Ciekawe strony

Jak wyreżyserować, nagrać i zmontować dobrze wideo? Serwis Wistia uruchomił platformę edukacyjną

Tomasz Popielarczyk
1

Vlogi cieszą się ostatnio ogromną popularnością, a YouTube pęka w szwach od kolejnych mniej lub bardziej profesjonalnych materiałów. Powiedzmy sobie jednak szczerze, wielu autorów ciągle kieruje się bardziej intuicją niż faktycznymi umiejętnościami technicznymi nagrywania i obróbki klipów. Nigdy nie...

Vlogi cieszą się ostatnio ogromną popularnością, a YouTube pęka w szwach od kolejnych mniej lub bardziej profesjonalnych materiałów. Powiedzmy sobie jednak szczerze, wielu autorów ciągle kieruje się bardziej intuicją niż faktycznymi umiejętnościami technicznymi nagrywania i obróbki klipów. Nigdy nie jest za późno, żeby to zmienić. Okazję ku temu stworzył serwis Wistia, uruchamiając platformę edukacyjną z dużą liczbą instruktażowych nagrań wideo.

Wyreżyserowanie, nagranie i obróbka wideo to nic łatwego. Wiem, bo początkowo miałem duże problemy, kiedy na studiach przyszło mi uczestniczyć w zajęciach o wymownej nazwie "Warsztat dziennikarza telewizyjnego". Nie ma lepszego sposobu na wytłumaczenie zasad rządzących pracą z kamerą niż praktyka. W internecie jest to co prawda niemożliwie, więc twórcy serwisu Wistia postanowili uczyć w myśl dewizy "wideo na temat wideo, które pozwoli Ci handlować z pomocą wideo". Jak nietrudno się domyślić zatem, część nagrań jest mocno powiązana z marketingiem, sprzedażą i promocją produktów. Ale spokojnie - znajdziemy też ogrom informacji czysto technicznych.

Platforma dopiero startuje, więc znajdziemy tam jedynie 11 klipów wideo. Podzielono je na trzy kategorie. Pierwsza to produkcja, czyli wszystko o technicznych aspektach nagrywania. Dowiemy się tam m.in. jak samodzielnie (w stylu DIY) zbudować studio nagraniowe oraz ustawić odpowiednie oświetlenie. Kilka klipów jest też dedykowanych nagrywaniu za pomocą iPhone'a oraz kamerki internetowej, czyli z całą pewnością trafią w gusta amatorów i hobbystów. Druga kategoria nosi nazwę Strategia i koncept. Tutaj umieszczono wszystkie wskazówki dotyczące reżyserowania klipów, a więc ich długości, planów, a także samego pomysłu na realizację. Ostatnia kategoria, czyli marketing, naucz nas natomiast jak umieszczać klipy w sieci, analizować ich oglądalność itp. Twórcy zapewniają, że będą nieustannie dodawać nowe materiały, by stworzyć w ten sposób swego rodzaju vademecum nagrywania i obróbki wideo. Liczę na to, bo po obejrzeniu dostępnych 11 filmów czuję spory niedosyt.

Zaprezentowane klipy powinny pomóc nie tylko vlogerów (i osobom aspirującym do tego miana), ale też firmom, które dopiero raczkują w tym temacie. Myślę, że jeżeli rozbudowa biblioteki będzie szła w dobrym kierunku i kolejne materiały będą zawierały jeszcze więcej przysłowiowego "mięcha", Wistia's Learning Center może stać się jednym z kluczowych miejsc tego typu w internecie. Twórcy wydają się być profesjonalistami w tym, co robią. Ich serwis już od 2006 zajmuje się hostowaniem filmów wideo dla biznesu, oferując przy tym szereg dodatkowych usług oraz funkcji związanych z marketingiem i promocją. Tym samym łatwo się domyślić po co to wszystko robią - im większą liczbę firm i osób zainspirują, tym większa szansa na to, że skorzystają oni z ich usług.

Przyznam szczerze, że do tej pory rzadko spotykałem w sieci darmowe poradniki i kursy tego typu (i na tym poziomie), dlatego propozycja twórców serwisu Wistia wydaje mi się szczególnie interesująca. A może Wy znacie jakieś dobre internetowe kursy obróbki, montażu i nagrywania wideo? Jest okazja, żeby wymienić się doświadczeniami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

serwisy wideo