Poradniki

Jak zalogować się do panelu konfiguracyjnego routera? Poradnik

Błażej Wojciechowski
Jak zalogować się do panelu konfiguracyjnego routera? Poradnik
0

W tych czasach bez internetu ani rusz. Router jest zatem sercem dostępu do rozrywki, informacji, edukacji, pracy… praktycznie wszystkiego. Czasem chcemy jednak dokonać zmian w ustawieniach sieci.

Jeśli chcieliście zmienić takie ustawienia jak nazwa sieci, hasło, zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, utworzenie sieci dla gości czy wiele więcej, konieczna do tego jest wiedza jak zalogować się do routera. Po przeczytaniu tego poradnika nie będziecie mieli żadnego problemu.

Jak zalogować się do panelu routera z przeglądarki internetowej?

Pierwszym warunkiem jest znajomość adresu IP naszego routera oraz loginu i hasła. Skąd wziąć te informacje? W przypadku adresu IP są dwie drogi. Pierwsza, najłatwiejsza, to przeczytanie informacji znajdujących się z tyłu naszego urządzenia. Każdy router ma na swojej tylnej lub dolnej części (zależnie od konstrukcji urządzenia) adres IP.

Drugim sposobem jest wyszukanie tej informacji w komputerze. W tym celu w przypadku komputerów z systemem Windows należy wyszukać w systemie polecenie “cmd”, które otworzy nam Wiersz poleceń. Kiedy otworzy się przed nami okno cmd, należy wpisać komendę “ipconfig”, po czym zatwierdzić enterem.

Adres IP naszego routera jest widoczny pod hasłem “Default Gateway”. Jeśli korzystamy z komputera z systemem macOS, informacje o IP routera znajdziemy wchodząc w Preferencje systemowe > Sieć > Zaawansowane > TCP/IP. Gotowe.

Co zrobić, kiedy mamy już nasz adres IP? Należy wpisać całość w okno przeglądarki internetowej - nie ma znaczenia jakiej. We wszystkich przypadkach uzyskamy oczekiwany efekt, więc nie ma z tym najmniejszego problemu.

Jak zalogować się do panelu routera i zmienić dane dostępu?

Kiedy wpiszemy adres IP, strona routera poprosi nas o login i hasło. Tutaj już potrzebujemy informacji znajdujących się na urządzeniu - najczęściej jest to zestawienie login: admin i hasło: admin. Są jednak przypadki, w których może się to zmienić - zawsze więc należy sprawdzić, jak to wygląda w naszym przypadku.

Po zalogowaniu się jesteśmy w stanie zrobić wszystko. W podstawowych ustawieniach Wi-Fi możemy zmienić dane dostępu, takie jak nazwę routera Wi-Fi (SSID), tryb zabezpieczeń czy zablokować wybrane witryny internetowe dla wszystkich urządzeń przyłączonych do wybranej sieci. Mamy również pełną kontrolę nad urządzeniami, które są przyłączone do danej sieci oraz podejmować zdecydowanie bardziej zaawansowane kroki - jeśli jednak nie jesteście do końca pewni tego, co zamierzacie zrobić lub nie znacie się na rzeczy, nie zalecam żeby grzebać w dogłębnych ustawieniach. Takie ustawienia zabezpieczeń jak NAT, UPnP, DMZ, SIP ALG czy grzebanie w DHCP zazwyczaj nie są miejscem, w które zamierzamy się udać.

Jak zmienić hasło Wi-Fi w panelu konfiguracyjnym routera?

Na stronie routera znajdziemy zawsze zakładkę Podstawowe ustawienia Wi-Fi. W tym miejscu jesteśmy w stanie zmienić wcześniej wspomnianą nazwę sieci Wi-Fi (SSID), typ zabezpieczeń czy właśnie hasło do routera.

Należy jednak pamiętać, żeby wybierać zaawansowane i trudne do złamania hasła. W innym wypadku przyłączenie się do naszej sieci nie będzie dla sąsiadów czy kogokolwiek innego żadnym problemem - a to naraża nas na wiele niebezpieczeństw, bowiem dzięki temu ktoś jest w stanie poczynić zdecydowanie bardziej ciężkie w skutkach kroki.

Z tego względu często jednak warto zostawić domyślne hasło - chociaż wszyscy doskonale wiemy, jak irytujące potrafi być wpisywanie niektórych niebotycznie długich i skomplikowanych ciągów znaków. Jeśli jednak na takową zmianę się zdecydujecie, możecie to zrobić właśnie w tym miejscu - cała operacja zmiany zalogowania się do routera i zmiany hasła jest zatem naprawdę szybka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu