Google

Jak pobrać i zainstalować sklep Google Play?

Mirosław Mazanec
Jak pobrać i zainstalować sklep Google Play?
0

Co do zasady wszystkie smartfony z systemem Android które kupujemy w oficjalnej dystrybucji mają już zainstalowany sklep Google Play. Zdarzają się jednak wyjątki.

Jeśli zdecydujemy się na któryś z telefonów firmy Huawei, to dostajemy go z systemem HMS (Huawei Mobile Services), czyli w skrócie, z Androidem bez usług Googla. I sklepu Play na nim nie znajdziemy a wszystkie aplikacje będziemy musieli pobierać z App Galery, ale też z alternatywnych źródeł które podpowie nam urządzenie, jednocześnie sprawdzając nasze bezpieczeństwo. Choć i tak na końcu pojawi się formułka o tym, że instalację przeprowadzamy na własną odpowiedzialność.

Są również smartfony z systemem Android, które są oficjalnie sprzedawane tylko na rynku chińskim, więc bez usług Googla. Można je jednak kupić przez Internet i samemu w prosty sposób zainstalować sklep Play a w konsekwencji wszystkie potrzebne do normalnego używania telefonu aplikacje. Na szczęście chińscy producenci nie blokują takiej możliwości (nie dotyczy to jedynie Huawei), więc cała operacja jest bezproblemowa i dzięki temu będziemy mogli korzystać z niepowtarzalnego urządzenia. Tak jest np. w przypadku składanego OPPO Find N którego firma na razie nie zdecydowała się wprowadzić na globalny rynek, ale na którym bez problemu zainstalujemy usługi Googla.

Jak zainstalować sklep Play na smartfonie?

Najlepiej skorzystać z alternatywnego sklepu z aplikacjami. Np. z APK Pure czy APK Mirror. Po wejściu na stronę wpisujemy w wyszukiwarkę usługi Googla i instalujemy je na telefonie. Najczęściej będziemy musieli przy tym wyrazić zgodę na instalację pliku z nieznanych źródeł. Gdy już to zrobimy, wracamy do sklepu i w okno wyszukiwania wpisujemy Google Play Store. Kolejnym krokiem jest pobranie pliku z APK i zainstalowanie go na smartfonie. Następnie logujemy się na naszym koncie Google i już możemy korzystać z nieprzebranych zasobów sklepu Play. Oczywiście w pierwszej kolejności warto pobrać i skonfigurować sobie wszystkie niezbędne nam usługi Googla takie jak Google Pay, mapy, Gmail albo dysk.

Jak zainstalować sklep Play na tablecie?

Całą procedura jest dokładnie taka sama jak w przypadku smartfona. Czyli musimy skorzystać z APKPure, APK Mirror albo Aptoide. Alternatyw jest dość dużo. Następnie powtarzamy te same kroki które stosowaliśmy w przypadku telefonu.

Czy da się pobrać sklep Play na urządzenia Huawei?

Teoretycznie nie, bo po ograniczeniach nałożonych na producenta przez amerykańską administrację nie może on korzystać z żadnych usług Googla. Jednak praktycznie od czasu do czasu, zwłaszcza przy premierach flagowych urządzeń, w sieci pojawiają się poradniki pokazujące jak można obejść zakaz i zainstalować usługi na urządzeniu Huawei. Jest jednak haczyk – nawet jeśli nam się uda, nie mamy pewności, że będą one działały na stałe. Najczęściej po jakimś czasie urządzenie traci do nich dostęp, nie możemy się już zalogować na konto i całą zabawę trzeba zaczynać od nowa, o ile jest to w ogóle możliwe. Trzeba również pamiętać, że takie metody nie mają oficjalnej certyfikacji i np. takim smartfonem nie będziemy w stanie płacić zbliżeniowo. Cała gra wydaje się więc niewarta świeczki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu