Startups

Polski start-up Swapdjs dokona muzycznej rewolucji?

Tomasz Krela
Polski start-up Swapdjs dokona muzycznej rewolucji?
13

Polski start-up, globalne aspiracje, branża muzyczna – czy to możliwe? Jak się okazuje na przykładzie projektu Swapdjs wszystkie te hasła mogą iść ze sobą w parze i nie jest to nadużycie ze strony jego twórców. Właśnie ruszyła crowdfundingowa zbiórka w serwisie Indiegogo, dzięki której twórcy start-...

Polski start-up, globalne aspiracje, branża muzyczna – czy to możliwe? Jak się okazuje na przykładzie projektu Swapdjs wszystkie te hasła mogą iść ze sobą w parze i nie jest to nadużycie ze strony jego twórców. Właśnie ruszyła crowdfundingowa zbiórka w serwisie Indiegogo, dzięki której twórcy start-upu chcą zrealizować swoje marzenia, jak i marzenia artystów z całego świata.

Co ciekawe w dobie serwisów społecznościowych skierowanych do wąskiej grupy osób czy też do wszystkich użytkowników internetu jak to ma miejsce w przypadku Facebooka, Swapdjs nie ma być w założeniu serwisem społecznościowym. Twórcy tego start-upu chcą stworzyć globalną platformę umożliwiającą współpracę artystów z branży eventowo-DJ-skiej.

Serwis ma pozwalać na łatwiejsze zawieranie nowych branżowych znajomości, a jego głównym celem jest umożliwianie współpracy różnych artystów. Ma ona polegać na możliwości wymieniania się na występy, bądź też studiem nagraniowym. Wszystko w myśl zasady – impreza za imprezę, studio za studio. Dzięki temu Swapdjs ma być platformą dla DJ-ów, producentów, muzycznych oraz innych osób z branży muzycznej, by w łatwy sposób kojarzyć osoby, z którymi jako użytkownicy serwisu będziemy mogli rozpocząć współpracę.

Wyszukiwanie potencjalnych współpracowników będzie możliwe przy pomocy geolokalizacji, zdobytego doświadczenia, opinii innych użytkowników serwisu oraz liczby wymian, jakie dany artysta ma już na swoim koncie. To nie będzie kolejny portal dla miłośników muzyki klubowej, a narzędzie pracy dla wielu osób.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MEScx3xyjbw

Idea jaka przyświeca twórcom tego projektu jest banalnie prosta i zamyka się w sformułowaniu „share first”, czyli „najpierw zaoferuj”, dzięki której znacznie łatwiejszym ma być zawieranie nowych znajomości, a co za tym idzie wspólnych występów, remixów, kolektywów, które mogą być przyczynkiem do wspinania się w górę po kolejnych szczeblach muzycznej kariery. Dzięki Swapdjs każdy DJ będzie mógł zamieścić swoją ofertę dotyczącą współpracy. Im będzie ona atrakcyjniejsza, tym większe bedą szanse, że inna osoba będzie chciała na nią przystać i w ramach rewanżu zaproponować podobne warunki współpracy.

Swapdjs to projekt tworzony przez artystów z doświadczeniem DJ-skim i producenckim dla innych osób z branży. Tym samym można ufać, że jest odpowiedzią na realne potrzeby tych osób. Reguły, jakimi ma się rządzić współpraca zawierana na portalu są proste: transport dana osoba pokrywa sama, jednak opiekę na miejscu zapewnia osoba, która jest w danym miejscu gospodarzem.

Obecnie twórcy tego projektu zbierają środki na jego realizację na łamach crowdfundingowego serwisu Indiegogo. Czy uda się uzbierać sumę 35 tysięcy dolarów w ciągu miesiąca? Tego nigdy nie można być pewnym. Jednak warto. o ile nie wesprzeć tego projektu, to go obserwować, gdyż wydaje się, że Polacy postanowili dokonać, co najmniej małej rewolucji, gdyż projekt ma na to spore szanse. Mam nadzieję, że projekt dojdzie do fazy realizacji, a później stanie się przyczynkiem do powstania wielu ciekawych projektów z korzyścią dla muzyki. Bo tej dobrej nigdy nie jest zbyt wiele, podobnie, jak dobrych i przemyślanych startupów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu