Jak sprawdzić parametry komputera? Dla wielu użytkowników to nie jest tak jednoznaczna kwestia. Jako że Antyweb to miejsce nie tylko dla technologicznych "freaków", ale i dla ludzi poszukujących prostych (dla naszego środowiska) poradników odnoszących się do nieco mniej oczywistych aspektów pracy z komputerami - dzisiaj pokażemy Wam, w jaki sposób sprawdzić informacje o komputerze. Taka wiedza może się Wam przydać w wielu przypadkach.
Informacje o komputerze mogą okazać się dla nas pomocne w sytuacji, gdy zapragniemy na przykład dokonać wymiany podzespołów na lepsze. Wtedy, ocenienie punktu wyjścia będzie dla nas początkiem drogi ku sporządzeniu listy pożądanych komponentów - wtedy warto wiedzieć jak sprawdzić parametry komputera. Ale może się okazać przecież, że potrzebujemy wymienić część na nową, bo poprzednia uległa awarii. Znajomość podzespołów jeszcze przed tym, gdy awaria nastąpi może się okazać dla nas wtedy zbawienna. Poznanie listy parametrów naszej maszyny może wynikać także z czystej ciekawości, a także mieć inny wymiar praktyczny - chociażby z uwagi na sterowniki bezpośrednio od producenta, a których nie ma jeszcze w centralnym repozytorium na Maki czy na systemy Windows (Windows Update).
Opiszemy teraz podstawowe i odrobinę bardziej zaawansowane techniki poznawania parametrów komputera. Serdecznie zapraszamy!
Jak sprawdzić podstawowe parametry komputera z systemem Windows?
W zależności od wersji systemu operacyjnego, metoda sprawdzenia podstawowych parametrów komputera może być odrobinę różna. Stąd opiszemy najpierw dwie podstawowe drogi dotarcia do tych najpotrzebniejszych informacji o tym, co znajduje się w naszym komputerze... a właściwie trzy - dla osób, które chcą mieć nieco szerszy ogląd na całą konfigurację.
W Windows 11 warto przenieść się do ekranu Ustawienia. Stamtąd należy wybrać kolejno: System -> Informacje. Tam uzyskany dane na temat ilości pamięci RAM w komputerze, procesorze, modelu laptopa (o ile korzystamy z laptopa) oraz danych o kluczu licencyjnym Windows 11 i jego wersji.
W Windows 10 sprawa wygląda nieco inaczej. Tam, aby sprawdzić podstawowe parametry, najlepiej jest użyć przycisku Start i tam wpisać po prostu "System" oraz wybrać pierwsze podpowiedziane łącze. Otrzymamy ekran zawierający dokładnie te same informacje, co w przypadku Windows 11 - jednak w odrobinę innym wydaniu.
Jednak mogą być osoby, którym takie dane nie będą wystarczać - chciałyby one poznać przynajmniej modele wszystkich komponentów, jakie znajdują się w pececie. Tutaj z odsieczą przyjdzie niezawodny, prosty w użyciu i schludny Menedżer Urządzeń. Jak najprościej dostać się do niego? Wspólną metodą dla Windows 10 oraz Windows 11 będzie naciśnięcie prawym przyciskiem myszy na przycisku "Start" oraz wybranie z listy kontekstowej Menedżera Urządzeń. Otrzymacie wtedy okienko, w którym znajdą się wszystkie dostępne zasoby komputera z podziałem na różne ich typy. Jeżeli potrzebujecie bardzo szybko sprawdzić model karty graficznej czy karty sieciowej - warto sprawdzić je tutaj.
Opowiedzieliśmy sobie o tych najbardziej podstawowych metodach sprawdzania specyfikacji w Windows. Jak sprawdzić parametry komputera w macOS?
Jak sprawdzić podstawowe parametry komputera - macOS
W przypadku komputerów z macOS na pokładzie jest o tyle prościej, że te mają raczej narzuconą z góry, jednolitą specyfikację różniącą się jedynie wariantami wydajnościowymi / pojemnościowymi oraz funkcjonalnymi. Nie ma tutaj takiego misz-maszu, jaki może występować w maszynach z Windows na pokładzie. Jeżeli wystarczą Ci najbardziej podstawowe informacje o tym, co znajduje się wewnątrz Twojego komputera z macOS - wybierz menu z logo Apple, a następnie "Ten Mac". Tam znajdziesz dane o procesorze, pamięci, numerze seryjnym oraz wersji macOS.
Jest jeszcze możliwość użycia nieco bardziej rozbudowanego narzędzia, jakim jest "Informacje o systemie". Aby do niego przejść w najszybszy możliwy sposób, naciśnij i przytrzymaj klawisz Option na klawiaturze, a następnie wybierz menu z logo Apple i tam "Informacje o systemie". Otrzymasz znacznie więcej danych na temat komponentów obecnych na pokładzie Twojego komputera.
Jak sprawdzić parametry komputera — do czego są one potrzebne?
Jak wspomnieliśmy wyżej, znajomość specyfikacji komputera jest kluczowa w trakcie wymian sprzętu na szybszy, lepszy i nowszy. Takie informacje mają też ogromne znacznie w sytuacji, gdy zwyczajnie musimy zakupić ten sam komponent, gdyż poprzedni uległ awarii. Poznanie technikaliów maszyny jest zawsze punktem wyjścia do rozważań na temat możliwego upgrade'u z użyciem nowszych komponentów lub dokładaniu zupełnie nowych elementów składowych całego systemu (na przykład inne, bardziej wydajne lub dodatkowe chłodzenie). W przypadku technologicznych freaków, znajomość parametrów komputera wynika bardziej z ciekawości i chęci posiadania dobrego tematu do rozmów o komputerach.
W przypadku Maków ma to nieco mniejsze znaczenie, choć tutaj w ograniczonym stopniu są możliwe uaktualnienia listy obecnych na pokładzie komponentów. Ze względu na bardziej zamkniętą specyfikę macOS i jednolitość w kontekście elementów specyfikacji, sprawa jest prostsza, jednak i tak warto wiedzieć z czego się korzysta. Tak przynajmniej na wszelki wypadek.
Jak sprawdzić parametry komputera przed naprawą?
Jeżeli jest możliwe uruchomienie komputera i wejście do systemu - należy to zrobić w taki sposób jak wyżej. W przypadku możliwości przejścia do Windows z użyciem jedynie trybu awaryjnego z wierszem polecenia, warto skorzystać z narzędzia msinfo32, które jest ogromnym repozytorium danych na temat sprzętu, który melduje się na pokładzie Twojej maszyny. Zwyczajnie, w wierszu polecenia należy wpisać jedynie msinfo32, o ile zaczynamy w katalogu "System".
W przypadku Maków należy postępować podobnie. Jeżeli nie mamy możliwości przejść do systemu, komputer nie uruchamia się, warto skorzystać z ogólnodostępnych baz danych o komputerach Mac, na przykład z EveryMac.com. W podlinkowanym przez nas narzędziu online wystarczy wpisać numer seryjny maszyny, który znajduje się na obudowie (w Macbookach w spodniej części) i poznać specyfikację sprzętową.
W Windows, jeżeli maszyna jest sprawna, ale zawodzi system operacyjny - zawsze można uruchomić system z LiveUSB. Na pamięci przenośnej możliwe jest nagranie obrazu systemu, np. dystrybucji Linuksa i sprawdzenie za jego pomocą sprzętu, jaki jest zainstalowany na komputerze. Ale uwaga - niekiedy zdarza się, że ze względu na uniwersalne sterowniki, niektóre oznaczenia urządzeń mogą być błędne lub niepełne. W przypadku linuksowego terminala, dobrze jest skorzystać z polecenia hwinfo.
Czytaj również: Jak zaktualizować sterowniki
Ewentualnie, niektórzy producenci laptopów pozwalają na wpisanie numeru seryjnego urządzenia i poznanie jego specyfikacji. Można też skontaktować się z producentem, aby zapytać go o listę komponentów w tym konkretnym modelu - gdy już jesteśmy naprawdę pod ścianą. Niemniej, warto skompletować listę części obecnych na pokładzie przed awarią - kiedy o taką wiedzę będzie już nieco trudniej.
W tych kilku krokach macie możliwość poznania specyfikacji sprzętowej swoich maszyn - dzięki temu nie będziecie zaskoczeni przez żadną ewentualność. Polecamy sprawdzić ją czym prędzej i posiadać listę w formie wydrukowanych kartek lub notatki w chmurze - tak, aby ów dokument nam nie zginął. Kto wie, kiedy może nam się przydać.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu