Telekomy

Jakie telefony obsługują już Wifi Calling u polskich operatorów

Grzegorz Ułan
Jakie telefony obsługują już Wifi Calling u polskich operatorów
48

Już trzech operatorów, Orange, Play i T-Mobile udostępnia Wifi Calling swoim klientom. Plus cały czas ma tę opcję w publicznych testach. Początkowo operatorzy wdrożyli Wifi Calling na dwa modele Samsunga - S7 i S7 Edge, postanowiłem sprawdzić jak to wygląda u wszystkich operatorów obecnie.

Czym jest Wifi Calling

Usługa Wifi Calling pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń poprzez połączenie internetowe w dowolnej sieci WiFi. Przydatne jest wtedy, kiedy jesteśmy poza zasięgiem swojego operatora, również za granicą, kiedy to koszt takiego połączenia do Polski rozlicza się jak połączenie krajowe. Więc jeśli macie w ofercie nielimitowane rozmowy, połączenie takie będzie darmowe. Wifi Calling włączamy w ustawieniach telefonu. Jeśli chodzi o iPhone wymagana jest aktualizacja oprogramowania, w przypadku T-Mobile o numerze 27.1, a w Orange 28.3. Co do Playa nie znalazłem, ale instaluje się ono automatycznie na przystosowanych do usługi telefonach.

Aktywna usługa Wifi Calling sygnalizowana jest na iPhone podpisem z nazwą operatora i obok Wi-Fi, zarówno na ekranie głównym jak i na ekranie zablokowanym. Na Androidzie ikoną słuchawki i nad nią mała ikona połączenia WiFi oraz na blokadzie ekranu w postaci podobnej jak na iPhone, czyli nazwa operatora i napis Wi-Fi. Telefony z Androidem wymagają oprogramowania operatora do uruchomienia usługi.

Telefony z Wifi Calling w Orange

Orange wprowadził Wifi Calling pod koniec lutego dla telefonów Samsung S7 lub S7 Edge z oprogramowaniem Orange. Na dziś oferta wzbogaciła się o telefony Apple z serii 6, 7 i SE oraz Samsungi S8 i S8+.

W Orange z Wifi Calling mogą korzystać w kraju klienci ofert abonamentowych, na kartę i nju mobile, za granicą na razie tylko abonamentowi.

Telefony z Wifi Calling w Play

Play udostępnił Wifi Calling pod koniec października zeszłego roku. Od razu usługa była dostępna na 9 telefonów z oferty Play - Samsung Galaxy S6 i S6 Edge, LG G4, Samsung Galaxy S7 i S7 Edge, Sony Xperia XZ, LG X Screen, LG K10 LTE oraz LG K8 LTE.

Na dziś lista ta jest znacznie poszerzona, doszło sześć telefonów Samsunga - Samsung SM-A310F A3 2016, Samsung SM-A510F A5 2016, Samsung SM-A520F A5 2017, Samsung SM-G928F Galaxy S6 edge+, Galaxy S8 i Galaxy S8+. Trzy telefony od LG - LG K8 2017, LG H870 G6, LG K220 X Power oraz wszystkie telefony od Apple, począwszy od serii 5 - iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus.

Włączenie usługi na smartfonach z Androidem wymaga wysłania bezpłatnego SMS-a START na numer 282. Wyłączenie podobnie SMS-em o treści STOP. Na telefonach z iOS wystarczy włączyć Wi-Fi-Calling w ustawieniach. Usługa dostępna dla większości taryf w ofercie, w tym w ofertach na kartę i w RBM.

Telefony z Wifi Calling w T-Mobile

T-Mobile udostępnił Wifi Calling miesiąc po Play, podobnie jak Orange, początkowo tylko dla posiadaczy Samsunga S6 i S6 Edge.

Na dziś w ofercie dodatkowo jest dostępna na najnowszych telefonach Samsunga - Galaxy S8 i S8+, Galaxy A3 (2017), Galaxy A5 (2017), Galaxy S7, Galaxy S7 Edge. Sony - Xperia XZ, Xperia X oraz Apple - iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus. Usługa nie jest dostępna dla klientów T-Mobile w ofercie na kartę, klientów Heyah, abonentów Mix oraz abonentów Era Mix.

Jak widać, najlepiej wypada w tym zestawieniu Play, który ma już 27 modeli w ofercie z obsługą Wifi Calling, trochę gorzej to wygląda w T-Mobile i wręcz słabo w Orange. Za to w Orange i T-Mobile w bonusie macie dodatkowo VoLTE.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu