Poradniki

Jak przywrócić łapki w dół na YouTube? Skuteczny sposób

Błażej Wojciechowski
Jak przywrócić łapki w dół na YouTube? Skuteczny sposób
0

Wielu internautom nie podoba się fakt, że YouTube nie pokazuje już ilości łapek w dół. Jest jednak jeden prosty sposób, który może to przywrócić.

YouTube w marcu 2021 roku ogłosił, że przestanie publicznie pokazywać liczbę łapek w dół. Rzekomo była to odpowiedź na bardzo często pojawiające się prośby twórców wideo - i chociaż dislike’i nie zniknęły, to nie widać ich licznika.

Łapki w dół na YouTube - ich ilość się nie wyświetla, lecz strona nadal je zapisuje

Mimo tego, że nie widać publicznie licznika dislike’ów na YouTube, to strona je zapisuje. W związku z tym nadal warto wyrażać swoją prawdziwą opinię, gdyż twórca danego kontentu będzie w stanie zobaczyć ilość łapek w dół.

Zmiana jednak nie przypadła do gustu - i to nie tylko użytkownikom, ale również samym twórcom treści wideo. W internecie decyzja ta wywołała sporo dyskusji na temat działania serwisu należącego do Google. Niektórzy twierdzili, że jest to sposób YouTube’a na zatuszowanie ogromnej ilości łapek w dół pod ostatnimi odsłonami YouTube Rewind - inni zaś twierdzili, że taki sposób pomaga w rozpowszechnianiu nieprawdziwych czy słabej jakości treści, gdyż widzowie wchodząc w dany materiał nie mogą zobaczyć ocen innych użytkowników.

Do tego YouTube pozwala na ukrycie ilości subskrypcji danego kanału oraz zablokowanie komentowania wideo przez jego twórcę - i w tym momencie “w środku” może chować się dosłownie wszystko. Chociaż faktycznie zanotowano mniejszą ilość przyznawanych łapek w dół po tej zmianie, co według firmy było dowodem na to, że była to dobra decyzja, to w istocie niesie ona za sobą znacznie więcej negatywnych skutków.

Jak przywrócić łapki w dół na YouTube?

Istnieje jednak prosty sposób na przywrócenie licznika łapek w dół pod wszystkimi materiałami w serwisie YouTube. Powstała wtyczka o nazwie Return YouTube Dislike, która - jak sama nazwa mówi - przywraca dislike’i na YouTube.

Wtyczka pobiera dane z YouTube i wyświetla je publicznie. Czas jej aktualizowania może trwać nieco dłużej, lecz mimo wszystko daje nam to doskonały pogląd na to, jak dany materiał jest odbijany. Może również zdarzyć się sytuacja, w której YouTube zablokuje dostęp do takich informacji - wtedy Return YouTube Dislike posłuży się danymi archiwalnymi.

Wtyczka jest dostępna w takich przeglądarkach jak Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox, Microsoft Edge i Brave. Istnieje również możliwość zainstalowania jej na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS, lecz - jak zaznaczają sami twórcy - wymaga to trochę kombinacji i każdy używa jej na własne ryzyko.

Jak zainstalować wtyczkę przywracającą łapki w dół na YouTube?

Należy wejść w sklep z wtyczkami używanej przez nas przeglądarki (Google Chrome - Chrome Web Store, Mozilla Firefox - Firefox Browser Add-ons itd.). W wyszukiwarce należy wpisać nazwę wtyczki, zainstalować ją i… gotowe! Możemy cieszyć się dislike’ami na YouTube.

Łapki w dół na YouTube - czy będą jeszcze dostępne bez wtyczki?

Ciężko powiedzieć, lecz biorąc pod uwagę dotychczasowe działania, wypowiedzi i decyzje firmy - jest to wątpliwe. Firma jest zadowolona z tej zmiany i minęło już trochę czasu od momentu jej wprowadzenia, więc powrót publicznego wyświetlania licznika zdaje się mało prawdopodobny.

Całe szczęście możemy cieszyć się widoczną ilością łapek w dół dzięki Return YouTube Dislike - sprawdzonej i pobranej przez ponad 2 miliony użytkowników na samym Chrome wtyczce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu