Google mocno angażuje się w działania pomocowe kierowane ddola uchodźców z Ukrainy. Nie zapomina też o tych, którzy pozostali w kraju mierzącym się z inwazją Rosji.
Wojna w Ukrainie jest zarówno tragedią, jak i katastrofą humanitarną. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w najbliższych tygodniach i miesiącach liczba osób uciekających z kraju może wzrosnąć do 5 milionów. Nasze zespoły pracują bez przerwy, aby wspierać ludzi w Ukrainie za pośrednictwem naszych usług, chronić ich przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością i umożliwiać dostęp do wiarygodnych informacji. Jednocześnie podejmujemy działania w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się dezinformacji w internecie.
- przeczytać można na stronach Google.org. To organizacja powołana przez Google i zajmująca się przede wszystkim udostępnianiem rozwiązań technicznych i udzielaniu pomocy w rozwiązywaniu problemów dotykających ludzi na całym świecie. Google.org łączy dotacje finansowe, dostęp do innowacji oraz specjalistyczną wiedzę techniczną. Wspiera także organizacje pozarządowe, które w czasie kryzysu wojny w Ukrainie starają się pomóc uchodźcom uciekającym z atakowanego przez Rosję kraju.
W ramach pomocy, w samej Polsce przeznaczono 10 mln dolarów (prawie 40 mln zł) na pomoc humanitarną i wsparcie uchodźców. Pieniądze trafią do takich organizacji jak Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Stowarzyszenie jest częścią konsorcjum organizacji społecznych działających na rzecz pomocy uchodźcom po ich przybyciu do Polski.
Jednocześnie Google.org informuje o uruchomieniu zbiórki na trzy organizacje: UNHCR, UNICEF i World Food Programme. Zbierane na stronach Google fundusze przeznaczane będą na działania pomocowe. Dodatkowo, Google.org dołoży kwotę równowartą darowiznom przekazanym do 30 kwietnia - do wysokości 5 mln dolarów.
Google pomaga Ukrainie. Nie tylko zbiórką pieniedzy
Jednocześnie Google podsumowuje swoje dotychczasowe działania pomocowe dla ogarniętej wojną Ukrainy. Grupa ds. analizy zagrożeń (TAG) koncentruje się na bezpieczeństwie użytkowników przebywających na terenie atakowane przez Rosję kraju. TAG zaobserwowało aktywność grup Fancy Bear i Ghostwriter, które są regularnie monitorowane i dobrze znane organom ścigania. W związku z tym, Google udostępniło informacje na temat potencjalnych zagrożeń, aby zwiększyć świadomość wśród społeczności związanej z bezpieczeństwem i wśród użytkowników wysokiego ryzyka.
Google umożliwia właścicielom hoteli w państwach sąsiadujących z Ukrainą dodanie do Profilu Firmy informacji o tym, że oferują noclegi dla uchodźców. Z kolei lokalne firmy mogą umieszczać na swoich Profilach w wyszukiwarce i Mapach Google informacje o usługach i pomocy, jaką oferują uciekającym przed wojną w Ukrainie.
Google Polska kilka dni temu ogłosiło, że będzie wykorzystywać przestrzenie i zasoby własne do wspierania osób dotkniętych wojną. Jednym z tych powierzchni jest kampus Google for Startups w Warszawie. Przekształcony został w miejsce, w którym lokalne organizacje pozarządowe mogą udzielać uchodźcom wsparcia prawnego i psychologicznego.
Na prośbę i z pomocą ukraińskich władz państwowych Gogole uruchomiło użytkownikom telefonów z Androidem system szybkiego ostrzegania o nalotach. Opiera się na alertach dostarczonych przez rząd Ukrainy.
W Europie usunięto z Google Play aplikacje mediów finansowanych przez państwo rosyjskie - w tymRussia Today i Sputnik. Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) 2022/350 usunięto również Russia Today i Sputnik z wyników wyszukiwania na terenie Unii Europejskiej. Jednocześnie firma wstrzymała większość działań komercyjnych w Rosji. Uniemożliwiono rejestrację nowych usług w chmurze, zablokowano funkcję płatności w usługach oraz monetyzację na YouTube
Google potwierdza jednocześnie, że wyszukiwarka, Gmail i YouTube, nadal działają na terenie Federacji Rosyjskiej.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu