Felietony

Jeden z pierwszych komputerów Apple-1 na aukcji od 160 000 dolarów!

Grzegorz Marczak
Jeden z pierwszych komputerów Apple-1 na aukcji od 160 000 dolarów!
8

Na aukcji pojawił się jedne z pierwszych komputerów Apple pochodzących z serii Apple-1 (płyta główna ma numer 82). Jest to jednostka o tyle specyficzna, że była ona ręcznie składana w garażu przez samego Steva Wozniaka, co jeszcze bardziej ciekawe komputer ten był sprzedawany jako zestaw do samodzie...

Na aukcji pojawił się jedne z pierwszych komputerów Apple pochodzących z serii Apple-1 (płyta główna ma numer 82). Jest to jednostka o tyle specyficzna, że była ona ręcznie składana w garażu przez samego Steva Wozniaka, co jeszcze bardziej ciekawe komputer ten był sprzedawany jako zestaw do samodzielnego montażu a klient musiał sam zatroszczyć się o obudowę, zasilacz, klawiaturę i wyświetlacz - tak przynajmniej podaje Wikipedia bo ja niestety tych czasów nie pamiętam:) W 1976 roku wyprodukowano tylko 200 sztuk tego typu komputerów w cenie detalicznej 666 dolarów, potem nastąpiła już era Apple II.

160 tysięcy dolarów to jednak tylko cena wywoławcza ponieważ estymowana wartość tego komputera podana przez jego właściciela do pomiędzy 160 a 242 tysiące dolarów. Co dostaniemy za blisko ćwierć miliona dolarów? Oto pełna specyfikacja zestawu:

APPLE-1 -- Personal Computer. An Apple-1 motherboard, number 82, printed label to reverse, with a few slightly later additions including a 6502 microprocessor, labeled R6502P R6502-11 8145, printed circuit board with 4 rows A-D and columns 1-18, three capacitors, heatsink, cassette board connector, 8K bytes of RAM, keyboard interface, firmware in PROMS, low-profile sockets on all integrated circuits, video terminal, breadboard area with slightly later connector, with later soldering, wires and electrical tape to reverse, printed to obverse Apple Computer 1 Palo Alto. Ca.


Obrazek z Wikipedii pokazujący Apple-1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Apple