Gra królów jest rozrywką, której korzenie sięgają starożytności, a mimo to ciągle skupia rzesze oddanych fanów. Postęp cywilizacyjny sprawia jednak, ż...
Jak nauczyć się grać w szachy? Chesscademy daje ku temu fantastyczną okazję
Gra królów jest rozrywką, której korzenie sięgają starożytności, a mimo to ciągle skupia rzesze oddanych fanów. Postęp cywilizacyjny sprawia jednak, że umiejętność gry w szachy powoli zanika. Jeżeli należycie do grupy osób, która jeszcze nigdy nie miała okazji powiedzieć z satysfakcją "szach", Chesscademy jest własnie dla Was.
Chesscademy to serwis, który pozwala laikom zgłębić tajniki gry w szachy, a wszystkim pozostałym umożliwić doskonalenie swoich umiejętności oraz wymianę doświadczeń z innymi graczami. Do tej pory szachy w internecie były głównie znane pod postacią prostych gier we Flashu lub serwisów takich, jak Kurnik.pl, gdzie mogliśmy rozgrywać partie z innymi internautami (mimo swoich lat jest to ciągle fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu z oddalonymi o kilkaset kilometrów znajomymi). Chesscademy, wzorem opisywanego u nas kilkukrotnie już Codecademy, jest platformą do nauki i doskonalenia umiejętności gry w szachy.
Serwis podzielono na trzy podstawowe moduły. Pierwszy, czyli "learn" jest bazą instruktażowych filmików oraz ćwiczeń, w których poznajemy zasady gry, nowe taktyki oraz sposoby na wyeliminowanie przeciwnika. Praktyka odbywa się na interaktywnych, aczkolwiek bardzo skromnych, szachownicach. Wszystkie komunikaty są wyświetlane w języku angielskim, a więc bez jego znajomości raczej nie mamy czego szukać w serwisie.
W zakładce Train znajdziemy szachowe zagadki, które można rozwiązać w tylko jeden, najlepszy możliwy sposób. Stanowią one kwintesencję wszystkiego, co zawarto w bazie z lekcjami i ćwiczeniami. Zapewniam, że trochę czasu minie, zanim uda się Wam przebrnąć przez postawione tutaj wyzwania. Wymagają one bowiem już pewnej wiedzy na temat strategii i planowania gry.
Ostatni moduł jest dedykowany wszystkim tym, którzy chcą poszerzać swoją teoretyczną wiedzę na temat szachów. Ogólnie rzecz biorąc, znajdziemy tutaj szereg grup dyskusyjnych (for) podzielonych na kategorie, w których użytkownicy mogą zakładać nowe tematy i poruszać wybrane kwestie. Na razie nie ma tu zbyt wielu partnerów do dyskusji, ale zapewne z czasem będzie się to zmieniać.
Całość opatrzono dość prostym, ale bardzo czytelnym i przystępnym interfejsem. Nie wygląda to źle, ale już na pierwszy rzut oka widać, że serwis dopiero się rozwija - wiele przestrzeni nie zostało jeszcze zagospodarowanych, a białe pola na poszczególnych podstronach wyglądając nieco odstraszająco.
Każdy z użytkowników może zdobywać odznaki za rozwijanie swoich umiejętności oraz aktywne użytkowanie serwisu, a także punkty przyznawane za ukończenie lekcji. Być może z czasem system ten stanie się fundamentem do skonstruowania modułu pozwalającego na wzajemną rywalizację. Tego bowiem na razie Chesscademy brakuje najbardziej (właściwie autorzy powinni o niej pomyśleć już na samym początku). Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem zasób możliwości się poszerzy. Póki co jest to bowiem jedno z najlepszych miejsc w sieci do rozwijania swoich szachowych umiejętności.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu