Artykuł sponsorowany

Jak wybiera się samochody w 2019 roku

Kamil Pieczonka
Jak wybiera się samochody w 2019 roku
11

Jeszcze tak z 10 lat temu słowo abonament kojarzyło nam się albo z telefonem albo telewizją. Nikt nie słyszał o Netfliksie, Spotify czy innych usługach subskrypcyjnych. Płacić tylko za prawo do używania czegoś? To było co najmniej dziwne. Dzisiaj jest zgoła inaczej, usługi abonamentowe cieszą się ogromnym powodzeniem i model subskrypcyjny wkracza do coraz to nowych branż. Jedną z nich jest branża samochodowa, która zauważyła ogromny potencjał w tym rozwiązaniu.

Jak dzisiaj kupuje się nowy samochód?

Przeciętny Kowalski gdy chce kupić dzisiaj nowy samochód, to rozpoczyna swoją drogą od wizyty na różnej maści stronach internetowych. Od portali tematycznych, poprzez strony producentów samochodów (w to zasadzie polskich importerów), a na portalach ogłoszeniowych skończywszy. Tak naprawdę wielu z nas wolałoby cały proces zakupu samochodu przeprowadzić przez internet. Trudno się temu dziwić, e-commerce w Polsce nadal bardzo dynamicznie się rozwija. Kupujemy coraz więcej i coraz częściej, już nie tylko elektronikę, ale też ubrania, jedzenie czy środki czystości. Gorzej jest z samochodami, portale ogłoszeniowe to tylko słupy reklamowe, aby przeprowadzić transakcję, trzeba już niestety osobiście pofatygować się do salonu czy osoby prywatnej sprzedającej dany pojazd.

Jakby tego było mało, nowe samochody z roku na rok są coraz droższe. Jak podaje instytut SAMAR, 20 lat temu średnia cena zakupu nowego pojazdu oscylowała w okolicach 35 000 PLN, dzisiaj za nowe auto płacimy już średnio ponad 100 000 PLN, czyli blisko trzykrotnie więcej. Owszem, w tym czasie wzrosły również nasze pensje, ale chyba każdy się zgodzi, że zakup auta to poważny wydatek. Dlatego dużym powodzeniem cieszą się nowe formy finansowania, takie jak leasing czy najem długoterminowy, które pozwalają nam cieszyć się nowym autem przy relatywnie niedużym koszcie miesięcznym pokrywającym zazwyczaj utratę wartości pojazdu. Problem tylko w tym, że każdy dealer ma swoją ofertę i czasami ciężko jest takie rozwiązania porównać pomiędzy różnymi markami.

źródło: Carsmile

To spory problem, bo na ostateczną cenę samochodu wpływa bardzo wiele elementów. Przede wszystkim cena w cenniku to tylko propozycja, która nigdy nie jest ostateczna. Każdy dealer podczas konfiguracji wymarzonego samochodu zaoferuje mniejszy lub większy rabat. Niestety rozstrzał jest bardzo duży, niektórzy, szczególnie japońscy producenci, obniżają cenę tylko symbolicznie, podczas gdy inni są w stanie zaoferować cenę nawet o 10% niższą od cennikowej. Na tyle może liczyć tzw. człowiek z ulicy. Firmy takie jak Carsmile są w stanie wynegocjować z importerem znacznie korzystniejsze rabaty. Teraz gdy mamy już ostateczną cenę naszego pojazdu, to pozostaje jeszcze kwestia finansowania. Oferty są bardzo różne, ich porównanie również nie jest proste i ciężko wybrać tą najlepszą. Leasing na 102% czy na 107%, kredyt, a może najem długoterminowy? Dobrze by to było porównać na konkretnych przykładach, a to wymaga wizyty w przynajmniej kilku salonach samochodowych.

Na szczęście rynek motoryzacyjny cały czas ewoluuje i pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, które ułatwiają i automatyzują proces zakupu nowego samochodu.W Polsce nowe samochody w przeważającej większości kupują firmy i niezależnie od tego czy jest to duża flota, czy jednoosobowa działalność gospodarcza, nikt nie chce tracić czasu na tak zdawałoby się prostą czynność jaką jest jego zakup. Jeśli nie jesteście zdecydowani na konkretną markę i nie macie ochoty odwiedzać każdego salonu samochodowego w waszym mieście to warto zainteresować się ofertą firmy Carsmile.

Carsmile to marketplace, który ma w swojej ofercie samochody różnych marek, w różnych konfiguracjach i elastycznej ofercie. Firma oferuje nie tylko leasing pojazdów, ale również najem długoterminowy, także dla osób fizycznych. Dzięki współpracy z wieloma markami i dużym wolumenem zakupów może liczyć na spore rabaty przy zamawianiu nowych samochodów, dzięki temu oferując swoim klientom jeszcze lepszą cenę. Co ciekawe Carsmile nie skupia się jednak na bezpośredniej sprzedaży samochodów, a na usługach leasingu oraz najmu długoterminowego.

Czy warto kupić samochód na abonament?

Samochód na abonament staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, nie tylko wśród odbiorców instytucjonalnych. Daje podobne możliwości jak leasing, jeśli chodzi o optymalizację podatkową (możliwość odliczenia raty od dochodu oraz odliczenia części/całości podatku VAT), a przy tym zazwyczaj wychodzi taniej jeśli zależy nam na niskiej miesięcznej racie. Dzieje się tak z dwóch powodów, po pierwsze przy najmie z góry ustalamy jak długo chcemy danym pojazdem jeździć i jak wiele kilometrów będziemy nim pokonywać w ciągu roku. To pozwala oszacować jak duża będzie utrata wartości samochodu w tym czasie i ma bezpośredni wpływ na wysokość miesięcznej raty. Po drugie leasing jest zazwyczaj tak dobrany, aby po jego zakończeniu spłacić auto praktycznie w całości. Oznacza to, że musimy płacić wyższe raty. Jeśli jednak chcemy autem pojeździć dłużej, to może to być korzystniejsza opcja, bo ewentualna rata wykupu będzie niższa. W statystykach jasno jednak widać, że odbiorcy instytucjonalni rzadko kiedy decydują się na wykup samochodu, po 3-4 latach zmieniają go po prostu na nowszy model. Dlatego to właśnie najem długoterminowy cieszy się coraz większą popularnością. Po jego zakończeniu zwracamy samochód do Carsmile. Nie musimy martwić się jego sprzedażą, konsekwencjami podatkowymi dla naszej firmy i odwiedzinami klientów, którzy chętnie szukają każdej rysy na lakierze. Samochód oddajemy i możemy wybrać sobie nowy, wedle naszych upodobań.

Na zdjęciu: Łukasz Domański, Michał Knitter – twórcy Carsmile, źródło: Carsmile

Wybór rodzaju finansowania jest jednak drugorzędny, najbardziej liczy się oferta, a Carsmile ma się czym na tym polu pochwalić. Jak przystało na uniwersalnego dostawcę samochodów, ma bardzo szeroką ofertę samochodów od różnych producentów. Począwszy od aut budżetowych takich jak Dacia, po auta typu premium jak BMW czy Mercedes. Każdy może znaleźć w jednym miejscu auto dla siebie i co najważniejsze porównać od razu koszty finansowania. W zasadzie jeśli mamy zaplanowany miesięczny budżet, to Carsmile pozwala łatwo sprawdzić na jakie auta nas po prostu stać. Wtedy pozostaje już tylko wybrać odpowiednią wersję, skonfigurować parametry finansowe takie jak kwotę wpłaty własnej, długość leasingu/najmu oraz kwotę wykupu, wypełnić elektronicznych formularz i czekać na kontakt ze strony Carsmile.

Carsmile kupuje samochody bezpośrednio od polskich dealerów i importerów, dzięki czemu może zaoferować bardzo atrakcyjne ceny za swoje samochody, a w przypadku niektórych wstępnie skonfigurowanych modeli, możemy nowe auto odebrać już w ciągu kilku dni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby zamówić auta skonfigurowane zgodnie z naszymi wymaganiami, trzeba się jednak w tym wypadku liczyć z dłuższym okresem oczekiwania.

Warto też zaznaczyć, że Carsmile ma też świetne warunki finansowania. W różnych rankingach rynkowych wypada bardzo korzystnie na tle konkurencji, oferując atrakcyjną wysokość miesięcznej rat. Nawet jeśli nie braliście tej oferty wcześniej pod uwagę, to warto tam zajrzeć i sprawdzić, czy czasami kupno auta przez internet nie okaże się bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem.

-

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Carsmile

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu