Telekomy

A co jeśli nie potrzebuję pełnego no limit na wszystko? Jaką ofertę wtedy wybrać?

GU
Grzegorz Ułan
24

Pod wczorajszym wpisem informującym o pracach nad rankingiem ofert u naszych telekomów, dzieliście się z nami własnymi sugestiami, na temat kształtu tego rankingu, jak powinien wyglądać on według Was. Oczywiście dziękujemy za nie, będą brane pod uwagę, dziś natomiast chciałbym się skupić na jednym komentarzy użytkownika rex.

Oto jego komentarz:

Sporo takich rankingów - generalnie oczekiwanych, ale w praktyce "średnio" użytecznych. Może lepszym byłoby podejście aby wyjść od stworzenia np. 3 profili użytkownika i z tej perspektywy przygotować ranking - w tym punktację. Niektórzy korzystają głównie z rozmów, dla innych minimum internetu zaczyna się od 10GB - priorytety (punktacja) z punktu widzenia każdego z nich będzie różna...

Po jego przeczytaniu zacząłem się zastanawiać, że może rzeczywiście to spora grupa klientów naszych telekomów, której taki ranking nic nie powie w odniesieniu do ich preferencji. Bo co dla niego oznacza, że taki Orange uzyskał 62 punkty, Plus 64, a Play i T-Mobile po 57? Skoro nasze wagi odnoszą się do nielimitowanych wszystkich usług w ofertach, czyli największą liczbę punktów można uzyskać za dużą paczkę danych, nielimitowane rozmowy na komórki i stacjonarne, czy nielimitowane wiadomości SMS i MMS.

Powstaje więc pytanie, co z klientami, którzy tylko rozmawiają, nie korzystają z internetu, a w miesiącu wyślą ze 3 SMS-y i jednego MMS-a? Albo tylko wysyłają wiadomości, albo tylko korzystają z internetu w telefonie?

W odpowiedzi na powyższe pytania, pojawiają się nam więc wspomniane przez rex trzy profile użytkowników. Poszukajmy im czegoś fajnego:)

Profil 1 - Najlepsza oferta dla osób dzwoniących

Sprawdziłem oferty wszystkich głównych operatorów z „wielkiej czwórki”, ich czterech submarek, czyli Nju mobile, Red Bull Mobile, Plush i Heyah oraz czołowych operatorów wirtualnych. Najlepszą ofertę ma tutaj a2mobile z Pakietem Rozmowy za 9,90 zł, obejmującym nielimitowane rozmowy na numery stacjonarne i komórkowe.

a2mobile

Nawet w nju mobile za pakiet na rozmowy trzeba zapłacić 19 zł, podobnie w Plush 20 zł, a w Lajt Mobile, Premium Mobile, Virgin Mobile czy Heyah odpowiednio 14,99 zł, 16,70 zł, 19 zł i 20 zł, ale już bez numerów stacjonarnych. Jeśli chodzi o operatorów strukturalnych, najlepiej wypadł tu Play z abonamentem STAN NIELIMITOWANY MINI za 20 zł. U pozostałych operatorów musimy wydać około 30 zł na ofertę z nielimitowanymi rozmowami do wszystkich lub 25 zł w ofertach na kartę.

Profil 2 - Najlepsza oferta dla osób piszących

W tej kategorii wygrywa ponownie a2mobile, tym razem z Pakietem Wiadomości za 9,90 zł miesięcznie, obejmującym nielimitowane wiadomości, zarówno SMS, jaki i MMS.

a2mobile oferta

Baaardzo blisko był Plush, gdzie podobnie nielimitowane SMS-y/MMS-y kosztują 10 groszy więcej, czyli 10 zł. Z pozostałych ofert droższych niż te wymienić mogę Mobile Vikings za 19 zł (SMS/MMS), Lajt Mobile za 17,99 zł (SMS), Virgin Mobile abonament za 19 zł (SMS), Virgin Mobile na kartę za 19 zł (SMS) oraz Premium Mobile za 19,90 zł (SMS).

Plush

Profil 3 - Najlepsza oferta dla korzystających z transferu danych

Tu już a2mobile zostaje daleko w tyle, chyba że komuś wystarczy 5 GB transferu na miesiąc na pełnej prędkości. Co do zwycięzcy, czyli oferty z największą paczką danych przy niewielkiej cenie, zastanawiałem się nad Nju mobile i Premium Mobile. Ostatecznie najkorzystniej przedstawia się oferta tego drugiego operatora, wprawdzie kosztuje 1,70 zł więcej za miesiąc, ale 30 GB mamy od razu dostępne. W nju Mobile na taką paczkę musimy poczekać 2 lata.

Premium Mobile oferta

Z kolei jeśli 30 GB jest dla kogoś za mało, a może poczekać pół roku 40 GB uzyska w najdroższej taryfie w Nju mobile za 39 zł, gdzie po roku transfer zwiększy się do 50 GB, a po 2 latach aż do 60 GB.

Szkoda, że a2mobile nie było dalej konsekwentne w trzecim swoim planie Pakiet Internet za 9,90 zł, gdzie mocno ograniczyło liczbę dostępnych gigabajtów Jeśli daliby tu przynajmniej 10 GB, bez ograniczania prędkości, czyli 1 zł za 1 GB (a powyżej ograniczenie do przynajmniej 3 Mb/s), mogłoby uchodzić tutaj za najbardziej uniwersalnego operatora dla każdego z tych profili.

Photo: nenetus/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu