Felietony

Jak rozpoznać fałszywe konto na Facebooku?

Marcin Kamiński
Jak rozpoznać fałszywe konto na Facebooku?
15

Problem fałszywych kont w mediach społecznościowych to zjawisko znane od dawna. Szybkiej i prostej metody na odróżnienie nieprawdziwego konta na Facebooku nie ma, są jednak elementy, które ułatwiają rozpoznanie oszustów. Wedle badań firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, osoby zakładające fał...

Problem fałszywych kont w mediach społecznościowych to zjawisko znane od dawna. Szybkiej i prostej metody na odróżnienie nieprawdziwego konta na Facebooku nie ma, są jednak elementy, które ułatwiają rozpoznanie oszustów. Wedle badań firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, osoby zakładające fałszywe konta do podszywania się pod innych ludzi lub rozsyłania spamu i wirusów stosują podobne taktyki przy uwiarygodnianiu swoich profili. Oto podpowiedź, jak rozpoznać fałszywe konto na Facebooku.

Wynik analizy przeprowadzonej przez firmę Barracuda Labs zaprezentowano w formie ciekawej infografiki. Znajdziecie na niej kilka interesujących statystyk, z których najważniejsze to:

  • Prawie 60% właścicieli fałszywych profili określa się jako biseksualiści (10 razy więcej niż wśród prawdziwych kont)
  • Fałszywe profile mają zazwyczaj sześć razy więcej znajomych niż konta prawdziwe (średnio 726 do 130)
  • Posiadacze fałszywych kont aż 100 razy częściej tagują znajomych na fotografiach (136 tagów na cztery zdjęcia w porównaniu do jednego taga na cztery zdjęcia w przypadku realnych użytkowników)
  • W zdecydowanej większości (97%) osoby zakładające fałszywe profile wybierają płeć żeńską, podczas gdy realnie kobiet na Facebooku wedle badania jest 40%
  • Aż 43% posiadaczy fałszywych kont nigdy nie opublikowało żadnego wpisu, podczas gdy wśród realnych użytkowników odsetek ten wynosi jedynie 15%

Jak widać, oszuści zakładający nieprawdziwe profile na Facebooku najczęściej wcielają się w kobiety, ustawiają kuszące zdjęcie profilowe i wysyłają masę zaproszeń do przypadkowych osób. Co interesujące, o ile realni użytkownicy mają zazwyczaj mniej znajomych niż oszuści, to podają więcej informacji o swoich zainteresowaniach (77%). Osoby podszywające się pod innych zdecydowanie rzadziej chwalą się swoimi zainteresowaniami – wskaźnik wynosi jedynie 35%.

Jak zatem rozpoznać fałszywy profil na Facebooku? Statystycznie, zgodnie z omawianym badaniem, jeśli trafisz na kobietę, która ma dużo znajomych i często oznacza ich na fotografiach, jednak rzadko publikuje statusy i podaje mało informacji o swoich zainteresowaniach – najprawdopodobniej to konto nieprawdziwej osoby. Warto także przeciągnąć zdjęcie ze strony profilowej do wyszukiwarki Google Images i sprawdzić, czy nie pochodzi ono na przykład z jednego z komercyjnych serwisów z płatnymi fotografiami lub nie zostało zwyczajnie skradzione z innej strony www. Warto to wszystko uczynić przed przyjęciem zaproszenia, fałszywe konta wśród znajomych to bowiem o wiele większe ryzyko zainfekowania wirusem lub otrzymania spamu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu