Felietony

Identyfikacja graficzna, czyli nowy sposób Apple na odblokowywanie iPhone’ów i Maców

Marcin Kamiński
Identyfikacja graficzna, czyli nowy sposób Apple na odblokowywanie iPhone’ów i Maców
8

Wpisanie hasła na komputerze oraz numeru PIN w telefonie to znane, sprawdzone i powszechnie stosowane metody na identyfikację użytkownika. Dla osób, które martwią się o swoją prywatność i bezpieczeństwo danych, rozwiązanie takie może nie być wystarczające. Firma Apple opatentowała coś, co może być r...

Wpisanie hasła na komputerze oraz numeru PIN w telefonie to znane, sprawdzone i powszechnie stosowane metody na identyfikację użytkownika. Dla osób, które martwią się o swoją prywatność i bezpieczeństwo danych, rozwiązanie takie może nie być wystarczające. Firma Apple opatentowała coś, co może być rozwiązaniem w tej sytuacji – nowy rodzaj uwierzytelniania, oparty na rozpoznawaniu przez użytkownika obiektów na zdjęciach i grafikach.

Zupełnie nowy sposób identyfikacji użytkownika, opatentowany właśnie w Stanach Zjednoczonych przez firmę Apple, polegać ma na wyświetlaniu na ekranie jednego lub kilku zdjęć. Naszym zadaniem będzie dopasowanie do pokazywanych obrazów właściwych nazw, które wcześniej sami zdefiniujemy. Pomysł ten wydaje się mieć sens – hasło lub numer PIN można zapomnieć, natomiast imiona znajomych z biblioteki zdjęć naszego iPhone’a powinniśmy dobrze pamiętać w każdej sytuacji.

Ci, którzy chcą mocniej zadbać o bezpieczeństwo swoich danych na telefonie lub Macu, mogą pokusić się o przypisanie niecodziennego opisu do zdjęcia innego niż twarz przyjaciela (np. fotografię płyty CD podpiszemy jako dyskietka), co dodatkowo utrudni zalogowanie się do systemu osobom niepowołanym.

W jaki sposób ma odbywać się rozpoznawanie obrazków przez użytkownika? Towarzysząca patentowi ilustracja pokazuje na przykładzie smartfona możliwość dotknięcia jednej z wyświetlanych podpowiedzi. Możliwe ma być wpisywanie odpowiedzi na klawiaturze oraz dyktowanie poprzez komendy głosowe, także na komputerach Mac. Funkcja rozpoznawania głosu w połączeniu z koniecznością odgadnięcia zawartości grafik to kolejne wzmocnienie zabezpieczenia.

Czy nowy sposób logowania będzie hitem i sprawdzi się wśród użytkowników iPhone’ów i Maców? Czy pomysł ten w ogóle zostanie wdrożony przez Apple? Tego jeszcze nie wiadomo, w tej chwili mówimy bowiem jedynie o zarejestrowanym patencie. Ja uważam, że tego typu sposób logowania spodobać się może tylko tym osobom, które w szczególny sposób troszczą o się o swoją prywatność. Ja osobiście pozostanę raczej przy tradycyjnym haśle i numerze PIN. A Wy?

Źródło: TechCrunch
Źródło zdjęcia: Idownloadblog

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhoneMac