Microsoft

Jak sprawdza się przycisk Start umieszczony... na myszy?

Konrad Kozłowski
Jak sprawdza się przycisk Start umieszczony... na myszy?
25

Gdy pod koniec maja Microsoft zapowiedział wprowadzenie nowych modeli myszek komputerowych pomyślałem, że to co chce nam zaproponować to lekka przesada - mysz, która posiada przycisk Start? Czy firma z Redmond była/jest aż tak zdesperowana, że sięga po takie środki? Kilkanaście dni temu miałem okazj...

Gdy pod koniec maja Microsoft zapowiedział wprowadzenie nowych modeli myszek komputerowych pomyślałem, że to co chce nam zaproponować to lekka przesada - mysz, która posiada przycisk Start? Czy firma z Redmond była/jest aż tak zdesperowana, że sięga po takie środki? Kilkanaście dni temu miałem okazję sprawdzić "w akcji" jej możliwości i muszę powiedzieć, że takiego obrotu spraw się nie spodziewałem.

A skończyło się na tym, że Sculpt Comfort Mouse wylądowała na moim biurku. Nie jestem profesjonalnym graczem, nie potrzebuję specjalnie wyprofilowanego "gryzonia", możliwości manipulowania jego masą czy kilkunastu przycisków. Od zawsze mysz traktowałem jako narzędzie pracy, dlatego proces jej wyboru w przypadku zakupu nie jest skomplikowany - albo mi odpowiada, albo nie. Liczy się to, czy dobrze leży w dłoni, czy po dłuższym czasie klikania dłoń i nadgarstek nie męczą się. Zwracam także uwagę na kwestie estetyczne, ponieważ mysz ma mi się po prostu podobać, wydawany podczas kliknięcia dźwięk ma być słyszalny, lecz nie irytujący. Nie przywiązuję jednak uwagi do tego, jakie logo na niej widnieje, dlatego przez moje ręce przewinęła się cała masa myszek przeróżnych firm - i tych z górnej półki, i tych nieco mniej znanych marek.

Sculpt Comfort Mouse spełniła wszystkie powyższe warunki, lecz to nie wszystko. Microsoft dorzucił jeszcze coś, co bardzo mi się spodobało. Praca z Windows 8 nie jest dla mnie problematyczna, co więcej coraz częściej sięgam po rozwiązania które pojawiły się dopiero w tej odsłonie systemu, ponieważ to co ma do zaoferowania "ósemka" spełnia moje oczekiwania z nawiązką. Aktywne kafelki na Ekranie Start i wiele przydatnych każdego dnia aplikacji przekonało mnie do ścieżki, którą podąża Microsoft, choć nie obyło się bez delikatnych wad. Przełączanie się pomędzy aplikacjami Windows 8 za pomocą myszki i klawiatury nie jest tak wygodne jak w przypadku ekranu dotykowego, dlatego miłym zaskoczeniem okazały się dodatkowe funkcje myszki Microsoftu.

Na jej boku znajdziemy bowiem przycisk Start - po jego kliknięciu jesteśmy naturalnie odsyłani do Ekranu Start, zaś powtórne wciśnięcie powoduje powrót do poprzedniej aplikacji. Jest jednak coś więcej. Przycisk obsługuje także gesty dotykowe, a dokładnie dwa - w górę i w dół. Muśnięcie w górę powoduje przeskoczenie do następnej z otwartych aplikacji, zaś gest w dół wysuwa panel z lewej strony ekranu , gdzie widoczne są wszystkie działające w tle aplikacje. Z obydwu gestów korzystam od dziś naprawdę intensywnie i od razu zaobserwowałem skok w szybkości pracy z komputerem.

Osobom, którym wygodnie pracuje się z Windows 8 poleciłbym sprawdzenie możliwości tej myszki - być może znajdziecie ją w sklepie w Waszym sąsiedztwie. Dopiero w momencie wzięcia jej do ręki i wypróbowania tego co ma do zaoferowania można przekonać jak bardzo może zmienić się codzienność pracy z komputerem. Do wyboru macie także drugi model - Sculpt Mobile Mouse, która również posiada przycisk Start, lecz nie wyposażono go w dotykowe funkcje. Obydwie myszy łączą się za pomocą technologii Bluetooth i dysponują technologią BlueTrack pozwalającą na bezproblemowe używanie ich na sporej liczbie różnych powierzchni.

Z góry chciałbym także odeprzeć zarzuty, które zapewne pojawią się w komentarzach. Nie jest tak, że z powodu zmian w Windows 8 względem jego poprzedników, niezbędne jest dokupowanie nowych akcesoriów, by móc komfortowo korzystać z systemu. Przez ostatnie kilka miesięcy Windows 8 był moim głównym systemem i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Zwykły użytkownik nie powinien odczuwać potrzeby przyspieszenia pracy, którego ja poszukiwałem, a mysz Sculpt Comfort Mouse właśnie tego mi dostarczyła.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows 8Windows 8.1