Poradniki

Zagrożenie smogowe? Sprawdź jakość powietrza w okolicy.

Daniel Wójcik
Zagrożenie smogowe? Sprawdź jakość powietrza w okolicy.
Reklama

Jakość powietrza w Twojej okolicy może znacząco wpływać na Twoje zdrowie i samopoczucie. Smog i zanieczyszczenia atmosferyczne to realne zagrożenia, zwłaszcza w dużych miastach. Jak sprawdzić, czy powietrze, które oddychasz, jest bezpieczne? Podpowiadamy.

Jakość powietrza – jak sprawdzić w najbliższej okolicy?

Walka o czyste powietrze staje się coraz ważniejsza w obliczu rosnącej urbanizacji i zanieczyszczenia atmosferycznego. Dla naszego zdrowia jakość powietrza, które codziennie wdychamy, ma ogromne znaczenie. Warto więc mieć pod ręką aplikacje lub adresy stron internetowych, które pozwalają sprawdzić, czym tak naprawdę oddychamy w danym dniu.

Reklama

Smog, pyły zawieszone, dwutlenki azotu, benzen, ozon – to tylko niektóre z substancji, które mogą nam zagrażać, a których nie zobaczymy gołym okiem. Monitorowanie powietrza pomoże podjąć decyzję o tym, kiedy warto zostać w domu, skorzystać z maski antysmogowej lub uruchomić domowy oczyszczaczach. W tym artykule przyjrzymy się dwóm popularnym aplikacjom: Kanarek oraz Airly, które dostarczają dokładne i aktualne informacje o stanie powietrza. Dodatkowo będzie też kilka słów o mapie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Z tymi narzędziami monitorowanie powietrza będzie proste i wygodne.

Aplikacja Kanarek: Twoje źródło informacji o smogu

Aplikacja Kanarek to darmowe narzędzie do monitorowania jakości powietrza w Twojej okolicy. Można ją pobrać na smartfony z systemem Android oraz iOS. Oferuje wiele przydatnych funkcji, które pozwalają na bieżące śledzenie poziomu zanieczyszczeń powietrza.

Kanarek wykorzystuje dane z 200 oficjalnych stacji GIOŚ, 1060 Syngeos, 640 LookO2, 920 Luftdaten, 210 SmogTok, 140 BleBox, 50 BeskidInstruments i 60 perfect-Air. To oznacza, że masz dostęp do szerokiej gamy źródeł pomiarów.

Najważniejsze funkcje Kanarka obejmują:

  • Odczyt danych ze stacji wielu firm bezpośrednio w aplikacji.
  • Pokazywanie danych na mapie.
  • Powiadomienia w przypadku spadku jakości powietrza poniżej ustalonego poziomu.
  • Wsparcie dla norm WHO i Polskich dotyczących substancji, a także Indeksu Jakości Powietrza EU i PL.
  • Możliwość zapoznania się z petycjami i rekomendacjami od partnerów, takich jak "Miasto jest Nasze" i Polski Alarm Smogowy.

Kanarek monitoruje różne substancje szkodliwe, takie jak pyły zawieszone PM2,5, pyły zawieszone PM10, dwutlenek węgla (CO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6) i ozon (O3).

Aplikacja Airly: informacje o jakości powietrza

Airly to kolejna aplikacja, która dostarcza zaawansowanych danych na temat jakości powietrza. Dzięki niej możesz podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące swojego otoczenia i zdrowia.

Główne funkcje aplikacji Airly to:

Reklama
  • Wyszukiwanie czujników w okolicy i śledzenie pomiarów w czasie rzeczywistym.
  • Zapamiętywanie lokalizacji, które są dla Ciebie istotne, na przykład miejsca pracy i domu.
  • Odbieranie powiadomień push o zmieniających się poziomach zanieczyszczeń powietrza.
  • Szybki dostęp do informacji dzięki widgetowi na ekranie głównym smartfona.
Źródło: Depositphotos

Mapa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: Oficjalne dane o jakości powietrza

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska to jedno z głównych źródeł danych na temat jakości powietrza w Polsce. Warto podkreślić, że informacje dostarczane przez GIOŚ są poddawane szczegółowym procesom weryfikacji, co ma gwarantować ich wiarygodność. Na mapie dostępnej na stronie internetowej prezentowane są wyniki z automatycznych stacji pomiarowych, dostarczające wyniki pomiarów stężeń substancji takich jak benzenu, tlenku węgla, pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, SO2, NO2 oraz O3.

GIOŚ dostarcza również indeksy jakości powietrza, które pomagają zrozumieć, jakie substancje są dominujące w danym czasie i w jakim stopniu wpływają na jakość powietrza. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jakie zanieczyszczenia są najbardziej problematyczne w Twojej okolicy i jakie ryzyko za sobą niosą.

Reklama

Choć dane z automatycznych stacji są niezwykle przydatne, mogą podlegać dalszej weryfikacji i ulegać zmianie w miarę postępujących analiz. Pomimo tego, są to oficjalne źródła pomiarów, które stanowią punkt odniesienia dla monitoringu jakości powietrza w kraju.

Monitorowanie jakości powietrza w Twojej okolicy jest ważne dla Twojego zdrowia i zdrowia Twojej rodziny. Dzięki aplikacjom takim jak Kanarek i Airly oraz oficjalnym źródłom danych, takim jak mapa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, masz dostęp do informacji, które pozwalają na świadome podejmowanie decyzji.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama