Nauka

Jak uratować Ziemię przed asteroidą? NASA i inne agencje przeprowadzą symulację zbliżającego się kataklizmu

Piotr Kurek
Jak uratować Ziemię przed asteroidą? NASA i inne agencje przeprowadzą symulację zbliżającego się kataklizmu
10

Z zagrożeniem ze strony wędrujących w przestrzeni kosmicznej asteroid mamy styczność co najwyżej na srebrnym ekranie lub w telewizyjnych odbiornikach. Nie da się jednak ukryć, że w przyszłości możemy być w sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie filmu Armageddon.

Zagrożenie to jednak jest na tyle realne, że jeśli nie opanujemy do perfekcji systemu wczesnego ostrzegania i nie wymyślimy skutecznego sposobu na zmianę trajektorii lub zniszczenie zmierzającego ku Ziemi obiektowi, czeka nas niewyobrażalna katastrofa, których skutków nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć. Dlatego też NASA i inne agencje kosmiczne z całego świata chce przeprowadzić kolejną symulację na rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie 6. konferencji IAA Planetary Defense Conference. Z tej okazji przygotowano specjalny scenariusz, który mógłby posłużyć jako główna oś fabularna kolejnego filmu katastroficznego.

Scenariusz symulacji:

2019 PDC — fikcyjna asteroida wykryta przez naukowców 26 marca 2019 r. ma szansę uderzyć w Ziemię w 2027 r. Początkowo ryzyko tego zderzenie szacowano na 1 do 50000. Jednak z każdym kolejnym tygodniem rosło ono znacznie, a początkowe odczyty okazały się mało dokładne. W rzeczywistości ryzyko uderzenia 2019 PDC w Ziemię wynosi 1 do 100, co przy rozmiarze obiektu wynoszącego od 100 do 300 metrów wymaga podjęcia odpowiednich środków i decyzji dotyczących postępowania przygotowawczego i działań mających zapobiec ewentualnemu kataklizmowi, tym bardziej, że korytarz ryzyka (risk corridor) obejmuje swoim zasięgiem terytorium Stanów Zjednoczonych, i południowo-zachodnią Afrykę.

Zobacz też: Scenariusz jak w filmie katastroficznym! NASA i SpaceX polecą razem w kosmos zmienić trajektorię lotu asteroidy

To tylko scenariusz hipotetycznej sytuacji, z którą zmierzą się naukowcy na przyszłotygodniowej konferencji, jednak takie badania, obliczenia i symulacje pomogą nam w przyszłości, jeśli świat będzie musiał się zmierzyć z tego typu zagrożeniem. Na konferencji omawiane będą możliwe konsekwencje takiego uderzenia, podejmowane będą decyzje dotyczące przygotowania misji ratunkowych i takich, które przyczyniłyby się do zatrzymania asteroidy.

Nie jest to pierwszy tego typu test. Do tej pory NASA i inne agencje przeprowadzały takie symulacje kilkukrotnie na konferencjach IAA Planetary Defense Conference w 2013, 2015 i 2017 roku. Zebrane z poprzednich lat dane i opinie ekspertów mogą przyczynić się do opracowania skutecznej metody obrony planety przed niszczycielskimi spotkaniami z obiektami kosmicznymi.

Więcej na temat samej konferencji i samej symulacji poczytacie na oficjalnych stronach CNEOS (Center for Near-Earth Object Studies).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu