Poradnik

Sprawdzanie numeru IMEI na smatfonach z Androidem i iOS

GU
Grzegorz Ułan
6

Numer IMEI to kod składający się z 15 cyfr unikalnych dla każdego smartfona. Możemy go sprawdzić w ustawieniach telefonu lub wprowadzając kod na klawiaturze smartfona. Znajduje się on też na opakowaniu, w którym go kupiliśmy. Do czego w ogóle nam ten numer? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym wpisie.

Czemu służy sprawdzenie IMEI?

Sprawdzenie numeru IMEI pozwala nam określić między innymi markę czy model telefonu. Możliwe to jest na stronie IMEI.info

To jednak nie są tylko informacyjne kwestie związane z numerem IMEI, ale i są też praktyczne. Dzięki temu numerowi możemy zablokować naszego smartfona w przypadku kradzieży. Potrzebę taką możemy zgłosić do operatora osobiście w salonie z odpowiednim zaświadczeniem z policji.

Sami operatorzy korzystają też z opcji blokady smartfonów po numerze IMEI, które klienci zakupili u nich na raty, a które to przestali w pewnym momencie spłacać.

Tak więc, jeśli kupujecie smartfona z drugiej ręki również taki numer IMEI Wam się przyda. Niestety na tę chwilę, tylko dwóch operatorów z „wielkiej czwórki” udostępnia na swoich stronach sprawdzenie numeru IMEI. Plus oferuje wyszukiwarkę zablokowanych numerów IMEI pod tym adresem.

Drugi z operatorów - T-Mobile pod tym adresem. Play i Orange są już na ostatniej prostej od września 2020 roku w celu uruchomienia takiej samej wyszukiwarki.

Jakie dane znajdują się w numerze IMEI?

Numer IMEI składa się z 15 cyfr. Pierwszych sześć cyfr to oznaczenie TAC (Type Approval Code), czyli kod homologacji wraz z kodem kraju, w którym jej dokonano, kolejne dwie cyfry to FAC (Final Assembly Code), z którego możemy odczytać markę czy model urządzenia - wspomniana na początku strona IMEI.info odczyta je dla Was bez problemu.

Następne sześć cyfr to SNR, czyli numer seryjny urządzenia, a ostatnia cyfra to CD, czyli suma kontrolna.

Czy numer IMEI można zmienić?

Numer IMEI można zmienić, zarówno na Androidzie zrootowanym jak i bez roota oraz na iPhone po jailbreaku (tylko tymczasowo). Jednak jest to działanie od wielu lat nielegalne w wielu krajach w tym w Polsce, do tego skutkuje utratą gwarancji producenta i problemami z późniejszym jego namierzeniem czy zablokowanie w przypadku kradzieży.

Do tego, takie działanie może „uceglić” naszego smartfona w podstawowych funkcjach związanych z łącznością z siecią komórkową, WiFi czy korzystaniem z Bluetooth.

Jak sprawdzić IMEI na telefonie z Androidem?

Jak wspominałem na początku, numer IMEI możemy sprawdzić wstukując odpowiedni kod na klawiaturze telefonu - *#06#. Znajdziemy go też w ustawieniach smartfona - Ustawienia - Informacje o telefonie - IMEI.

Sprawdź też: Jak namierzyć zagubiony smartfon z Androidem lub iOS.

Co jednak w przypadku, gdy zgubiliśmy lub skradziono nam smartfona? Pozostaje mieć nadzieję, że zachowaliście pudełko po jego zakupie, jeśli nie z pomocą przychodzi nam jeszcze Google, który to w swojej usłudze namierzania smartfona udostępnił jego numer IMEI. Opcję tę znajdziecie pod tym adresem.

Jak sprawdzić IMEI na telefonie Apple?

Numer IMEI na smartfonach z iOS na pokładzie odczytamy również za pomocą kodu na klawiaturze *#06#, na pudełku i w ustawieniach smartfona - Ustawienia - To urządzenie - IMEI lub na samym urządzeniu w zależności od modelu - na tylnej obudowie smartfona lub na szufladce z kartą SIM. Bez pudełka jednak będzie tu ciężko o sprawdzenie numeru IMEI w przypadku zgubienia czy kradzieży smartfona, bo na stronie iCloud wyświetla się wprawdzie numer IMEI, ale tylko 5 jego ostatnich cyfr, reszta jest "ogwiazdkowana".

Ratunkiem będzie tu posiadanie Macbooka lub aplikacji iTunes, gdzie w ustawieniach Apple ID znajdziemy wszystkie podłączone do konta urządzenia wraz z ich numerami seryjnymi i IMEI.

Photo: georgejmclittle/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: