Poradniki

Jak sprawdzić kto mnie obserwuje na Facebooku?

Błażej Wojciechowski
Jak sprawdzić kto mnie obserwuje na Facebooku?
0

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez użytkowników Facebooka jest: “Jak sprawdzić kto obserwuje moje konto na fb?”. W tym poradniku postaram się wyjaśnić wszystko w tej kwestii.

Facebook pomimo delikatnego spadku popularności, nadal jest ogromną potęgą i większość osób posiada konto na platformie należącej do Mety. Chociaż niektórzy korzystają z Facebooka tylko w celach prywatnych, aby komunikować się ze znajomymi, publikować zdjęcia z wyjazdów i wchodzić w interakcje z innymi ludźmi, niektórzy mają konta bardziej publiczne, obserwowane przez wiele osób.

Z tego, jak i z wielu innych względów, często chcielibyśmy dokładnie sprawdzić, kto obserwuje nasze konto na Facebooku. Niektórym osobom sprawia to sporo problemów, zatem wychodzę z pomocą i przedstawię krok po kroku, jak sprawdzić, kto obserwuje nasze konto na platformie założonej przez Marka Zuckerberga.

Obserwujący na Facebooku — skąd się biorą?

Ludzie na Facebooku zaczynają obserwować nasze konto w momencie zostania naszymi znajomymi. Jeśli prowadzimy konto publiczne, które wzbudza zainteresowanie wielu osób, możemy zmienić w ustawieniach na brak możliwości wysyłania nam zaproszenia do grona znajomych i ograniczyć tylko do kliknięcia “Obserwuj” - należy mieć jednak na uwadze, że może to zrobić każdy, bez naszego potwierdzenia, i wtedy będzie widział publikowane przez nas posty.

Jak sprawdzić kto mnie obserwuje na Fb — jak to zrobić na komputerze?

Należy pamiętać, że listę osób, które nas obserwują, możemy wyświetlić wyłącznie wtedy, kiedy ustawienia swoich postów zmienimy na Publiczne. W innym wypadku, wszystkie osoby, które nas obserwują, to nasi znajomi.

Aby zobaczyć listę naszych obserwujących, należy najpierw wejść na nasz profil. Możemy to zrobić klikając na nasze zdjęcie profilowe i imię, które znajduje się w prawym górnym rogu - zaraz przed menu, Messengerem i powiadomieniami.

Kiedy wejdziemy już na nasz profil, należy przejść na zakładkę “Znajomi”. Zakładki znajdują się na poziomym pasku pod naszym zdjęciem profilowym. Opcja “Znajomi” jest trzecią od lewej strony.

Jeśli nasze posty są publiczne, a konto obserwuje wiele osób, pojawi się zakładka “Obserwujący”. Nie pomylcie z “Obserwowani” - wyświetlane tam konta to profile, które Wy obserwujecie. W Obserwujących znajdziecie konta wszystkich osób, którym Wasza aktywność wyświetla się na głównej tablicy.

Jak sprawdzić kto mnie obserwuje na Facebooku — jak to zrobić na aplikacji?

Jeśli chcecie zobaczyć w aplikacji mobilnej, kto Was obserwuje na Facebooku, nie ma niczego prostszego. Cała procedura wygląda dokładnie tak samo, jak na stronie w przeglądarce.

Najpierw musimy wejść na swój profil. W tym celu, na dolnym pasku wybieramy opcję “Menu” znajdującą się po prawej stronie. Kiedy przejdziemy na tę stronę, na samej górze będzie znajdował się nasz profil. Klikając w swoje imię i nazwisko, od razu znajdziemy się na swoim profilu. Innym sposobem jest wybranie opcji na samym środku podpisanej jako “Profil” - ta jest dużo szybsza, gdyż jednym kliknięciem od razu przeniesie nas w docelowe miejsce.

Kiedy znajdujemy się na swoim profilu, musimy delikatnie palcem zjechać w dół. Tam będzie znajdowała się lista naszych znajomych i ponownie - możliwość sprawdzenia osób, które nas obserwują.

Nie możecie znaleźć tej opcji ani na komputerze, ani na telefonie? Oznacza to, że nikt Was nie obserwuje, albo macie prywatne ustawienia konta. Pamiętajcie jednak, że nie ma w tym niczego złego - każdy korzysta z platformy Mety na swój sposób.

Dlaczego nie mogę zobaczyć wszystkich osób, które obserwują mnie na Facebooku?

Niektóre osoby, które obserwują naszą aktywność, nie musiały kliknąć przycisku “Obserwuj”. To jest niestety naturalne ryzyko prowadzenia publicznego konta. Każda osoba z zewnątrz jest w stanie zobaczyć nasze wpisy, nie pozostawiając po sobie śladu.

Oczywiście możemy temu zapobiec, zmieniając ustawienia swojego konta. Jeśli nie chcecie, by ktokolwiek z zewnątrz był w stanie widzieć, co publikujecie, zmieńcie widoczność swoich postów tylko dla swoich Znajomych. Wtedy macie pełną kontrolę nad tym, do kogo trafiają publikowane przez Was materiały.

Jeśli ktoś będzie chciał Was obserwować na Facebooku, będzie musiał wysłać zaproszenie do grona znajomych - a takie zaproszenie musi zostać ręcznie zaakceptowane przez właściciela konta. Decydując się na takie ustawienia, możemy być całkowicie spokojni.

To wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób chcemy korzystać ze swojego konta. Jeśli macie sporo fanów, to zapewne chcecie, żeby większość informacji trafiała właśnie do nich - wtedy możliwość obserwowania Waszego konta przez osoby spoza listy znajomych jest strzałem w dziesiątkę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu