Sprzęt

Stacja zasilania EcoFlow - źródło energii na wypady majówkowe i nie tylko

Grzegorz Ułan
Stacja zasilania EcoFlow - źródło energii na wypady majówkowe i nie tylko
Reklama

Zbliżająca się majówka, podobnie jak poprzednia będzie wymagała nieco więcej kreatywności w jej przygotowaniu niż w poprzednich latach. Zamknięte hotele czy restauracje sprzyjają wypadom ze znajomymi raczej na łono natury niż zorganizowane pobyty w ośrodkach wypoczynkowych w górach, nad morzem czy na Mazurach. W takich sytuacjach wręcz niezbędne wydaje się zaopatrzenie w dodatkowe źródło energii.

Oczywiście nie mam tu na myśli zestawu powerbanków dla każdego uczestnika wyprawy, ale jedną stację zasilania, która powinna wystarczyć dla wszystkich na kilka dni, do zasilenia różnego rodzaju urządzeń. Myślę, że EcoFlow River MAX spełni to zadanie - to stacja zasilania, która przyda się na takich wyprawach, ale i także na co dzień jako dodatkowe czy zapasowe źródło energii, zwłaszcza dla osób, które mieszkają w domkach jednorodzinnych.

Reklama

Specyfikacja EcoFlow River MAX

Specyfikacja EcoFlow River MAX
Waga 7,7 kg.
Wymiary 28,8 x 18,5 x 25,3 cm.
Temperatura pracy Od -20 do 45°C.
Temp. przechowywania Od 0 do 45°C.
Certyfikaty CE, FCC, RoHS, UL Standard.
Pojemność akumulatora 576 Wh.
Żywotność akumulatora ≥500 cykli ładowania do poziomu 80%.
Typ akumulatora Li-Ion.
Porty wejściowe
Moc wejściowa ładowania AC, X-STREAM: 500 W maks.
Wejście ładowania słonecznego: 200 W 10-25 V DC 12 A.
Porty wyjściowe
Wyjście AC (x3 / x2): 600 W (przepływ 1200 W).
Wyjście USB-A (x2): 12 W na port, 5 V DC, 2,4 A.
Szybkie ładowanie USB-A (x1): 28 W, 5/9/12 V DC, 2,4 A maks.
Wyjście USB-C (x1): 100 W, 5/ 9/12/15/20 V DC, 5 A maks.
Moc wyjściowa samochodu (x1): 136 W, 13,6 V DC, 10 A maks.
Wyjście DC5521 (x2): 13,6 V DC, 3 A maks. (na port)

 


Przedni panel stacji zasilania pozwala na jednoczesne ładowanie kilku urządzeń korzystających z portów USB. W jednym z nich - USB-C naładujemy na przykład MacBooka Pro czy najnowsze iPhone. Z kolei standardowe porty USB posłużą nam do naładowania smartfonów z Androidem, również tych z funkcją szybkiego ładowania (z maksymalną mocą 28W), czytników e-booków czy inteligentnego głośnika, który przyda się z pewnością w plenerowych wyprawach. Oczywiście, jeśli mamy dobry zasięg sieci komórkowej i zabraliśmy ze sobą jakiś mobilny router WiFi.


Ten z kolei możemy podłączyć do jednego ze standardowych gniazdek portu zmiennego (220-240V), podobnie jak laptopa, lodówkę turystyczną, telewizor, czajnik czy kuchenkę elektryczną lub inne podobne urządzenia (dostępne są dwa takie gniazda z boku stacji).


Do testów dostaliśmy stację z brytyjskimi gniazdami, ale w Polsce sprzedawane są te z tradycyjnymi gniazdami. Dodatkowo, z włączoną funkcją X-Boost moc ładowania zwiększymy tu do 600-1200 W.

Reklama

Oprócz tradycyjnych gniazd zasilania oraz USB na przednim panelu znajdziemy również gniazdo samochodowe i dwa porty typu 5521. Gniazdem samochodowym (schowany jest pod okrągłą zaślepką z prawej strony) zasilimy prądem 10A większość urządzeń wykorzystywanych w samochodzie oraz do ładowania 12V akumulatora samochodowego.


Reklama

Co więcej? Jeśli mamy router WiFi, ciekawą opcją będzie podłączenie do niego również naszej stacji zasilania, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli nią sterować z poziomu smartfona i aplikacji mobilnej dostępnej na Androida i iOS.

Zastosowanie stacji zasilania w domu

EcoFlow River MAX oprócz zastosowań niezbędnych w czasie różnego rodzaju wypraw w terenie, nocowania w namiotach, spotkań przy ognisku, wypadów na ryby itp., przyda się również w codziennym korzystaniu na przykład podczas prac domowych - zasilanie wiertarki czy odkurzacza bez konieczności podłączania do długich przedłużaczy.

Nieoceniona może być również przy pracach przydomowych czy w ogrodzie. Bez problemu podłączymy do niego kosiarkę czy nawet elektrycznego grilla lub dodatkowe oświetlenie.

W przypadku urządzeń o mocy do 600W stację zasilania możemy też użyć jako awaryjne zasilanie UPS. Po podłączeniu stacji do gniazda zasilania i naszego urządzenia do stacji, gdy zewnętrzne zasilanie zostanie odcięte, stacja natychmiast przełączy się na zasilanie z akumulatora i uchroni nasze podłączone do stacji urządzenie przed brakiem prądu.

Na ile to wszystko wystarczy?

W pełni naładowana stacja EcoFlow River MAX pozwala na zasilanie w zależności od rodzaju telewizora od 5 do 10 godzin, oświetlenia nawet przez całą dobę czy lodówki od 4 do 8 godzin. Przy mniejszych urządzeniach jak smartfon - 58 razy lub laptopa do 13 razy. Taka moc z pewnością wystarczy na jeden kilkudniowy wypad dla kilku osób.

Reklama

Ładowanie EcoFlow River MAX

Na koniec bardzo ważna rzecz - samo ładowanie stacji zasilania. Możemy ją ładować na trzy sposoby.


Zwykłym kablem podłączonym do gniazda sieciowego w domu - gniazdo po lewej lub panelami słonecznymi (11-25 V) oraz ładowarką samochodową (wejście 120W) - portem XT60 po prawej. Wszystkie trzy niezbędne kable sprzedawane są w zestawie ze stacją.

W przypadku ładowania z gniazda sieciowego z włączoną funkcją szybkiego ładowania X-Stream, od 0% do 80% naładujemy stację w mniej niż godzinę, do dwóch godzin ładowarką samochodową, a do trzech godzin panelami słonecznymi. Pełne naładowanie stacji zajmie nam odpowiednio 1,6 godziny, 3 i 4 godziny.

Sama stacja zasilania jest poręczna i niezbyt dużych rozmiarów, niemniej jest dosyć ciężka, więc nie nada się zbytnio na rodzinne wyprawy autokarem czy pociągiem. Z powodzeniem jednak przetransportujecie ją w bagażniku samochodu i nie zajmie Wam przy tym zbyt dużo miejsca. Co jeszcze ważne - urządzenie jest niezwykle ciche podczas pracy, zarówno w czasie jego ładowania, jak i podłączonych urządzeń.

Cena urządzenia? EcoFlow River MAX dostępny jest do kupienia w popularnych elektromarketach w cenie od 2 699,00 zł.
--
Artykuł powstał we współpracy z polskim dystrybutorem stacji zasilania EcoFlow.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama