Nauka

Jądro Ziemi zwalnia. I to nie jest dla nas dobra wiadomość

Jakub Szczęsny
Jądro Ziemi zwalnia. I to nie jest dla nas dobra wiadomość
Reklama

Badania w Nature potwierdzają, że jądro Ziemi (głównie masa złożona z żelaza i niklu) zaczęło zwalniać w stosunku do powierzchni planety. Informacje te oparto na analizie sejsmogramów, w kontekście trzęsień ziemi: jądro obraca się teraz wolniej niż skorupa ziemska, co jest ciekawą zmianą w porównaniu do wcześniejszych dekad.

Współautorzy badania z University of Southern California zdziwili się, gdy zobaczyli te zmiany w danych sejsmograficznych. Zespół odkrył, że od około 2010 jądro Ziemi zwalnia, co jest pierwszym takim przypadkiem od wielu dekad. Wnioski te potwierdzono przez dodatkowe dane z 24 innych obserwacji, co czyni wyniki niezwykle wiarygodnymi.

Reklama

Chińscy naukowcy już w ubiegłym roku zwracali uwagę na możliwość, że jądro Ziemi zaczęło zwalniać. Nowe badania wskazują natomiast, że jądro już teraz porusza się wolniej niż płaszcz Ziemi, co może wpływać na długość dnia na naszej planecie, zmieniając ją o kilka tysięcznych części sekundy. To niewiele, ale w skali całej Ziemi może oznaczać sporo: naukowcy sądzą, że owa różnica może mieć konsekwencje w postaci m.in. deformacji skorupy ziemskiej.

Analiza danych obejmowała badanie fal sejsmicznych z 143 par identycznych trzęsień ziemi, które miały miejsce w tym samym miejscu i wywołały identyczne sejsmogramy. Zebrane dane pochodzą z lat 1991-2023 i obejmują trzęsienia ziemi z okolic wysp Sandwichu Południowego oraz wstrząsów wywołanych przez... eksplozje jądrowe wywołane przez testy za czasów Związku Radzieckiego.

Obecnie wiemy, że jądro Ziemi cyklicznie przechodzi przez fazy szybkości obracania się względem płaszcza. Przed 2009 rokiem obracało się szybciej, ale od tego momentu zaczęło wyraźnie zwalniać. Proces ten można tłumaczyć tarciem między wartwą wewnętrzną a zewnętrzną jądra. Ów mechanizm jest kluczowy dla generowania ziemskiego pola magnetycznego, które chroni planetę przed promieniowaniem kosmicznym. Gdyby nagle te ruchy ustały, życie na Ziemi bardzo szybko by zwyczajnie wyginęło.

Wpływ tych zmian na powierzchnię Ziemi jest wciąż niejasny. Jak wskazaliśmy wyżej, badacze sugerują, że zmiany mogą wpływać na długość dnia, ale są to zmiany tak małe, że niemal niewykrywalne wśród takich rzeczy, jak ruchy oceanów czy też procesy geologiczne lub nawet geofizyczne. W tym kontekście warto wykonać dalsze badania — być może umyka nam coś, co jest w tej kwestii niezwykle istotne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama