Spotify

Jak popularne są obecnie muzyczne hity minionych dekad na Spotify?

Grzegorz Ułan
Jak popularne są obecnie muzyczne hity minionych dekad na Spotify?
16

Popularność zespołów i ich utworów z ostatnich lat bez problemu możemy określić na podstawie różnych zestawień czy list przebojów. Trudniej jest to sprecyzować, jeśli chodzi o przeboje minionych dekad. Z pomocą przychodzi Spotify, który w swojej bazie udostępnia pokaźny zbiór utworów, również z m...

Popularność zespołów i ich utworów z ostatnich lat bez problemu możemy określić na podstawie różnych zestawień czy list przebojów. Trudniej jest to sprecyzować, jeśli chodzi o przeboje minionych dekad.

Z pomocą przychodzi Spotify, który w swojej bazie udostępnia pokaźny zbiór utworów, również z minionych dekad. Zadania wyciągnięcia danych ze Spotify, odnośnie popularności utworów, podjął się serwis Polygraph. Efekt tych prac warty jest odnotowania, nie tylko z uwagi na ich charakter ale i ich wykonanie.

Wykresy, na które nanieśli te dane są efektowne i naprawdę robią wrażenie. Możemy na nich prześledzić historyczne zestawienia czy nawet odsłuchać popularne utwory, na przykład z lat 90-tych:

Bezspornym zwycięzcą tej dekady została Nirvana z utworem Smells Like Teen Spirit, który odnotował w 2014 roku ponad 50 milionów odtworzeń:

Ale najciekawsze zestawienie odnosi się do listy najpopularniejszych utworów według dekad. Począwszy od pierwszych pięciu lat obecnego tysiąclecia, a kończąc na latach 50-tych.

Lata 2000 - 2005 należą do utworu Eminem - Lose Yourself z blisko 60 milionami odtworzeń:

Lata 90-te, jak już wspominałem Smells Like Teen Spirit — Nirvana:

Lata 80-te to Don't Stop Believin' — Journey:

Lata 70-te niezapomniany Queen i Bohemian Rhapsody:

Lata 60-te Paint It Black — The Rolling Stones:

Lata 50-te Jailhouse Rock — Elvis Presley:

Łącznie, wszystkie dekady wygrywa Lose Yourself — Eminema:

Całość zestawienia jest interaktywna, możemy ręcznie sprawdzić popularność naszych ulubionych utworów, wpisując nazwę zespołu czy tytuł utworu w pustym polu formularza:

Mój początek muzycznej przygody przypada właśnie na lata 90-te, znalazłem tu swoje ulubione pozycje, ale liczba odtworzeń hitów z lat 00-05 pokazuje, że najliczniejszą grupą odbiorców na Spotify są obecnie osoby z przedziału wiekowego 20 - 30 lat. Myślę, że mogę tak generalizować na podstawie własnej obserwacji, choć musimy wziąć pod uwagę, że część tych odtworzeń jest w dużej mierze przypadkowa, mam tu na myśli gotowe playlisty. Jednak skala i liczby z tych zestawień wskazują, że są one raczej miarodajne i odzwierciedlają ich rzeczywistą popularność wśród użytkowników Spotify.

Polecam każdemu z Was zarówno jako odświeżenie pamięci, jak i zapoznanie się z hitami minionych dekad tym z Was, którzy nie pamiętają tamtych czasów.

Całość zestawienia dostępna na stronie Polygraph.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu