Poradniki

Jak i czym nagrywać rozmowy telefoniczne? Polecane aplikacje

Albert Lewandowski
Jak i czym nagrywać rozmowy telefoniczne? Polecane aplikacje
40

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne? Tu rozwiązań możemy znaleźć naprawdę sporo, choć wiele zależy bezpośrednio od platformy oraz producenta naszego urządzenia. O czym warto tu pamiętać?

Trzeba zacząć od tego, że wydawać by się mogło, że nowoczesne smartfony, z racji na mnogość dostępnych w nich funkcji, będą świetnie sprawdzać się do nagrywania rozmów. Tu dochodzimy jednak do tego, że w temacie samych rozmów nowe telefony wcale nie wypadają lepiej od starszych modeli. Ba! Obecnie firmy niechętnie patrząc na takie funkcje i poza nielicznymi wyjątkami, nie znajdziemy takiej opcji.

Na szczęście pozostają tu pewne programy, pozwalające obejść to ograniczenie. Warto tu wspomnieć, że w Androidzie 9.0 Pie nie będzie to możliwe, ponieważ Google zadbało o odpowiednie zablokowanie takiej możliwości, mimo że przed kilkoma laty sami udostępniali stosowne API deweloperom. Z czego wynika taka postawa? Otóż nikt nie chce zostać oskarżony o pomoc w łamaniu przepisów prawnych, dotyczących, np. późniejszego opublikowania rozmów. Zresztą aspekt prawny jest tu niezwykle ważny. Warto pamiętać o tym, że problemy z takim nagraniem zaczynają się wtedy, kiedy zapozna się z nim osoba postronna, a druga strona nie wiedziała o nagrywaniu. Tu najważniejsza pozostaje tajemnica komunikacji. Mimo to nie będziemy mu się teraz przyglądać i przejdziemy bezpośrednio do sposobów na nagrywanie rozmów telefonicznych.

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne na Androidzie?

W Sklepie Play znajdziemy mnóstwo programów, które mają oferować funkcję nagrywania rozmów, ale z tym w praktyce bywa różnie. Z tego względu przedstawiłem tu jedynie te działające i w miarę wysoko ocenione propozycje. Przede wszystkim warto tu zainteresować się aplikacjami dostępnymi od dawna, których nie usunięto. Wspomnieć tu można o ACR. Jest prosta w konfiguracji, oferuje różne formaty nagrywania, a do tego trzeba ją pochwalić za czytelną bibliotekę z historią połączeń. Na plus również łatwe udostępnianie z notatkami. Twórcy nie zapomnieli nawet o wbudowanym edytorze dla plików dźwiękowych, natomiast w płatnej wersji programu możemy nawet automatycznie wysyłać nagrania do wskazanej lokalizacji.

Kolejna propozycja to FonTel. Otrzymujemy to polskojęzyczny interfejs, który jest prosty w obsłudze, możemy wybrać jakość nagrań, ale wisienką na torcie pozostają rozbudowane opcje manualne. Do kompletu pojawiły się podstawowe narzędzia do postobróbki nagrania czy wzbogacenia go o notatki.

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne na iOS?

Tu również nie mamy bogatego wyboru, jeżeli chodzi o programy umożliwiające nagrywania rozmów telefonicznych. Ciekawą opcją jest Audio Recorder 2. Rejestruje on dźwięk zarówno z głośnika, jak i z mikrofonu, a używać go można nie tylko przy tradycyjnych rozmowach, ale także w innych aplikacjach, np. Skype czy Messenger. Za tą przyjemność trzeba zapłacić 37,99 złotych. Nie ma jednak róży bez kolców - do poprawnego działania wymaga jailbreaka, co w mojej opinii mocno ogranicza jej popularność.

Inna propozycja to TapeACall Pro: Call Recorder, w której jest abonament, wynoszący 10,99 dolarów. Nie brakuje rozbudowanych funkcji, a oferowana jakość nagrań jest bardzo wysoka, więc warto jej się przyjrzeć. Tu deweloperzy poszli okrężną drogą i korzystając z aplikacji, tworzymy połączenie konferencyjne, co u nie każdego operatora będzie działać poprawnie. Cóż, w iOS nagrywanie rozmów to zadanie trudne.

Bezpieczeństwo kontra wygoda

Nie da się nie zauważyć, że firmy zadbały o to, aby nikt nie próbował w jakikolwiek sposób łamać przepisy poprzez ograniczanie funkcjonalności. Z drugiej jednak strony łatwo to zrozumieć. Na szczęście w potrzebie zawsze znajdziemy działające aplikacje, a innym sposobem jest skorzystanie z trybu głośnomówiącego oraz użycia innego sprzętu jako dyktafon. Należy tu pamiętać o zapisach prawnych, według których powinniśmy poinformować naszego rozmówcę o nagrywaniu połączenia.

Jakie narzędzia z kolei Wy stosujecie do nagrywania rozmów telefonicznych?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu