Sprzęt

Jaki powerbank wybrać? Oto nasz przegląd rynku

Piotr Kurek
Jaki powerbank wybrać? Oto nasz przegląd rynku
2

Powerbank przydaje się w różnych sytuacjach. Warto rozważyć zakup tego akcesorium jeśli wybieracie się w daleką podróż, bardzo długi spacer lub nie chcecie stracić kontaktu ze światem w niespodziewanych sytuacjach. Podpowiadamy jaki powerbank wybrać.

Producenci smartfonów (przede wszystkim tych napędzanych systemem Android) prześcigają się w kuszeniu użytkowników bateriami o dużych pojemnościach i szybkim ładowaniu — czy to z wykorzystaniem kabla, czy też bezprzewodowo. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze i nie wszędzie mamy dostęp do gniazdka elektrycznego, złącza USB czy samej ładowarki bezprzewodowej. W wielu sytuacjach przyda się więc powerbank. Stosunkowo niewielki gadżet, który można zmieścić w kieszeni, plecaku lub torebce i zabrać go ze sobą. I nie ważne, czy będzie to spacer, dłuższa podróż czy sytuacja, w której prądu pod ręką nie będzie.

Jaki powerbank wybrać - słowo wstępu

Powerbank przyda się wszędzie tam, gdzie nie ma prądu a potrzebujemy np. skontaktować się z bliskimi lub nie chcemy tracić kontaktu ze światem, a smartfon się rozładował. Dzięki niemu można uniknąć dodatkowych, nieprzyjemnych przygód. Warto też szukać takich, które pokazują kiedy powerbank jest naładowany — to jedna z najważniejszych informacji, jaka nas powinna interesować. Zaraz po pojemności (przedstawianej w mAh) i liczbie portów USB pozwalających naładować kilka urządzeń jednocześnie. Istotnym czynnikiem przy wyborze powerbanku powinna też być jego waga — a ta rośnie wraz z jego pojemnością. Nie można też zapomnieć o tym, jak długo ładuje się sam powerbank. Czas potrzebny na jego naładowanie do 100% różnić się będzie od portów, wspieranych technologii i pojemności. A to oznacza, że w którymś punkcie trzeba pójść na kompromis.

Ranking powerbanków z tego tekstu nie powstanie. Z bardzo prostego powodu. Tego typu akcesoria nie różnią się od siebie zbyt wieloma szczegółami, by można było je ułożyć w jakiejś konkretnej kolejności. I to wskazującej, który jest najlepszy, a który najgorszy. Dobry powerbank to taki, z którego chcemy korzystać w niemal każdej sytuacji i spełni nasze oczekiwania. Inaczej do tematu podejdą osoby, które spędzają sporo czasu w miejscach z ograniczonym dostępem do elektryczności i potrzebują powerbanku wystarczającego na długo. Inni wybiorą taki, który dostarczy np. jednorazowego „zastrzyku energii” urządzeniom w niespodziewanych sytuacjach.

Jaki powerbank do iPhone’a warto kupić?

Jeśli zastanawiacie się jaki powerbank do iPhone kupić, by wydłużyć czas pracy na baterii i czy sprzęt Apple wymaga specjalnych rozwiązań technologicznych, to sprawa jest dość prosta. Dostępne na rynku powerbanki są kompatybilne z urządzeniami z logo nadgryzionego jabłka. Można kupić te tradycyjne, podłączane kablem lub poszukać bardziej nowoczesnych modeli — umożliwiających ładowanie bezprzewodowe.

Xiaomi Mi Wireless Power Bank Essential

Stosunkowo tani powerbank o pojemności 10000 mAh oferuje bezprzewodowe ładowanie o mocy 10 W (standard ładowania bezprzewodowego Qi) oraz dwa porty: USB-A i USB-C (USB-C służy do ładowania powerbanku). Xiaomi Mi Wireless Power Bank Essential pozwala na ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie — jedno przewodowo, drugie bezprzewodowo.

Fresh N Rebel Powerbank

Kolorowe powerbanki od Fresh N Rebel dostępne są w czterech wariantach. Mogą mieć 3000 mAh, 6000 mAh, 12000 mAh i 18000 mAh pojemności. Trzy pierwsze modele wyposażono w port USB-A oraz USB-C. A to daje możliwość ładowania dwóch urządzeń jednocześnie. Model 1800 mAh posiada dwa porty USB-A i jeden USB-C do zasilania trzech urządzeń za jednym razem.

Xiaomi Mi Wireless Power Bank

Ten model powerbanku od Xiaomi oferuje pojemność 10000 mAh, naładować nim można trzy urządzenia jednocześnie — tradycyjnym USB-A, USB-C oraz bezprzewodowo — w standardzie ładowania bezprzewodowego Qi. Oba porty USB obsługują szybkie ładowanie w standardzie Qualcomm Quick Charge 3.0 oraz Power Delivery.

iPhone Smart Battery Case

Funkcję powerbanku może też pełnić oficjalne etui Smart Battery Case od Apple dla telefonów iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max różni się od etui Smart Battery Case dla telefonu iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 7, iPhone 6s i iPhone 6 z wyłączeniem iPhone 8 i iPhone X. Etui dla nowszych modeli smartfonów wspiera bezprzewodowe ładowanie z certyfikatem Qi. Akcesorium nie należy do najtańszych, a w chwili obecnej firma nie wypuściła do sprzedaży etui do modeli iPhone 12. Apple ma pracować nad tego typu rozwiązaniem, które zamiast etui miałoby działać w oparciu o „złącza” MagSafe.

MagSafe w iPhone’ach wykorzystuje magnetyczny pierścień umieszczony w obudowie smartfona, który pozwala m.in. na współpracę z kompatybilnymi ładowarkami czy akcesoriami „przyczepianymi” do samego urządzenia. Plotki mówią, że MagSafe Battery Pack może trafić do sprzedaży w najbliższym czasie, choć firma nie potwierdziła oficjalnie istnienia tego akcesorium. Korzystają na tym zewnętrzni producenci, którzy już sprzedają swoje własne etui z funkcją powerbanku dla iPhone’a 12.

Jaki powerbank kupić gdy mamy telefon z Androidem?

Decydując się na zakup power banku nie trzeba zastanawiać się czy zadziała on z naszym urządzeniem. Na szczęście producenci tego typu sprzętów zdecydowali się na uniwersalność swoich produktów. Za ich pomocą naładujecie iPhone’a, jak i telefon z Androidem. To zdecydowanie ułatwia sprawę. Jedyne różnice pojawiają się przy dodatkowym okablowaniu — kabel zasilający Lightning kompatybilny jest tylko z urządzeniami Apple. Smartfony z Androidem podłączycie z wykorzystaniem USB typu C lub tradycyjnym micro USB. Do ładowania wszystkich tych urządzeń wystarczy jeden powerbank.

Xiaomi Mi Power Bank 3 Pro

Mi Power Bank 3 Pro to powerbank o pojemności 20000 mAh wyposażony w port USB-C oraz dwa porty USB-A. Pojedynczy port USB-C oferuje funkcje szybkiego dwukierunkowego ładowania o maksymalnej mocy 45 W, pojedynczy port USB-A może zapewnić szybkie ładowanie Quick Charge 3.0, podczas obsługi dwóch portów jednocześnie.

Samsung Powerbank 25W

Powerbank od Samsunga charakteryzuje się pojemnością 10000 mAh z szybkim ładowaniem 25 W, jednym portem USB-A i jednym USB-C. Koreański producent w sprzedaży posiada też model o pojemności 20000 mAh. Można też kupić powerbank z funkcją ładowania bezprzewodowego i dwoma portami USB-C.

Baseus Mulight

Powerbank o pojemności 20000 mAh wspierający spiera szybkie ładowanie w standardzie Power Delivery 3.0 + Quick Charge 3.0, Huawei SCP. AFC. Umożliwia jednoczesne ładowanie 3 urządzeń w tym samym czasie. Jak ładować powerbank? Odbywa się to z wykorzystaniem jednego z trzech portów wejściowych: Lightning, USB-C lub Micro USB. Stan naładowania można sprawdzić na czytelnym wyświetlaczu, który procentowo określa obecny poziom energii.

Powerbank w codziennym użytkowaniu - najważniejsze informacje

Zasady działania powerbanków nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Nie trzeba też się rozpisywać nad tym, jak naładować powerbank — wystarczy podłączyć go do ładowarki. Akumulator pozwala na oddanie energii do kompatybilnych urządzeń — nie tylko smartfonów z Androidem czy iPhone’ów. Można nimi ładować inne sprzęty, o ile posiadają odpowiednie porty USB. Polecane powerbanki trafią w gusta osób szukających uniwersalnych rozwiązań, które posłużą przez następne lata.

Odpowiedź na pytanie: jaki powerbank kupić, nie jest wcale taka łatwa. Proponowane przez nas modele powerbanków szybko się zdezaktualizują. Producenci nie poprzestają tylko na jednym rozwiązaniu, a rozwijające się technologie sprzyjają powstawaniu nowych akcesoriów, które zastępują te dotychczasowe. Może się szybko okazać, że te, o których pisaliśmy powyżej, już nie są dostępne w sprzedaży. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich modeli, jednak jeśli szukając powerbanku natknęliście się na taki, który już jest wyprzedany, szukajcie podobnego — czy to od tego samego producenta (nowszy model) lub u konkurencji sugerując się specyfikacjami. Warto jednak wziąć pod uwagę, że dobry powerbank to taki, który spełni oczekiwania i posłuży długo. Tego typu urządzenia są stosunkowo tanie i w razie potrzeby zawsze można sięgnąć po nowszy model oferujący nieco lepsze rozwiązania. Kupując powerbank masz pewność, że w najmniej spodziewanych sytuacjach nie zabraknie zasilania w smartfonie — pod warunkiem, że będzie on pod ręką.

Obrazek wyróżniający: Markus Winkler na Unsplash

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu