Apple

Jailbreak iOS 6 już dziś! 10 powodów dla których warto to zrobić

Paweł Aleksandruk
Jailbreak iOS 6 już dziś! 10 powodów dla których warto to zrobić
110

Teraz kiedy w końcu masz możliwość aby zrobić jailbreake na swoim iPhone5, iPadzie Mini czy innych urządzeniach z iOS 6, pewnie zastanawiasz się czy powinieneś? Dla wielu (zaawansowanych?) użytkowników urządzeń Apple jest tylko na to pytanie, tylko jedna odpowiedź i jest nią “TAK!”. Jednak bardziej...

Teraz kiedy w końcu masz możliwość aby zrobić jailbreake na swoim iPhone5, iPadzie Mini czy innych urządzeniach z iOS 6, pewnie zastanawiasz się czy powinieneś? Dla wielu (zaawansowanych?) użytkowników urządzeń Apple jest tylko na to pytanie, tylko jedna odpowiedź i jest nią “TAK!”. Jednak bardziej niedoświadczeni użytkownicy lub Ci którzy niedawno zaczęli swoją przygodę z iOS mogą mieć kilka pytań w związku z procesem “wyswobodzenia się z pod kontroli nadgryzionego jabłka”. Postaram się odpowiedzieć na kilka z nich, na większość będziecie musieli sobie jednak odpowiedzieć sami;)... A i nie ponoszę, żadnej odpowiedzialności, za jakiekolwiek zmiany na które się zdecydujesz (Jailbreak) , mogące prowadzić do uszkodzenia Twojego urządzenia - robisz to na własną odpowiedzialność!

Czy to legalne? To zależy. W niektórych krajach - na przykład w USA - ostatnio przyjęte regulacje mówią o tym, że rootowanie czy jailbreaking tabletów jest niezgodny z prawem, co oznacza, że jailbreaking Twojego iPada jest nielegalny. Jednak jealibreaking iPhona czy iPoda jest dozwolony - co jest trochę pozbawione sensu, jak dla mnie;). Musisz jednak wziąć pod uwagę, że w grę może wejść także “niedotrzymanie warunków umowy gwarancyjnej” producenta, lub operatora u którego kupiłeś urządzenie, co może skutkować utratą gwarancji. W większości sytuacji nie masz się czym martwić, ale musisz się liczyć z potencjalnymi konsekwencjami - jeszcze raz przypomnę - nie ponoszę odpowiedzialności za Twoją decyzję.

Czy jailbreaking jest trudny do zrobienia? Niekoniecznie. Cały proces powinien zająć Ci mniej niż godzinę, ale musisz pamiętać o zrobieniu kopii zapasowych danych, zanim rozpoczniesz. W sieci znajduje się kilka poradników dotyczących całego procesu - wystarczy zapytać Google:).

Dlaczego w ogóle miałbym się w to bawić? Poniżej znajdziesz przynajmniej kilka powodów, ale przede wszystkim otworzy się przed Tobą naprawdę ciekawy świat “poza zamkniętym” środowiskiem iOS. Warto spróbować tym bardziej, że jest to proces odwracalny;)

1. Zmieniaj nazwy apek i organizuj je jak chcesz

Może zmiana nazwy aplikacji nie jest czymś górnolotnym, ale czasami zmiana “Spotify” na “muzyka” lub “Sparrow” na “email” może cieszyć;). Jest to tak podstawowa opcja, że aż nie do uwierzenia jest to, że iOS nie pozwala Ci na to domyślnie. Jeśli chcesz tego dokonać jailbreak jest odpowiedzią.

Dzięki opcji reorganizacji aplikacji będziesz miał możliwość, zmiany rozmiaru ikonek, dodania dodatkowych ikonek do doku na ekranie, co może okazać się bardzo przydatne. Na Cydii - to App Store z aplikacjami na sprzęt po jailbreakingu;) - znajdziesz wiele ciekawych aplikacji, które pozwolą Ci na zmianę wyglądu folderów, które również możesz dodać do docku ekranu głównego, jeszcze bardziej rozszerzając jego funkcjonalność.

2. Zmień swoją domyślną przeglądarkę na inną.

Apple nie pozwala Ci na zmianę domyślnej przeglądarki, po jailbreakingu ten problem znika i dzięki aplikacji “Browser Changer” w łatwy sposób możesz wybrać jako domyślną jedną z kilkunastu dostępnych przeglądarek, jak: Chrome, Dolphin, Opera Mini, Atomic czy inną, która przypadnie Ci do gustu.

3. Zmień domyślnego klienta email.

Domyślny program mailowy nie poraża, a także rzadko wprowadzane są do niego jakieś zmiany. Aplikacja Sparrow+ pomoże Ci to zmienić i ustawić jako domyślnego klienta poczty aplikacje Sparrow, która przez wielu użytkowników jest uznawana za jedną z najlepszych. Oczywiście istnieje jeszcze kilka innych klientów, jednak to ty podejmujesz decyzje nie Apple, z której aplikacji pocztowej chcesz korzystać.

4. Możesz korzystać z Tetheringu bez dodatkowych opłat.

Na Cydii znajdziesz takie aplikacje jak “MyWi” lub “TetherMe”, które pozwolą Ci na korzystanie z pakietu danych, który posiadasz w telefonie na innych urządzeniach. Czasami masz tą opcję udostępnioną przez swojego operatora, jednak może on za to pobierać dodatkowa opłatę. Po jalibreaku masz możliwość, bez opłat korzystać z tej funkcji - no może poza kosztem aplikacji;).

5. Zmień wygląd swojego iPhona.

Cydia oferuje sporą ilość motywów zmieniająca wygląd Twojego iOSa. Teraz możesz sprawić, że Twój telefon będzie wyglądał jak Android;). Choć Apple ciągle dopracowuje wygląd, to może się okazać, że masz ochotę na małe zmiany. Jednak zawsze warto jest przed instalacją nowego motywu poszperać trochę w sieci i poczytać opinie, zanim zdecydujesz się na zmianę - jest wiele “cienkich” motywów i aby znaleźć jakiś naprawdę ciekawy warto poświęcić temu jakiś czas. Masz także możliwość zmiany logo bootowania oraz ekranu startowego.

6. Wykorzystaj potencjał Siri

Społeczność “jailbreakowa” bardzo polubiła Siri i na Cydii możesz znaleźć sporo aplikacji poszerzających oryginalną funkcjonalność tego asystenta. Dzięki nim będziesz miał możliwość dodania takich opcji jak, między innymi: wyszukiwanie YouTube, chatboxy, opowiadanie dowcipów czy integrację ze Spotify. Niektóre z rozszerzeń moga jednak powodować “wykrzaczenie się” Siri, więc warto przed ich “aplikacją” poczytać opinie.

Poza tym masz także możliwość przetestowania Google Now - no może nie zupełnie, ale aplikacja “NowNow” daje Ci przedsmak tego co jest dostępne na Androidzie. Siri i NowNow moga kooperować ze sobą, dzięki czemu po przytrzymaniu przycisku “home” pytasz Siri a aby uzyskać druga opinię przyciskasz “home” 3 razy i pytasz Google;).

7. Graj w klasyczne gry

Jeśli jesteś miłośnikiem klasycznych platformówek, lub strzelanek, ta wiadomość może cie ucieszyć - po jalibreaku będziesz miał dostęp do sporej liczby emulatorów gier video. Aplikacje, co prawda nie posiadają w sobie gier (zwanych ROM) i musisz się o nie postarać samodzielnie. Jednak na forach dotyczących tematu, możesz znaleźć sporo informacji na ten temat. Co prawda nie zawsze legalne jest ściąganie ROMów niektórych gier, więc robisz to na własne ryzyko.

8. Dodatkowa ochrona.

Sekcja związana z ochroną na Cydii posiada kilka ciekawych rozwiązań, które pozwolą zabezpieczyć Twoje dane, choć tu także dobrze jest przyjrzeć się opiniom na ich temat zanim się zdecydujemy na instalacje którejś z nich.

Wśród aplikacji możesz znaleźć rozwiązania pozwalające Ci na między innymi dodatkowe zabezpieczanie plików i aplikacji znajdujących się na Twoim urządzeniu, wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości, zdalne śledzenie Twojego urządzenia i w razie potrzeby możesz, także wyczyścić znajdujące się na nim dane oraz sprawić, że trudniej będzie się dostać do Twojego urządzenia niepowołanym osobom.

9. Wielu użytkowników tego samego urządzenie

Dzięki narzędziu zwanym “iUsers” z jednego urządzenia może korzystać kilku użytkowników i mogą oni mieć swoje prywatne profile. Jest to szczególnie przydatne, gdy na przykład z jednego iPada korzysta kilku pracowników lub członków rodziny.

10. Zmień Apple Maps na Google Maps

“MapsOpener” to dodatek, który pozwoli Ci na otwarcie linków do map automatycznie w Google Maps, dzięki czemu nie będiesz musiał już oglądać niedopracowanej aplikacji Apple. Niektóre aplikacje moga jednak dalej otwierać mapy w natywnej apce, jednak dzięki Openerowi znacznie minimalizujesz to ryzyko:)

Pomimo tego, że w Cydii możesz naciąć się na wiele “śmieciowych aplikacji” to jednak jest tam wiele ciekawych rozwiązań i zanotowano już kilka przypadków, że samo Apple zatrudniało programistów Cydii aby wprowadzili oni zmiany w oryginalnym iOSie. Czasem zdarzało się, że Apple po prostu “pożyczało” pewne pomysły ze społeczności jalibreakowej bez wiedzy jej autorów;). A takie rzeczy jak “Notyfication Center, wielozadaniowość czy opcja kopiuj/wklej były dostępne po jalibreakingu dużo wcześniej niż na oryginalnym iOSie.

Poprzez jailbreaking możesz często, jak w kryształowej kuli, zobaczyć przyszłość systemu mobilnego Apple, pomimo tego, że zazwyczaj jest to jednak forma eksperymentalna.

Istnieje o wiele więcej przyczyn dla których możesz zdecydować się na jailbreaking niż te, które opisałem powyżej. Cydia posiada tysiące rozszerzeń, aplikacji czy motywów, które mogą przypaść Ci do gustu. Społeczność dynamicznie się rozwija i wielu utalentowanych programistów pracuje nad nowymi aplikacjami i rozwiązaniami. Niektóre są ciekawe, niektóre funkcjonalne a niektóre... mogą zawiesić Twoje urządzenie:). Jeśli jesteś na tyle odważny i żądny nowych doznań nic nie stoi na przeszkodzie abyś poeksperymentował i sprawdził możliwości jalibreak - ale uważaj może się to okazać uzależniające;)

A na koniec 100 dodatkowych powodów dla których warto zrobić Jailbreak:)

Czy zdecydujesz się na jailberaking lub już się zdecydowałeś i chcesz się pochwalić efektami? A może z jakiegoś powodu nie chcesz tego robić i chciałbyś ostrzec innych, dlaczego mieli by tego nie robić? Już jesteś po drugiej stronie barykady i chciałbyś pochwalić się jakimś ciekawym rozwiązaniem, które niedostępne jest na urządzeniach bez jalibreaku? Czekam na Wasze komentarze.

Źródło: ReadWrite
Foto:1, 2, 3, 4, 5

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhoneiPadjailbreakios 6