Sprzęt

Jaki pad do PC warto wybrać?

Paweł Winiarski
Jaki pad do PC warto wybrać?
Reklama

Granie na PC to przede wszystkim myszka i klawiatura. Wśród osób grających w FPS-y pady są wręcz wyśmiewane i nazywane urządzeniami kompletnie nie nadającymi się do tego typu produkcji. Zapomina się jednak o tym, że konsolowe strzelanki mają sterowanie tworzone z myślą o padzie i bezpośrednie porównywanie nawet tej samej gry na dwóch różnych platformach nie zawsze ma sens. Trzeba jednak pamiętać, że pad to świetne rozwiązanie również dla osób grających na komputerach i nawet uwielbiając zestaw myszka+klawiatura warto zainwestować w ten z pozoru konsolowy kontroler. Na rynku jest cała masa gier, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się kiedy do komputera zostanie podłączony pad.

Pady do PC - ranking

Półki sklepowe może nie uginają się od tego typu konstrukcji, ale znajdziecie przynajmniej kilka urządzeń, które warto kupić. Postanowiłem wybrać dla Was najciekawsze moim zdaniem propozycje. Jeśli więc myśleliście o zakupie pada do PC, na pewno wybierzecie coś z poniższej listy. Odpowiem więc na popularne pytanie - jaki pad do komputera wybrać?

Reklama

Jaki pad do PC: Xbox One

Wiele osób powie, że to podstawowy, najlepszy i jedyny wybór. Kontroler od Xboksa 360 był bardzo dobry, ale miał swoje wady. W obecnej generacji konsol Microsoft poszedł krok dalej i stworzył pada prawie idealnego, który nie tylko doskonale sprawdzi się współpracując z Xboksem One, ale również z komputerem PC napędzanym systemem operacyjnym Windows 10.

Jakość wykonania pada stoi na bardzo wysokim poziomie i konstrukcja nie traci z czasem na elegancji - innymi słowy, po kilku miesiącach nie zaczyna skrzypieć ani pękać. Kapitalnie rozmieszczone gałki analogowe to od lat znak rozpoznawczy Xboksa - można lubić pomysł PlayStation, ale chyba tylko z sentymenty. Ergonomia rozwiązania Microsoftu jest dużo wyższa i od razu ją docenicie. Pad działa na dwóch bateriach AA (klasyczne paluszki) - ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony przekłada się na długi czas pracy, z drugiej wymaga wymiany i nie wystarczy po prostu podłączyć do kontrolera kabelka. Warto więc zainwestować w ładowarkę i duże akumulatorki, wtedy zdecydowanie docenicie to rozwiązanie.

Aktualna wersja pada nie wymaga stosowania dodatkowych adapterów - wystarczy posiadanie bluetooth w komputerze, podłączenie jest banalnie proste i szybkie. Można też oczywiście skorzystać z przewodu.

Jaki pad do PC: Xbox One Elite

Dużo droższa, choć i dużo lepsza wersja pada od Xboksa One. Kapitalne wykończenie pada, bardzo dobre wyważenie - uczucie obcowania z produktem premium. Dodatkowo kontroler pozwala na modyfikacje - można zmienić gałki, krzyżak lub doczepić dodatkowe łopatki. Xbox One Elite uważany jest za najlepszy pad obecnej generacji i idealne rozwiązanie dla graczy PC.

Kontrolery do Xboksa One są wręcz stworzone dla Windowsa 10, nie napotkacie więc żadnych problemów podczas podłączania i obsługi, nie będziecie też musieli kombinować ze sterownikami. Zadziałają na nich gry z każdej sieciowej usługi, w tym Steam i oczywiście gry ze sklepu Windows. Niestety w tym ostatnim przypadku z pozostałymi padami nie jest już tak kolorowo.

Jaki pad do PC: DualShock 4

Kontroler do PlayStation 4 nie będzie Waszym pierwszym wyborem jeśli chodzi o pada do PC, jednak warto go nie skreślać - szczególnie teraz, kiedy Steam wprowadził łatwą obsługę tych kontrolerów.

Reklama

DualShock 4 to dobry pad, choć mógłby sprawiać wrażenie solidniejszego. Z drugiej strony jest zgrabny i przede wszystkim lekki, co docenią osoby spędzające dużo czasu przed ekranem. Posiada baterię litowo-jonową, którą naładujemy zarówno z portu USB komputera, jak i w zasadzie jakiejkolwiek ładowarki. Rozwiązanie bardzo wygodne, DualShock 4 nie jest jednak mistrzem jeśli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu.

Zasadniczo podłączenie DualShocka 4 do PC z Windows 10 nie jest łatwe i przyjemne - jakby Microsoft celowo namawiał tym ludzi do kupienia pada od Xboksa.

Reklama

Aby móc używać pada od PlayStation 4 na PC z Windowsem 10, trzeba było pobrać dodatkowe pliki i biblioteki oraz wykonać szereg czynności. Co ciekawe, po podpięciu DS4 do MacBooka z systemem operacyjnym Apple komputer po prostu widział pada i od razu go obsługiwał. Ale ok, co było potrzebne do podłączenia pada od PS4 do Windowsa 10? Zainstalowana biblioteka Microsoft .NET 4.0, Visual C 2010/2012 Runtime, zainstalowana najnowsza wersja DirectX, programy DS4 Tool i DS4 Windows oraz zewnętrzny lub wewnętrzny moduł BT jeśli zdecydowaliście się na połączenie bezprzewodowe. I choć wspomniany wyżej program DS4 Tool oferował szeroki wachlarze konfiguracji pada (w tym na przykład zmianę kolorów podświetlenia), to trudno mówić o łatwym i przyjemnym podłączaniu DualShocka 4 do Windowsa 10, szczególnie w obliczu banalnie prostego podpinania kontrolerów od Xboksa One czy Xboksa 360.

Część z Was pewnie zauważyła, że pisałem w czasie przeszłym - nie bez powodu. Od jakiegoś czasu Steam wspiera DS4 i umożliwia jego łatwe podłączenie do usługi - warto jednak wiedzieć, że nie każda dostępna w sklepie gra obsłuży kontroler od PS4, jednak dzięki temu wsparciu wreszcie posiadacze PC mają wybór i mogą całkiem komfortowo grać na kontrolerze od PS4.

Jaki pad do PC: Razer Raiju Ultimate

Świetny bezprzewodowy pad firmy Razer. Jego podstawowym przeznaczeniem jest konsola PlayStation 4 (o czym mówi chociażby oficjalne logo na obudowie), jednak bardzo dobrze sprawdza się jako pad do PC. Wystarczy pobrać sterowniki producenta ze strony i już można się cieszyć podłączeniem zarówno za pomocą kabla, jak i BT. Na uwagę w przypadku Razer Raiju Ultimate zasługują dwie rzeczy - bardzo dobre, solidne i eleganckie wykonanie urządzenia, które przypomina trochę pada Xbox One Elite. Druga sprawa to możliwość modyfikacji pada - możemy zmienić nakładki na analogi (w zestawie znajdziecie również jedną dłuższą nasadkę) oraz krzyżaka. Razer Raiju Ultimate posiada ponadto dodatkowe, umieszczone na spodzie obudowy łopatki i dodatkowe przyciski funkcyjne w okolicy L1 i R1. Bardzo ciekawy jest również sposób programowania dodatkowych przycisków - można to bardzo wygodnie zrobić za pomocą aplikacji mobilnej.

Jaki pad do PC: gamepad X360

Klasyk, którego sam bardzo chętnie używam - szczególnie w wersji przewodowej. Niestety aby używać bezprzewodówki, trzeba zaopatrzyć się w specjalny odbiornik podłączany do komputera. Można go oczywiście gdzieś wsunąć, jednak jest to dodatkowy wydatek, który trzeba ponieść.

Reklama

Choć pad jest już leciwy, wciąż bardzo dobrze sprawdza się w grach na PC, działa również jak złoto w grach ze sklepu Microsoft - sam korzystałem z niego podczas ogrywania Forza Horizon 4.

Pad od Xboksa 360 nie jest tak dobrze wykonany jak kontroler od Xboksa One i mocno czuć jego plastikowy charakter - wydaje się też trochę zbyt obły i potrafi mocno trzeszczeć po jakimś czasie. Jednak bardzo dobrze leży w dłoniach, bezprzewodowa wersja działa na “paluszki” (polecam akumulatorki), a rozmieszczenie analogów jest bezbłędne. Kuleje natomiast krzyżak, który jest najsłabszym elementem urządzenia. Zaskakujące jest natomiast to, że mimo swojego wieku i przynależności do po przedniej generacji konsol, wciąż mocno trzyma cenę.

Jaki pad do PC: Nintendo Switch Controller Pro

Platforma Steam obsługuje również Pro Controller od Nintendo Switch i może się on okazać ciekawą alternatywą dla wymienionych wyżej padów. Osobiście uwielbiam tę konstrukcję - jest bardzo wygodna, świetnie wyważona, tak zwane analogi umieszczono dokładnie tak, jak umieszczone być powinny. Sprzęt można podłączyć do PC zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo przez BT - tu można liczyć na aż 40 godzin pracy na jednym ładowaniu, co jest naprawdę imponującym wynikiem.

Niestety - nie ma róży bez kolców. Nintendo Switch Pro Controller. Największym mankamentem japońskiej konstrukcji jest brak pełnoprawnych analogowych spustów, co może i nie przeszkadza gdy gracie w takie Mario Kart, jednak już w normalnych wyścigach mocno ogranicza możliwości operowania gazem w aucie. Jeśli więc posiadacie Pro Controller i używacie go z Nintendo Switch, możecie śmiało pobawić się nim również na PC. Jednak jako samodzielny zakup z przeznaczeniem dla gier na Steam, zdecydowałbym się raczej na któreś z wyżej wymienionych urządzeń.

Warto jeszcze rzucić okiem na kilka inny konstrukcji - takich, jak na przykład bardzo lekki (ale kablowy) Logitech F310. Nie wygląda może zbyt dobrze, ale to solidny pad, z którego wiele osób jest bardzo zadowolona. Nieźle sprawdza się - również kablowy - Razer Wildcat, którego testowaliśmy w połączeniu z Xboksem One.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by podłączyć go do PC-ta z Windowsem 10. To solidnie wykonane urządzenie, z którego powinniście być zadowoleni.

A jeśli ciekawi Was temat padów jako takich, przygotowałem jakiś czas temu zestawienie najlepszych moim zdaniem kontrolerów w historii.

grafia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama