E-commerce

Takie rozwiązania doprowadzą do zastąpienia ciężarówek dostawczych. A ja im kibicuję!

Marcin Hołowacz
Takie rozwiązania doprowadzą do zastąpienia ciężarówek dostawczych. A ja im kibicuję!
6

Była już moda na drony, więc można się stopniowo przerzucać na coś co określiłbym mianem mega dronów - to samo, ale większe. To miło, że można sobie sprawić quadcopterek i trochę nim polatać, ale jeden z największych internetowych sprzedawców detalicznych w Chinach potrzebuje czegoś lepszego.

JD.com i dostawy powietrzne

Jakiś czas temu wspominałem o łotewskiej firmie Aerones specjalizującej się w budowaniu wielkich dronów, które charakteryzują się udźwigiem aż do 100 kg. Trzeba przyznać, że jest to imponujące, jednak w porównaniu z tym co planuje JD.com, wypada trochę marnie. Chiński gigant e-commerce chce zbudować na swoje potrzeby drony o udźwigu niemal 1 tony (900 kg).

JD.com posiada już niezbędne zgody od lokalnych władz do tego aby w przyszłości móc testować swoje drony w północno-zachodniej prowincji Chin: Shaanxi. Firma planuje stworzyć sieć logistyczną dla swoich statków powietrznych latających na niskiej wysokości, które będą mogły transportować ładunki o wadze prawie 1 tony w promieniu 300 km. Drony obsłużą setki tras dostawczych i w połączeniu z odpowiednio rozlokowanymi bazami, pozwolą na optymalizację przesyłania zamówień internetowych.

Przedstawiciel JD.com w wypowiedzi dla serwisu Recode mówił, że planowane statki powietrzne o dużym udźwigu najprawdopodobniej nie będą gotowe przez najbliższe dwa do trzech lat. Z kolei na samym początku urządzenia będą wykorzystywane do dostaw żywności z obszarów wiejskich do miast.

Drony zyskują na znaczeniu w e-commerce

Amazon od jakiegoś czasu również jest zainteresowane tematem dronów, jednak chińskie JD.com nie jest w tym gorsze. Już rok temu firma rozpoczęła swój program dostawy dronami i zaczęła wysyłać za ich pomocą paczki do czterech prowincji: Jiangsu, wiejskie obszary Pekinu, Sichuan oraz Guangxi. Mimo iż aktualnie mają około 20 tras dostawczych, to do końca roku 2017 planują zwiększyć ich ilość do 100.

CEO firmy, Richard Liu podczas rozmowy z Recode mówił:

Staramy się realizować dostawy za pomocą dronów z miast do obszarów wiejskich. W każdej wiosce mamy człowieka, który w niej mieszka i zajmuje się dostawami. Odbiera paczki dostarczone przez drony i transportuje je do poszczególnych domostw.

Tak działa sieć mniejszych urządzeń latających firmy, które zamiast podrzucać paczki pod konkretne adresy, zostawiają je w wyznaczonej do tego lokacji, dzięki czemu regionalny ludzki dostawca może je przejąć i przekazać bezpośrednio do klientów, którzy je zamówili.

Ambitne plany chińskiego giganta e-commerce

Powyższe wydaje się być sprawnie realizowanym systemem, jednak trzeba przyznać, że najnowsze plany firmy robią wrażenie. JD.com chce otworzyć centrum R&D w celu zaprojektowania i produkowania dronów. Będzie tam przestrzeń o wielkości ponad 120 tys. metrów kwadratowych do przeprowadzania testów. Plany stworzenia dronów do naprawdę ciężkich dostaw prawdopodobnie przyczynią się do ogromnych oszczędności, ponieważ już teraz firma informuje, że dostawy za pośrednictwem urządzeń latających pozwalają na oszczędności do 70% w porównaniu z dostawami za pomocą samochodów dostawczych. Takie dane dotyczą regionów wiejskich, w których warunki są zupełnie inne niż w miastach.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Chinye-commercedrony