Poradniki

Jaki zegarek sportowy warto wybrać? Czym się kierować?

Kamil Świtalski
6

Zegarki sportowe z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością także wśród użytkowników, którzy przez lata podchodzili do tematu z dużym dystansem. Duża w tym zasługa rozwoju technologii i wykorzystywania w nich coraz lepiej działających czujników. Te monitorują naszą aktywność zarówno podczas ćwiczeń, jak i... po prostu na co dzień. 

Podstawowe pomiary w zegarkach oferowały już przed laty urządzenia, którym daleko było do plakietki smart. Daleko im jednak było do ideału, a z porównaniem do dzisiejszych monitorów aktywności, które podczas treningu zaoferują dokładny pomiar tętna, a wszystko to wzbogacone o moduł GPS. W dzisiejszych czasach oferują one bezproblemowe połączenie ze smartfonami i tabletami, do których przekazywane są zgromadzone przez urządzenie dane. Modele kierowane ku profesjonalistom pozwalają także na synchronizację danych z profesjonalnym oprogramowaniem komputerowym, co pozwoli przeprowadzić dokładne analizy treningów. Warto też mieć na uwadze, że wiele urządzeń z tego segmentu wymagać będzie od nas dużo częstszego ładowania, niż ma to miejsce w przypadku codziennych monitorów aktywności, czyli drugiej — równie popularnej — kategorii zegarków, które zaliczane są do grona sportowych. To sprzęty, które monitorują naszą aktywność fizyczną całą dobę, a kiedy śpimy: dokonują pomiaru jakości snu.

Zobacz też: Fitbit Versa: recenzja "tańszego" Apple Watcha i następcy Pebble

Patrząc na ogromną ofertę sportowych zegarków które znajdują się w ofertach rozmaitych producentów, zdecydować się na jeden konkretny model nie jest łatwo. Szczególnie kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym segmentem sprzętu i nie do końca wiemy na co zwrócić uwagę. Jasne, wygląd jest ważny — szczególnie jeżeli planujecie sportowy zegarek nosić na co dzień. Jednak to rzecz którą widać gołym okiem i raczej tutaj nikt nie powinien mieć specjalnych problemów przy wyborze konkretnego modelu, sprawa rozbija się o gusta i zapotrzebowania. A o czym poza tym należy pamiętać przy wyborze sportowego zegarka?

  • odporność na kurz, pył i zalania — mimo że obecnie lwia część modeli zegarków sportowych jest wodoodporna, nie odważę się napisać, że zasada ta dotyczy wszystkich urządzeń z tego segmentu na rynku. Dlatego jeżeli wiecie że ze sportowym zegarkiem będziecie wykonywać coś więcej niż tylko treningi, a przy okazji będzie on narażony na zalania — koniecznie upewnijcie się, że dla sprzętu nie będzie to większym problemem. Dodatkowym atutem takich zegarków będzie opcja rejestracji aktywności także w wodzie. Analogicznie sprawy mają się w przypadku kurzu i pyłu;
  • aplikacje i zarządzanie danymi — jeżeli stawiacie na inteligentny zegarek by śledzić progres, prawdopodobnie nastawiacie się na wygodny dostęp do całego szeregu danych bezpośrednio z poziomu telefonu czy tabletu. Każdy z producentów ma swoje autorskie aplikacje pozwalające na łatwy dostęp do danych gromadzonych przez zegarki. Warto sprawdzić która najbardziej wam odpowiada, abyście później nie byli zawiedzeni brakiem jakiś opcji, które zostały w systemie konkurencji;
  • obecność modułu GPS — jeżeli planujecie zakup zegarka sportowego z myślą o rejestrowaniu wyników z treningów biegowych czy jazdy rowerem, to moduł GPS jest jednym z tych, na który powinniście zwrócić szczególną uwagę. Często jest on szybszy i dokładniejszy niż ten oferowany przez smartfony czy tablety, w oparciu o które bazować będą wyniki z pozostałych zegarków;
  • bateria — wśród sportowych zegarków znajdziecie zarówno takie, które będziecie mogli ładować raz na kilka(naście) dni jak i takie, które domagać będą się dodatkowego prądu niemalże codziennie. Dużo zależy od ilości dostępnych tam czujników i dokonywanych pomiarów, ale wybór odpowiedniego modelu też nie pozostaje bez znaczenia.

Najlepszy zegarek sportowy: który wybrać?

Nie ma jedynej słusznej recepty przy wyborze zegarka sportowego. Najlepszy sportowy zegarek dla każdego będzie oznaczał zupełnie inny model. Rozpiętość cenowa wśród dostępnych na rynku modeli jest ogromna, podobnie zresztą sprawy mają się w przypadku ich opcji, możliwości i designu. Dlatego warto zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy od takiego sprzętu, ustalić widełki cenowe... a wtedy znalezienie najlepszego sportowego zegarka stanie się dużo łatwiejsze!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu