Mobile

Jakdojade 3.0 na Androida z Material Design i nowymi funkcjami. Jest świetne!

Tomasz Popielarczyk
Jakdojade 3.0 na Androida z Material Design i nowymi funkcjami. Jest świetne!
41

Jakdojade to jedna z częściej używanych przeze mnie aplikacji na telefonie.Stanowi ona nieocenioną pomoc podczas poruszania się po mieście z użyciem publicznych środków transportu. Teraz w Google Play debiutuje jej nowa, przepiękna wersja. Jakdojade to aplikacja będąca interaktywnym rozkładem aut...

Jakdojade to jedna z częściej używanych przeze mnie aplikacji na telefonie.Stanowi ona nieocenioną pomoc podczas poruszania się po mieście z użyciem publicznych środków transportu. Teraz w Google Play debiutuje jej nowa, przepiękna wersja.

Jakdojade to aplikacja będąca interaktywnym rozkładem autobusów oraz innych środków komunikacji publicznej. Jej rola nie ogranicza się jednak do wyświetlania godzin odjazdu danych linii. Program uzbrojono w solidną wyszukiwarkę z systemem podpowiedzi, a także zintegrowano z mapami oraz systemem nawigacji. Dla mnie jest on wprost nieoceniony. A przyznam się Wam, że dotąd próbowałem zastąpić go już zarówno Transportoidem (który niedawno też przechodził duży redesign) jak i Google Maps - za każdym razem wracałem (siła nawyków?).

Nowa wersja aplikacji to przede wszystkim upodobnienie do wydania na iOS oraz implementacja elementów Material Design. Twórcy chwalą się, że dostosowali swój program do najnowszych trendów oraz wskazówek Google'a. Trzeba przyznać, że rezultaty faktycznie są bardzo zadowalające. Interfejs nie tylko wygląda świetnie i raczy nas przyjemnymi dla oka animacjami, ale też zyskał na przejrzystości i intuicyjności. Możecie to zobaczyć na zrzutach ekranu. Aplikacja w dalszym ciągu opiera się na modelu freemium, zatem tu i ówdzie zobaczymy reklamy - są one niestety dość dokuczliwe i inwazyjne. Na szczęście usunięcie kosztuje niewiele, bo 7 złotych rocznie. A dodatkowo zyskujemy kilka funkcji, jak pełną usługę nawigacji (działającej również po zamknięciu programu), sprawdzenia odjazdów z pobliskich przystanków czy widżety na pulpit.

A skoro przy funkcjach jesteśmy, nowa wersja Jakdojade również wprowadza kilka nowości. Przede wszystkim możliwe teraz jest pokazywanie aktualnego położenia pasażera na rozpoczętej już trasie i zaznaczanie postępów. W wybranych miastach działa natomiast planowanie podróży z uwzględnieniem rzeczywistego położenia pojazdów (Realtime), dzięki czemu o wiele łatwiej. Ponadto twórcy rozbudowali widok i dodali wyszukiwarkę przystanków. Uproszczono też mechanizm zapisywania wybranych przystanków.

Rezultaty są naprawdę dobre. Stare Jakdojade prezentowało się bardzo archaicznie i odstawało od współczesnych standardów. Prawdę powiedziawszy interfejs był tam na tyle odpychający, że nie korzystałem z żadnych innych funkcji poza podstawowymi. Teraz łatwiej skorzystać z dodatkowych rozwiązań. W końcu przekonywać mnie zaczęła opcja zapisywania przystanków (wcześniej obserwowanie rozkładów), która działa znacznie przyjemniej i bardziej intuicyjnie. Szczerze mówiąc, nowe Jakdojade spodobało mi się na tyle, że wysupłałem te kilka złotych na wersję premium (jeśli dobrze pamiętam, wcześniej była droższa, ale mogę się mylić). Jeżeli dość intensywnie korzystacie z transportu publicznego, zdecydowanie polecam.

Z Jakdojade korzysta już kilka milionów użytkowników. Aplikacja już dawno nie otrzymała tak znaczących zmian, a mimo to udało się jej utrzymać wysoką średnią ocen w sklepie Google Play - 4,5. Jest też dostępna wersja na iOS, której ostatnia aktualizacja miała miejsce w marcu ubiegłego roku. Program wyglądem bardzo mocno przypomina nowe wydanie na Androida (a właściwie odwrotnie - to androidowa wersja przypomina teraz tę na iOS). Nie jest jednak darmowy - jego cenę ustalono na 4 euro. Możemy na szczęście skorzystać też z wersji Lite.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu