Jeżeli używamy oprogramowania do blokowania reklam, od co jakiś czas możemy chcieć je wyłączyć. Oto, gdzie szukać odpowiednich ustawień.
Temat blokowania reklam pojawia się na Antywebie regularnie i powiedzieć, że dyskusja w tym temacie jest zażarta, to jak nie powiedzieć nic. Blokowanie reklam ma u nas znacznie więcej zwolenników niż przeciwników. Jednak nie zawsze blokowanie reklam jest czymś dobrym. Przede wszystkim, niektóre strony mają całkiem skuteczny system blokowania blokerów. Taka gra w kotka i myszkę sprawia, że jeżeli chcemy przeczytać jakiś tekst na takiej stronie, musimy wyłączyć nasz bloker (bądź blokery). Drugą kwestią jest troubleshooting. Poprawne wyświetlanie się strony internetowej zależy dziś od szeregu czynników, a dodatkowe aplikacje blokujące reklamy (bądź w tej materii - każdy dodatkowy plugin) mogą powodować niekompatybilność na jakimś etapie, co z kolei skutkuje błędami. Dlatego też w takich wypadkach pierwszym, co się sugeruje, to wyłączenie blokowania reklam. Jak to zrobić?
Jak wyłączyć blokowanie reklam na laptopie?
Jeżeli chodzi o przeglądarkę na komputerze, to tutaj narzędzi do blokowania reklam jest całe mnóstwo. Dlatego też, jeżeli chcemy się upewnić, że wszystkie z nich są wyłączone, musimy zrobić kilka ważnych kroków. Po pierwsze i oczywiste, musimy sprawdzić, czy nasze pluginy blokujące reklamy są wyłączone bądź odinstalowane. Dziś praktycznie wszystkie duże przeglądarki pozwalają na zainstalowanie takich dodatków jak AdBlock czy uBlock, skutecznie wycinających reklamy ze stron internetowych czy YouTube. Ich ikonku znajdują się zazwyczaj po prawej stronie paska adresu u góry przeglądarki. Jeżeli klikniemy na ich logo, będziemy w stanie określić czy są włączone dla danej strony. Tam też możemy wyłączyć je dla konkretnej witryny, wyłączyć w ogóle bądź odinstalować.
Jeżeli to nie pomoże, powinniśmy udać się do ustawień naszej przeglądarki. Część z przeglądarek posiada wbudowany w ustawienia system blokowania reklam bądź śledzenia w internecie. Jest on bardzo wygodny, jednak najczęściej przeglądarka nie mówi co blokuje, bądź też - nie ma przycisku szybkich ustawień, żeby to zmienić. Przeglądarki typu Brave, bądź (w mniejszym stopniu) Edge mają wbudowane funkcje blokowania reklam i w związku z tym niektóre strony mogą się nie wyświetlać prawidłowo (najwyższy poziom zabezpieczeń Edge psuje chociażby linki do Twittera). Dlatego też, jeżeli mamy problem z poprawnym wyświetlaniem się witryn, warto poszukać w ustawieniach naszej przeglądarki opcji związanych właśnie z ustawieniami prywatności.
Finalnie, w kwestii blokowania reklam i trackerów swoje trzy grosze może wtrącać nasze oprogramowanie antywirusowe, które bardzo często w pakiecie posiada funkcje blokowania reklam. Realizowane jest to za pomocą dodatku do przeglądarki, który dziś również jest standardowym elementem każdego dużego pakietu antywirusowego, jak Kaspersky czy Bitdefender. W zależności od tego, z jakiego pakietu korzystamy, mamy różne opcje do wyboru, jednak w większości możliwe jest tutaj zatrzymanie blokowania na danej stronie, bądź też kompletne wygaszenie blokowania w sieci.
Jak wyłączyć blokowanie reklam na telefonie?
Dziś często nawet 80 proc. ruchu na niektórych witrynach internetowych rejestrowane jest ze smartfonów. To z kolei sprawia, że wiele formatów reklamowych dostosowanych jest właśnie do urządzeń mobilnych. Takie działania musiały wywołać odwet ze strony użytkowników, którzy nie chcą wspomnianych reklam oglądać. Przede wszystkim jest to realizowane za pomocą zewnętrznych aplikacji, takich jak AdLock. Jeżeli mamy taką na smartfonie, upewnijmy się, że jest wyłączona bądź odinstalowana. Jeżeli to nie pomogło w naszym problemie, warto zajrzeć do ustawień naszej przeglądarki. Tutaj, tak samo jak w przypadku przeglądarek desktopowych, mogą istnieć funkcje, które automatycznie blokują reklamy (np. mobilny Edge). One także nie mają żadnego skrótu w głównym menu, więc jest szansa, że większość osób nie wie, że istnieją, bądź że są włączone.
Jak wyłączyć blokowanie reklam na telewizorze?
Blokowanie reklam na telewizorze to względna nowość, ale jeżeli popatrzymy, jak rozwija się rynek smart TV, nie da się nie zauważyć, że w miarę coraz mocniejszego korzystania z TV jako multimedialnego centrum domu, rośnie też chęć reklamodawców do dodarcia do ludzi używających takich sprzętów. Jak blokuje się reklamy na TV? Najczęściej z wykorzystaniem aplikacji typu AdGuard DNS. Zmienia on DNS (domain name system) przekierowując ruch sieciowy przez bloker reklam. Alternatywną metodą jest ręczne zablokowanie w routerze domen, odpowiadających za dystrybucje reklam na smart TV, jak chociażby "ads.samsung.com" lub "us.ad.lgsmartad.com" - oczywiście w zależności od tego jaki model TV mamy, lista tych domen będzie się różnić. Dlatego, jeżeli chcemy wyłączyć blokowanie reklam na telewizorze upewnijmy się, że żadna z tych domen nie jest zablokowana na poziomie routera a oprogramowanie typu AdGuard jest wyłączone.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu