Asus

Jaki laptop najlepszy do zdalnej nauki?

Kamil Pieczonka
Jaki laptop najlepszy do zdalnej nauki?
Reklama

Żyjemy w ciekawych czasach i to niekoniecznie oznacza, że są to dobre czasy. Dzieci nie chodzą do szkoły od praktycznie 6 miesięcy i pomimo tego, że powinny do niej wrócić 1 września, rodzice nadal nie mogą być pewni czy faktycznie tak się stanie. Jeśli nie, to pozostanie nam kontynuowanie nauki zdalnej, a do tego z całą pewnością przyda się odpowiedni sprzęt.

Wybór na szczęście jest teraz znacznie lepszy niż jeszcze kilka miesięcy temu gdy notebooki sprzedawały się w zasadzie na pniu. Teraz mamy ten komfort, że możemy spokojnie wybrać interesujący nas sprzęt i dokładnie określić wymagania jakie mu stawiamy. Na co innego uwagę zwracał będzie uczeń podstawówki, a zupełnie inne potrzeby będzie miał student, który prawdopodobnie też od października nadal będzie kontynuował naukę zdalną. Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Reklama

Dla tych, którzy dużo się przemieszczają

Segment tak zwanych ultrabooków z roku na rok robi się coraz ciekawszy. Pomimo tego, że pojemność baterii w notebookach jakoś diametralnie nie rośnie, to ich czas pracy wyraźnie się wydłuża. Wszystko za sprawą coraz bardziej zaawansowanych procesorów produkowanych w litografii 10 nm czy nawet 7 nm. Oferują one nie tylko bardzo dobrą wydajność, ale przede wszystkim do standardowej pracy np. z pakietem biurowym nie potrzebują dużo energii. W dodatku można je zamknąć w jeszcze mniejszych i cieńszych obudowach, co znacznie zwiększa naszą mobilność, a przy tym nie tracimy pełnoprawnych portów USB czy HDMI.


Jednym z takich urządzeń jest ASUS Zenbook 14 (w cenie od 3599 PLN) wyposażony w procesor Intel Core 10. generacji (w topowej wersji Core i7-1065G7) oferujący 4 rdzenie, układ graficzny Iris Plus oraz nawet 32 GB pamięci RAM z dyskiem SSD o pojemności 2 TB. Do tego dostajemy ekran o przekątnej 14 cali i rozdzielczości 1920x1080 pikseli o dużej jasności, podświetlaną klawiaturę, duży touchpad oraz wsparcie dla WiFi 6. Co więcej ASUS obiecuje nawet 22 godziny pracy na baterii, a waga notebooka to maksymalnie 1,17 kg. I to wszystko dostępne jest już od 3599 PLN.

Na co warto zwrócić uwagę?

Procesor Intel Core 10. generacji lub AMD Ryzen 4000
Minimum 8 GB pamięci RAM, a idealnie 16 GB
Dysk SSD o pojemności minimum 512 GB, 256 GB to już dzisiaj za mało
Jasność ekranu, czas pracy na baterii i waga notebooka

Dla tych, którzy uczą się z domu

Jeśli szukacie notebooka dla swoich młodszych dzieci, którym najwyżej “grozi” zdalna nauka z domowego biurka, to inwestycja w bardzo lekki i mały ultrabook niekoniecznie musi mieć sens. Wtedy lepiej wybrać nieco większy model, ale wyposażony zazwyczaj w procesor o wyższym maksymalnym TDP, a co za tym idzie wydajniejszy (z racji wyższego taktowania). Tego typu modele mają też zazwyczaj bardziej rozbudowany zestaw portów (np. HDMI czy czytnik kart pamięci), a także dedykowany układ graficzny, który nawet jak nie jest najwyższych lotów to pozwoli na więcej niż zintegrowane GPU. I jako ostatni, ale wcale nie najmniej ważny argument, warto wspomnieć, że w większości przypadków taki zwykły notebook będzie również tańszy.


Ciekawą propozycją w tym segmencie niewątpliwie jest ASUS VivoBook S14 (od 3299 PLN) z układami Intel Core 10. generacji oraz dedykowaną kartą graficzną NVIDIA GeForce MX250. Pomimo nadal bardzo niewielkiej obudowy z ekranem o przekątnej 14 cali (1920x1080 pikseli) procesor może pracować z zegarem nawet 4,9 GHz, a do wyboru mamy jeszcze 8 lub 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności nawet 1 TB. Mamy też wspominany bogaty zestaw portów, dużą baterię (50 Wh) oraz WiFi 6, a to wszystko przy wadze rzędu 1.4 kg i cenie startującej od 3299 PLN.

Reklama

Na co warto zwrócić uwagę?

Procesor Intel Core 10. generacji lub AMD Ryzen 4000
Minimum 8 GB pamięci RAM, a idealnie 16 GB
Dysk SSD o pojemności minimum 512 GB, 256 GB to już dzisiaj za mało
Dedykowany układ graficzny i dodatkowe porty rozszerzeń

Dla tych, którzy chcą też pograć

Nie oszukujmy się, dzieciaki, zarówno te młodsze jak i te starsze wykorzystują swoje komputery również do grania. Nawet jeśli głównym zadaniem notebooka ma być pomoc w nauce, to aspektu gier nie można całkowicie pomijać. W przypadku studentów dochodzi jeszcze jedna kwestia, a mianowicie konieczność wykonywania bardziej rozbudowanych projektów. Mocna karta graficzna może się przydać np. do wspomagania renderingu wideo.

Reklama

Miniaturyzacja postępuje również w segmencie komputerów dla graczy. Dzisiaj nie jest to już typowy “desktop replacement” z wagą około 5 kg, a całkiem kompaktowe urządzenie o wadze poniżej 2.5 kg, które na baterii też potrafi kilka godzin popracować. To bez wątpienia istotne zalety takich komputerów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu.


ASUS w swojej ofercie ma kilka modeli notebooków przeznaczonych dla graczy, ale sporym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim seria TUF Gaming A15 (dostępna od 3599 PLN) wyposażona w procesory AMD Ryzen 4000. Te procesory wykonane w litografii 7 nm są nie tylko bardzo wydajne, ale przede wszystkim oszczędne i tańsze niż odpowiedniki Intela. To przekłada się na cenę całego notebooka, który w konfiguracji z mocną kartą graficzną pokroju GeForce GTX 1650Ti czy nawet RTX 2060 nie powinien nadwyrężyć waszego budżetu. ASUS daje też sporą elastyczność jeśli chodzi o dyski, podstawowy to SSD o pojemności od 256 GB, ale jeśli zdecydujecie się na mniejszą baterię to można dodatkowo podłączyć dysk HDD 2.5 cala o większej pojemności, nawet we własnym zakresie. Nabywca tego modelu nie powinien narzekać też na dostępną liczbę gniazd, rozmiary czy wagę, które plasują ten komputer w ścisłej czołówce.


Jeśli natomiast nie uznajecie kompromisów i interesują was tylko najwydajniejsze podzespoły na rynku to warto rzucić okiem na ASUS ROG Strix G (cena od 3899 PLN), który wyposażony może zostać nawet w układ graficzny GeForce RTX 2070 z 8 GB wbudowanej pamięci i jeden z najwydajniejszych procesorów procesorów Intela z serii H, czyli o TDP na poziomie 45W. Taka konfiguracja w połączeniu z odpowiednią ilością pamięci RAM i szybkim dyskiem SSD daje nam wydajność na poziomie najlepszych komputerów stacjonarnych, ale nadal w obudowie, która waży mniej niż 2,4 kg. ROG Strix G to także sporo dodatkowych portów (3x USB typu A, USB typu C z Display Port, LAN 1 Gbps itp.), które pozwalają na wygodne podłączenie dodatkowych akcesoriów.

Reklama

Na co warto zwrócić uwagę?

Procesor Intel Core H lub AMD Ryzen 4000
Minimum 16 GB pamięci RAM
Dysk SSD o pojemności minimum 512 GB, a najlepiej 1 TB
Układ graficzny minimum GeForce GTX 1650

Oczywiście przed zakupem każdego notebooka dobrze by było samemu obejrzeć w sklepie, choć może w czasach pandemii nie jest to najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Jeśli to nie wchodzi w grę, to warto chociaż zapoznać się z recenzjami poszczególnych modeli, a kilka z polecanych powyżej notebooków testowaliśmy między innymi na łamach Antyweba.

Materiał powstał przy współpracy z firmą ASUS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama