Artykuł sponsorowany

Jak efektywnie testować aplikacje mobilne według Sii?

Redakcja Antyweb
4

Czy wiedziałeś, że w Polsce dostępnych jest aż 4 miliony aplikacji? Statystycznie przeciętny użytkownik ma zainstalowanych na swoim urządzeniu około 40-50 aplikacji, ale używa zaledwie od 6 do 10 dziennie. Nie wyobrażamy sobie jednak bez nich życia – najczęściej rozwiązują one nasze problemy i ułatwiają codzienne czynności, jak skrzynka pocztowa, nawigacja czy komunikatory typu Messenger. Do tego dochodzą aplikacje biznesowe, czy programy do personalizacji. Zresztą dalej wymieniać nie trzeba.

Mobile wypiera Desktop – te słowa jak mantrę wypowiadają marketerzy, co potwierdzają liczby. Rynek błyskawicznie reaguje na trend – jak to w biznesie bywa – czy to firma, czy start-up każdy chce mieć na szybko swoją apkę mobilną…no bo przecież nie wypada inaczej oraz klienci tego oczekują. No i całkiem słusznie, ale tworzone w pośpiechu aplikacje często nie są najwyższej jakości. Czy wypuszczanie na rynek z tego typu rozwiązań na mobile się opłaca i gwarantuje zaangażowanie użytkowników? To zależy. Od czego? Między innymi od ich testów – a dokładniej przeprowadzenia odpowiednich testów aplikacji mobilnych. Dobra aplikacja bez bugów zapewnia większą ilość pobrań i zainteresowanie.

No to jak się do tego zabrać? Jak wykryć większość bugów zanim apka trafi na rynek, a użytkownicy wytkną nam błędy? Eureki nie odkryjemy pisząc, że podstawowymi testami przy każdej aplikacji mobilnej, jakie należy przeprowadzić są: testy funkcjonalne, regresyjne dla nowych wersji, testy wydajnościowe, testy użyteczności, czy testy zgodności. Ale nie zapominajmy, że warto także przeprowadzić testy instalacji, deinstalacji, reagowania na zrzucanie do tła, przychodzenie i odbieranie połączeń, testy baterii, testy różnej prędkości internetu itd. Tutaj zaczynają się schody. Taka ilość testów do przeprowadzenia musi iść w parze z odpowiednią ilością urządzeń, często o granicznych parametrach oraz o tych najbardziej pożądanych.

Brzmi strasznie? Trochę tak – ale są na to sposoby jak radzić sobie z ogromną ilością testów. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest użycie chmury urządzeń, ponieważ w jednym miejscu zgromadzona jest ich odpowiednia ilość, łatwo zarządzać wszystkimi testami z poziomu jednego kokpitu, gdzie monitorujemy stan ich dostępności. Wszystko na miejscu no i jedne stery w rękach testera. Jedną z dostępnych na rynku chmur jest SeeTestCloud od firmy Experitest, z której korzysta jedna z największych firma IT w Polsce – Sii.  Zainteresowany?

Poznaj – 5 powodów dla których warto korzystać z SeeTestCloud według Sii?

  1. Integracja z zespołem testerskim i narzędziami do testowania

SeeTestCloud zapewnia dostęp do urządzeń bez firmowego VPN, pozwala dzielić się urządzeniami między zespołami. Dodatkowo umożliwia wykorzystanie ulubionych narzędzi do testowania jak: Appium, Expresso, SeeTestAutomation oraz integruje się z narzędziami: Jmeter, SeeTest NetworkVirtualization czy HP Load Runner.

  1. Intuicyjny kokpit

Znajdziemy w nim listę dostępnych w ramach danego projektu urządzeń, listę testów, które czekają na uruchomienie, sekcję do uploadu i zarządzania przesłaną aplikacją, sekcję raportów z testów oraz informacje o profilu. Po przejściu do wybranego urządzenia możemy nim zdalnie sterować - zmieniać orientację urządzenia. Jednym przyciskiem można zapisać screenshot z danego urządzenia, zbadać stan baterii, zasymulować różne typy połączenia internetowego, ustawić lokalizację danego urządzenia - bardzo użyteczne przy testowaniu zasięgu w specyficznych aplikacjach czy mapach, można obejrzeć statystyki sieciowe, zużycie pamięci oraz procesora, uruchomić debugowanie oraz wiele innych.

  1. Dedykowane zarówno testerom manualnym jak i automatycznym

Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla testerów automatycznych jak i manualnych. Poprzez łatwy dostęp do urządzeń oraz ich intuicyjną obsługę, tester manualny jest w stanie wgrać właściwą aplikację na urządzenie oraz wykonać na niej testy tak, jakby trzymał telefon w dłoni. Poprzez oprogramowanie wszystkich gestów i zachowań smartfonu jak potrząśnięcie, zmiana orientacji ekranu itd, tester manualny jest w stanie zrealizować wszystkie wymagające test case bez konieczności znajomości automatycznego podłączania się do chmury narzędziem SeeTestAutomation. Tu logowanie i korzystanie z chmury przebiega łatwo i przyjemnie – poprzez przeglądarkę.

  1. Szybka i kompleksowa instalacja

Ponadto, chmura oferowana przez Experitest jest łatwa w instalacji (zajmuje ona mniej niż godzinę), może być instalowana na dowolnym PC czy serwerze, występuje automatyczna rejestracja dodanych urządzeń, definiowanie użytkowników, zasad, ról i reguł przebiega sprawnie i bezproblemowo, wyświetlane są raporty pomocne do obsługi chmury i użytkowników, zarządzanie urządzeniami przebiega klarownie i przejrzyście, każde dodane urządzenie opisane jest w sposób jednoznaczny: nazwa, wersja systemu, system, model, sieć, status. Ponadto możliwa jest integracja z narzędziami CI, a także z Xcode czy Android Studio.

  1. Rozwiązanie cloudowe

Współpraca z chmurą sprawia, że automatycznie wzrasta pewność i wiarygodność testów - przez macierz wielu systemów, wielu telefonów, wielu wersji aplikacji, które są dostępne na rynku. Dzięki temu rozwiązaniu właściciel aplikacji zyskuje pewność, że jego apka będzie bardziej niezawodna i zyska więcej pozytywnych opinii w sklepie.

Korzystając z rozwiązań oferowanych przez Experitest a także tych darmowych, Sii jest w stanie zbadać, czy aplikacja może być testowana automatycznie, co znacznie skraca czas testów, ich koszty oraz utrzymanie, a także weryfikuje manualnie i automatycznie, czy aplikacja zadziała poprawnie na wielu urządzeniach o skrajnych parametrach, co biorąc pod uwagę wymagający rynek, nie jest takie proste, a jednak dość pożądane.

Sii realizuje projekty z wykorzystaniem SeeTestCloud w ramach projektów jakie realizuje w Centrum Kompetencyjnym Testing. Sii Polska może się poszczycić ogromnym zapleczem testowym – 600 testerów na pokładzie, 50 klientów w Polsce i 40 za granicą korzystających z usług testerskich. Sii Polska to ekspert technologiczny, który realizuje zaawansowane projekty IT dla ponad 200 klientów z całego świata i zatrudnia blisko 3 000 specjalistów w kraju. Sii zostało również złotym sponsorem Mistrzostw Testowania w Gdańsku Testing Cup. Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź nas na www.sii.pl.

-

Artykuł powstał we współpracy z Sii

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjeMobileprogramowanie