Netflix

Jak wyciągnąć więcej z Netfliksa? Przejrzeć ukryte kategorie i użyć rozszerzeń

Tomasz Popielarczyk
Jak wyciągnąć więcej z Netfliksa? Przejrzeć ukryte kategorie i użyć rozszerzeń
Reklama

Netflix odblokował dostęp dla Polaków. Od kilku dni sieć zalewają publikacje dotyczące serwisu. Co ciekawe, zwiększyło się również ich natężenie na an...

Netflix odblokował dostęp dla Polaków. Od kilku dni sieć zalewają publikacje dotyczące serwisu. Co ciekawe, zwiększyło się również ich natężenie na anglojęzycznych stronach. Jeżeli należycie do osób, które skusiły się na darmowy miesiąc i właśnie rozważacie, czy później dalej korzystać z serwisu, koniecznie zobaczcie wyciągnąć z Netfliksa więcej.

Reklama

Ukryte kategorie

Nie wszystkie kategorie w Netfliksie są widoczne i ogólnodostępne. Inżynierowie zaimplementowali setki takich, których nie uświadczymy nigdzie w interfejsie. Od czego jest jednak internet. Za każdy razem, gdy przeglądamy zasoby serwisu widzimy na pasku adresu link zakończony kodem. Liczba ta dotyczy kategorii, w której aktualnie się znajdujemy. Możemy w sprytny sposób ją zmodyfikować i w ten sposób przeglądać dostępne materiały w bardziej wygodny i intuicyjny sposób. Rozwiązanie to niestety nie odblokowuje żadnych dodatkowych treści, do których normalnie nie uzyskalibyśmy dostępu. To jedynie drobne ułatwienie, które szczególnie docenią osoby mające sprecyzowane wymagania i gusty filmowe.


No dobrze, ale jak te kategorie zidentyfikować? Opcji jest kilka. W sieci znajdziemy pełne listy linków, gdzie w przejrzysty sposób posegregowano wszystkie skonfigurowane w Netfliksie gatunki. Podstawową listę znajdziecie tutaj. Jeżeli jednak okaże się ona niewystarczająca, zawsze możecie skorzystać z rozszerzonej. Na tym nie koniec. Warto zajrzeć też do udostępnianego w ramach Google Docs arkusza, w którym również wypisano wszystkie kategorie z przypisanymi im kodami. W celu przeglądania którejkolwiek z nich zmieniamy po prostu liczbę na pasku adresu i tyle.

Niestety nie wszystkie kody działają. Jest to związane w dużej mierze z blokadami regionalnymi, przez które oferta Netfliksa w różnych krajach jest inna. Nie zdziwcie się zatem, jeśli wybrane linki okażą się puste. (źródło: Gizmodo.com)

Super Netflix

Netflix w przeglądarce może działać o wiele lepiej. Za pomocą rozszerzenia Super Netflix możemy zmodyfikować nasz odtwarzacz, dodając do niego nowe funkcje. O ile możliwość zmiany jakości wideo czy sterowania głośnością nie robi większego wrażenia, to funkcja uploadowania własnych napisów już owszem. Oczywiście najpierw musimy je znaleźć. W razie potrzeby rozszerzenie integruje się z serwisem SubFlicks.com, który jest zresztą jego autorem. Możemy także wyświetlić dane dotyczące streamingu lub przełączyć się na inny serwer, w razie gdyby przepustowość obecnego nas rozczarowywała. Rozszerzenie dodaje ponadto skróty myszy. Pod prawy przyciskiem mamy panel odtwarzania, a pod środkowym - panel z ustawieniami streamingu.

Rozszerzenie jest oczywiście nieoficjalne i Netflix go nie wspiera. Można spekulować, na ile jest ono zgodne z regulaminem serwisu - pewnie znalazłoby się kilka punktów, które łamie. Twórcy jednak stale rozwijają swój produkt. Ostatnia aktualizacja jest datowana na 7 stycznia (a więc dziś). Dotąd dodatek pobrano ponad 33 tys. razy i zgarnia on w sklepie Chrome Web Store bardzo dobre oceny.

Skróty klawiszowe

Warto mieć świadomość istnienia ukrytych skrótów klawiszowych, które możemy wywoływać podczas odtwarzania wideo na Netfliksie w przeglądarce. Nie są one raczej adresowane do mniej zaawansowanych użytkowników. Mogą się przydać zaawansowanym do zidentyfikowania problemów ze streamingiem lub zmiany ukrytych ustawień. Po co mielibyśmy to robić? Chociażby w celu obejrzenia serialu na słabym łączu.

Reklama
  • Control + Alt + Shift + S: wywołuje panel, w którym możemy zmodyfikować bitrate lub CDN
  • Control + Alt + Shift + D: wyświetla statystyki dotyczące jakości wideo, buforowania, liczby klatek na sekundę
  • Control + Alt + Shift + L: wyświetla listę wszystkich zmian, jakie wprowadziliśmy w ustawieniach (przyda się, jak już coś w końcu zepsujemy)

Co jeszcze?

Istnieją inne sposoby na poprawę doświadczeń płynących z Netfliksa. Mam tutaj na myśli np. uzyskanie dostępu do treści, które w naszym kraju nie są oferowane. Istnieją również narzędzia dające nam dostęp do pełnej biblioteki, a więc absolutnie wszystkich treści z całego świata. Nie są to jednak mechanizmy zgodne z regulaminem Netfliksa i można je traktować jako po prostu piractwo. Z tego też powodu, nie będziemy ich tutaj polecać.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama