Apple

Który tablet wybrać: iPad Air czy iPad (2018)? Porównanie

Kamil Świtalski
Który tablet wybrać: iPad Air czy iPad (2018)? Porównanie

Zastanawiasz się który tablet wybrać: Apple iPad Air (2019) czy Apple iPad (2018)? Oto wszystko co musisz wiedzieć o tych urządzeniach!

Po zapowiedzi nowych iPadów na 2019, w katalogu tabletów Apple znów zrobiło się dość ciasno. I choć różnicę między iPadem mini, a większym wariantem iPada Pro widać gołym okiem — o tyle zestawienie 9,7" iPada (2018) z odświeżonym iPadem Air (2019) nie jest wcale takie oczywiste. Czym różnią się oba tablety i który z nich warto kupić?

iPad Air kontra iPad (2018) — czym różnią się te urządzenia?

O ile iPady Pro pozbawione zostały przycisków z przodu urządzenia, a iPady mini są wyraźnie mniejsze — to na pierwszy rzut oka nie widać specjalnie dużych różnic pomiędzy iPadem (2018), a najnowszym iPadem Air. Owszem — odświeżony tablet oferuje większy ekran (10,5" vs. 9,7") — oba jednak charakteryzuje podobny design i wysokiej rozdzielczości wyświetlacz Retina o PPI 264. Jedynymi różnicami (i to jakże ważnymi) jest kwestia laminacji ekranu i wykorzystanie technologii True Tone w nowym iPadzie Air. W kwestii designu, warto też dodać, że nowy iPad Air ma mniejsze ramki, jest cieńszy (6,1 mm. vs. 7,5 mm.) oraz odrobinę lżejszy (456 g. vs 469 g.)

Wewnątrz urządzeń także sporo się zmieniło: nowy iPad Air korzysta ze świeżego czipa A12 Bionic z systemem Neural Engine — iPad 9,7" — z A10 Fusion. Mimo doskonałej optymalizacji produktów Apple, te dwa urządzenia dzieli ogromna różnica w kwestii wydajności, oczywiście na korzyść nowego iPada Air. W przypadku obu tabletów nie uświadczymy Face ID — zabezpieczeniem biometrycznym jest odcisk palca, czyli Touch ID. Oba urządzenia obsługują rysik Apple Pencil — tym samym bez problemu możecie oddawać się na nich różnym pracom kreatywnym. I choć iPad 9,7" bez żadnego "ale" obsłuży cały zestaw akcesoriów Bluetooth — w tym klawiatur — nie sprawdzi się oficjalna Smart Keyboard od Apple. Ta jednak nie będzie stanowiła najmniejszego problemu dla iPada Air.

Nowe modele iPad Air 3. generacji i iPad mini 5. generacji

Rzadko co działa przy porównaniach równie obrazowo, co ceny. A te, choć — jak na standardy produktów Apple — specjalnie nie szokują, to sporo się od siebie różnią. Jednak w przypadku obu tych modeli ich zestawienia cenowe są dość trudne, bowiem nie ma ani jednego wariantu urządzenia który pokrywałby się pod względem pojemności. Niemniej oficjalny polski cennik wygląda następująco:

iPad Air 2019 — ceny:

  • 64 GB Wi-Fi: 2499 zł
  • 64 GB WiFi + Cellular: 3099 zł
  • 256 GB Wi-Fi: 3299 zł
  • 256 GB Wi-Fi + Cellular: 3899 zł.

iPad (2018) — ceny:

  • 32 GB Wi-Fi: 1599 zł
  • 32 GB Wi-Fi + Cellular: 2199 zł
  • 128 GB Wi-Fi: 1999 zł;
  • 128 Wi-Fi + Cellular: 2599 zł.

W obu tabletach uświadczymy ten sam zestaw złącz, który widnieje w tabletach Apple od lat. Portem ładowania wciąż pozostaje Lightning, nie pozbyto się także portu mini-jack 3,5 mm. Jeżeli chodzi o czas pracy na baterii, to według producenta zawsze jest to do dziesięciu godzin na Wi-Fi i godzina krócej w przypadku korzystania z opcji Cellular.

 

iPad 9,7" (2018) iPad Air (2019)
Procesor A10 Fusion Apple A12 Bionic (z systemem Neural Engine)
Zabezpieczenia Touch ID Touch ID
Wbudowana pamięć 32 GB / 128 GB 64 GB / 256 GB
Aparat Tylny: 8MP f/2.4;
Przedni: 1,2 MP
Tylny: 8MP f/2.4;
Przedni: 7MP.
Ładowanie bezprzewodowe Nie Nie
Bateria Do 10 godzin przeglądania internetu przez sieć Wi‑Fi, oglądania wideo lub słuchania muzyki
Do 9 godzin przeglądania internetu przez sieć komórkową
Do 10 godzin przeglądania internetu przez sieć Wi‑Fi, oglądania wideo lub słuchania muzyki
Do 9 godzin przeglądania internetu przez sieć komórkową
Ładowanie Lightning Lightning
Wymiary 240 mm. / 169,5 mm. / 7,5 mm. 250,6 mm. / 174,1 mm. / 6,1 mm.

iPad Air kontra iPad (2018): który wybrać?

Zaprezentowany w 2018 roku iPad od początku uznawany był za budżetową wersję tabletu Apple, która może i nie jest najtańszym urządzeniem na rynku, ale jednak nie może równać się z możliwościami oferowanymi przez najwyższe modele w ich katalogu — czyli iPady Pro. I w tej kwestii się nic nie zmieniło, no poza tym, że przedstawiono kolejną wersję urządzenia, które je przerasta.

iPad Air zaś jest opcją pośrednią między iPadem, a iPadem Pro. Brakuje mu opcji premium (z designem i Face ID na czele) z najmocniejszych w ofercie tabletów, ale jego cena, podzespoły i zestaw rozwiązań sprawiają, że staje się on z automatu urządzeniem, które zadowoli też bardziej wymagających użytkowników. Jeżeli planujecie zakup tabletu na lata i z różnych powodów iPady Pro w waszym przypadku odpadają — to myślę że iPad Air będzie doskonałym wyborem, który posłuży wam przez kilka dobrych sezonów i żadne zadania nie będą stanowiły dla niego większego wyzwania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu