Motoryzacja

Jaguar I-Pace vs. Tesla Model X: wyścig dwóch elektrycznych SUV-ów

Marek Adamowicz
Jaguar I-Pace vs. Tesla Model X: wyścig dwóch elektrycznych SUV-ów
0

Podczas premiery elektrycznego SUV-a I-Pace, Jaguar przygotował promocyjny filmik. Teraz możliwości brytyjskiego auta sprawdzili dziennikarze. Efekty są zaskakujące.

Kilka miesięcy temu pokazywaliśmy wam filmik pokazujący możliwości nowego Jaguara I-Pace w konfrontacji z Teslą Model X. Jako, że był to materiał promocyjny, nie każdy mógł dać wiary w możliwości brytyjskiego auta elektrycznego. Dlatego też brytyjscy dziennikarze przygotowali niezależny test porównawczy. W wyścigowe szranki stanęły trzy samochody: Jaguar I-Pace, Tesla Model X 100D oraz Tesla Model X P100D.

Na filmie możemy zobaczyć trzy konkurencje: sprint ze startu zatrzymanego, sprint ze startu lotnego oraz rywalizację w hamowaniu z 70 mil/h. W konkurencjach przyspieszenia bezkonkurencyjna okazała się najmocniejsza odmiana Tesli – P100D. Jednak w przypadku konkursu hamowania, najskuteczniejszy układ był już w Jaguarze I-Pace.

Ten ostatni ma też całkiem pokaźny napęd. Dwa silniki elektryczne generują 400 KM i 700 Nm momentu obrotowego. Pierwsze 100 km/h osiągane jest w 4,8 sekundy, a prędkość maksymalna to równe 200 km/h. Jaguar deklaruje, że zestaw baterii litowo-jonowych o pojemności 90 kWh pozwoli przejechać na jednym ładowaniu nawet 480 km. Dzięki zastosowaniu szybkiej stacji ładowania czas uzupełnienie energii w bateriach od 0 do 80 procent ma zająć tylko 40 minut – na zwykłej ładowarce będzie to trwało około 10 godzin.

Coraz więcej producentów zaczyna posiadać w swojej ofercie samochody elektryczne. Jako pierwsza okazała się być tu Tesla, jednak inni producenci również poświęcają dużo energii i jeszcze więcej pieniędzy by stworzyć samochody elektryczne. Jaguar już zaprezentował swojego elektryka, lecz na horyzoncie zaczyna pojawiać się inny elektryczny SUV. Pod koniec bieżącego roku do salonów trafi również elektryczne Audi e-tron, które ma spore szanse również zaistnieć na rynku aut elektrycznych. Czy pośród aut, które już się pojawiły i pojawią się w najbliższych miesiącach oraz latach znajdzie się rywal, który zdetronizuje amerykańską potęgę Tesli?

https://www.youtube.com/watch?time_continue=126&v=tRlq3mSMtYo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu