Artykuł sponsorowany

Jakiego iRobota do sprzątania wybrać? Oto nasz poradnik

Redakcja Antyweb
Jakiego iRobota do sprzątania wybrać? Oto nasz poradnik
42

Roboty odkurzające iRobot Roomba funkcjonują na rynku od 2002 roku, kiedy to amerykański lider 
w dziedzinie robotyki zaprezentował pierwszy model tego urządzenia. Wszystkie modele używają technologii iAdapt, która powstała w oparciu o algorytm poruszania się robota przeszukującego tereny zaminowane...

Roboty odkurzające iRobot Roomba funkcjonują na rynku od 2002 roku, kiedy to amerykański lider 
w dziedzinie robotyki zaprezentował pierwszy model tego urządzenia. Wszystkie modele używają technologii iAdapt, która powstała w oparciu o algorytm poruszania się robota przeszukującego tereny zaminowane – iRobot Ariel. Roomba za sprawą kilkudziesięciu czujników na bieżąco bada otoczenie i dostosowuje się do panujących warunków.

Robotów Roombla jest jednak wiele i nie zawsze będziemy potrzebować najdroższego aby urządzenie to spełniło nasze oczekiwania. Wspólnie z firmą iRobot przygotowaliśmy więc dla wszystkich zainteresowanych tymi urządzeniami mały poradnik pokazujący, co oferują konkretne modele i czym się między sobą różnią.  Przypomnę też o naszych dotychczasowych testach iRobotów, które publikowaliśmy na Antyweb (najnowszy model 880 oraz nieco starszy 790)

iRobot Roomba 620 do 60m2

Jest podstawowym modelem. Jak wszystkie roboty z serii 600 dedykowany jest do sprzątania powierzchni do 60 m². Roomba 620 uruchamia się wyłączenie za pośrednictwem przycisku CLEAN, który znajduje się w centralnej części wierzchniego panelu robota lub znajdującym się powyżej przyciskiem SPOT – czyszczenie małej powierzchni ok. 1,5 m². Poniżej przycisku CLEAN znajduje się przycisk DOCK, którym wysyłamy robota do Stacji Dokującej. W zestawie, poza robotem, stacją 
i zasilaczem, znajduje się płaskie narzędzie do czyszczenia szczotek.

Roomba 620 kosztuje na dzień dzisiejszy 1399 PLN

iRobot Roomba 630 - bogatsza wersja 620

Przeznaczenie i funkcjonalność analogiczna jak w przypadku modelu Roomba 620. Charakteryzuje się bogatszym wyposażeniem w zestawie obok dodatkowego filtra AeroVac znajduje się również Wirtualna Ściana. Na rynku funkcjonuje również model Roomba 631, który posiada akumulator XLife (Akumulator o większej wydajności – pozwala na wykonanie nawet dwa razy większej ilości cyklów sprzątania), Stację Dokującą ze zintegrowanym zasilaczem oraz okrągłe narzędzie do czyszczenia szczotek 
w miejsce płaskiego.

Jeśli nie wiecie, co to są wirtualne ściany to wyjaśniam. Jest to peryferyjne urządzenie, które pozwala na ograniczenie terenu pracy robota. Przydatne np. w mieszkaniach z aneksem kuchennym – podczas gdy domownik gotuje może ustawić ścianę, aby robot nie przeszkadzał.

Roomba 630 kosztuje 1599 PLN

iRobot Roomba 650 - do 60m2 z harmonogramem pracy

Wyposażonie analogiczne do modelu Roomba 630, jednak posiada jak wszystkie wyższe modele funkcję ustalania harmonogramu na 7 dni tygodnia. Pozwala to na uzyskanie najlepszych efektów pracy robota, przy znaczącym ograniczeniu konieczności ingerencji użytkownika. Praca robota każdego dnia pozwala utrzymać czystość oraz korzystnie wpływa na kondycję akumulatora. Dodatkowo przy codziennej pracy robota, zmniejsza się również ilość kurzu na meblach – nie jest wzbijany z podłogi. Dedykowany do mieszkań do 60 m².

Roomba 650 kosztuje 1799 PLN

iRobot Roomba 760 do 100m2 i z nową technologią

Podstawowy model serii 700. System Dirt Detect II generacji został wyposażony obok czujników akustycznych w czujnik optyczny, dzięki czemu lepiej odnajduje obszary silniej zabrudzone. iRoboty Roomba serii 700 posiadają również filtry typu HEPA, zatrzymuje on kurze, pyłki i różnego rodzaju alergeny. Ludzie z uczuleniem na kurz powinni zwrócić na ten model szczególną uwagę.

W zestawie mamy wirtualną ścianę, stacja dokującą, pilot, filtry typu HEPA, 2 narzędzia do czyszczenia szczotek (okrągłe i płaskie). Modele Roomba 700 dedykowane są na powierzchnie do 
100 m².

Roomba 760 kosztuje 2 299 PLN

iRobot Roomba 765 - jak 760 ale lepszy dla zwierzaków

Model analogiczny do 760 z tym, że dedykowany posiadaczom zwierząt domowych. Posiada specjalną nakładkę na Wirtualną Ścianę, która przekształca wiązkę podczerwieni z prostej na okrągłą o promieniu ok. 25 cm oraz wysokości 9 cm. Pozwala to przykładowo zabezpieczyć miski 
z wodą i jedzeniem, gdy Roomba odkurza podczas naszej nieobecności w domu.

Model 765 bardzo dobrze sprawdza się przy zwierzętach oraz dużej ilości dywanów i wykładzin na podłodze.

iRobot Roomba 785 z Latrnią

To wzbogacona wersja modelu 765. W tej wersji otrzymujemy dodatkowy panel sterowania z ikoną informującą nas o zapełnieniu zbiornika (bardzo potrzebna funkcja) oraz wirtualną latarnię. Jest to urządzenie peryferyjne, które posiada do wyboru funkcję wirtualnej ściany oraz Latarni. Opcja Latarni pozwala nam nawigować naszym robotem po większych mieszkaniach z bardziej skomplikowanym rozkładem pokoi. Latarnia w takich przypadkach umożliwia sprzątanie pomieszczenia po pomieszczeniu. Przy większych mieszkaniach jest to naprawdę niezbędny element podczas sprzątania.

Roomba 785 kosztuje 2 399 PLN

iRobot Roomba 870 - nowa generacja, do 130m2

Posiada sprawdzone rozwiązanie z poprzednich generacji oraz przełomową technologię Aero Force, dzięki której jest w stanie zebrać znacząco więcej zabrudzeń przy jednym przejeździe oraz specjalne szczotki z gumową bieżnikowaną powłoką, które wymagają najmniejszej na rynku konieczności czyszczenia. Roomba 870 posiada akumulator iRobot XLife, 2 Wirtualne Ściany, zintegrowaną Stację Dokującą oraz dodatkowy duży filtr HEPA. Oba modele serii 800 dedykowane są na powierzchnie do 130 m² oraz dla posiadaczy zwierząt, ze wskazaniem na pomieszczenia, w których jest mało dywanów i wykładzin.

Moje subiektywne odczycie jest też takie, że seria 800 po prostu szybciej odkurza mieszkanie. Sam robot po prostu szybciej porusza się podczas odkurzania.

Roomba 870 kosztuje w sklepie 2 699 PLN

iRobot Roomba 880

Różnica w stosunku do modelu 870, to wyposażenie – zamiast Wirtualnych Ścian są 2 Wirtualne Latarnie. Sprawia to, że model ten poradzi sobie nawet na największych powierzchniach. Jest to też model, który osobiście posiadam i mogę go z pełną odpowiedzialnością polecić. Dzięki systemowi 2 Wirtualnych Latarni radzi sobie dobrze z dużym mieszkaniem. Wyposażony jest też w pilota przez co możemy też odkurzać punktowo bez wstawania z kanapy. Nowy model wałków w serii 800 sprawia też, że odkurzacz lepiej radzi sobie z psią sierścią.

Roombla 880 kosztuje w sklepie 3 099 PLN

iRobot Scooba 450 do mycia podłóg

Scooba to robot myjący podłogę, nie mylić z odkurzaniem. Dedykowana na podłogi twarde ze wskazaniem na terakotę, gres, kamień itp. Scooba 450 może czyścić w 2 trybach – do 14 m² oraz do 28 m².  Mycie podłogi odbywa się w 3 krokach. Najpierw robot nawilża podłogę i zbiera z niej drobiny (oczywiście przed mycie podłogi przydałoby się ją odkurzyć), później szoruje i ściąga wodę, a następnie zasysa wodę. Warto podkreślić, że w Scooba brudna woda nie trafia ponownie na podłogę. Jest kierowana do odrębnej komory zbiornika. Scooba 450 szoruje podłogę z pomocą szczotki, obracającej się z prędkością ponad 600 obrotów na minutę, usuwając nawet zaschnięty brud. Osobiście nie testowałem robota myjącego podłogę, ale mam to w planach.

Scooba 450 jest dostępna w sklepie w cenie 2 699 PLN

iRobot Braava do mopowania

Jak już umyjemy naszą podłogę, to możemy skorzystać z Braava do mopowania. Robot pracuje w dwóch trybach na sucho i na mokro, a przeznaczony jest do podłóg twardych i oczywiście drewnianych. W trybie pracy na sucho iRobot Braava zamiata zbierając kurz, brud oraz włosy. W trybie pracy na mokro iRobot Braava mopuje podłogi przy użyciu wilgotnej ściereczki, gromadząc na niej cięższe zabrudzenia. iRobot Braava 380 pokrywa powierzchnię ponad 93 m2 podczas jednego cyklu pracy na sucho. Jeśli natomiast użyjemy kostki nawigacyjnej NorthStar, podczas jednego cyklu robot jest w stanie wyczyścić powierzchnię ponad 186 m2.

Braava jest w chwili obecnej dostępna w dwóch modelach czyli Braava 380 za 1 249 PLN oraz Braava 320 za 949 PLN. Modele te między sobą różnią się w przypadku 320 brakiem trybu szybkiego sprzątania oraz systemu czyszczenia Pro Clean.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

irobot