Felietony

Dowiedz się jak zamienić zwykłego człowieka w Iron Mana. No prawie...

Marcin Hołowacz
3

Najwyższa pora udowodnić, że każdy może być Iron Manem. Z czym kojarzy nam się ta postać? Z byciem fajnym. Już ja wiem jak być fajnym… zebrałem kilka gadżetów (albo poważniejszych wynalazków, których być może nie powinno się określać gadżetami), dzięki którym nawet zwykły Kowalski będzie w stanie osiągnąć nadludzkie zdolności związane z przemieszczaniem się, większą odporność na szkodliwe czynniki, większą siłę, dodatkowe możliwości radzenia sobie z różnymi sytuacjami… No po prostu zrobimy z ciebie Iron Mana!

Monocykl zamiast silników rakietowych w nogach

Uno Bolt to podobno pierwszy na świecie elektryczny monocykl wyposażony w żyroskopy. Jeśli to nie czyni użytkownika jakiegoś urządzenia fajnym, to nie wiem co ma na to szanse… Wygoda, świeże powietrze, wiatr we włosach, możliwość przemieszczania się między wąskimi alejkami, rama wykonana ze stopu stali wojskowej klasy (tak wyczytałem, mówią że „military grade”, więc brzmi super!). Skoro już jesteśmy przy stali, to nieuniknione będą skojarzenia z człowiekiem w stalowej zbroi, prawda?

Nie musisz latać w przestworzach, żeby osiągać zawrotne prędkości, ponieważ elektryczny monocykl osiąga nawet 35 km/h! Poza tym nie musisz nosić źródła zasilania w klatce piersiowej, ponieważ naładujesz swój nowy środek transportu w zaledwie 45 minut, co pozwoli ci przejechać 40 kilometrów. Myślę, że w tym momencie zaczynasz rozumieć, że dzięki moim poradom nie będziesz podobny do Iron Mana… a to dlatego, że będziesz od niego znacznie lepszy.

https://www.youtube.com/watch?v=QFvhmZjD8OA

Zamiast ciężkiej, niewygodnej zbroi, ochronna kamizelka

Iron Man jest chroniony przed zagrożeniami, więc ty też będziesz bezpieczny. Proponuję kamizelkę, którą można nosić pod ubraniem, po to żeby odciążała nasze plecy w chwilach, gdy może je to uchronić przed ew. kontuzją. Bóle krzyża? Nie jeśli jesteś super bohaterem, korzystającym z wynalazków inżynierów z Vanderbilt University!

Jak tłumaczy Karl Zelik, nie chodzi tu o zwalczanie przestępczości (Iron Man, Batman itd.), lecz o walkę z bólami krzyża (rzecz równie ważna, czyż nie?). Zamiast przeciążać mięśnie pleców, lepiej przerzucić część obciążenia na elastyczne pasy. Warto podkreślić, że ma to zapobiegać kontuzjom, a nie np. pomagać w rehabilitacji.

https://www.youtube.com/watch?v=GzN6qKaBjTw

Ramiona dające nadludzkie zdolności

W związku z tym, że Tony Stark znajduje się we wnętrzu swojej specjalnej zbroi, jego ramiona są dodatkowo wspomagane, przez co dysponują większa siłą. Sprawia to, że użytkownik ma większe możliwości w zakresie podejmowania interakcji ze swoim otoczeniem. My zrezygnowaliśmy z tej koncepcji, ponieważ mamy coś lepszego… dodatkowe, mechaniczne ramię!

Aucto pozwoli ci przytrzymać ciężką szafkę, ale… nadal będziesz miał dwie wolne ręce. Wystarczy nosić szkielet, do którego przymocowano taką dodatkową kończynę. Aparatura ma być w miarę lekka, jako że ramię jest wykonane z włókien węglowych i aluminium.

https://www.youtube.com/watch?v=nQVnkMHb8Ng

Fajny jak Iron Man

Na początku wspominałem o byciu fajnym. Moim zdaniem człowiek siedzący na malutkim elektrycznym monocyklu już i tak wygląda niesamowicie, ale nie zaszkodzi jeśli wyposażymy się również w nietypowe elementy ubrania. Biżuteria, która jeździ po twoim ciele? Kaptur, który sam się zdejmuje i nie musisz marnować na to energii w postaci wykonania jednego ruchu ręki? Mówisz i masz… Postarali się o to ludzie z MIT.

https://vimeo.com/227929545

Przygotowany na każdą sytuację!

Na zakończenie tego poradnika (wiem, szybko zleciało) chciałbym zasugerować jeszcze coś ekstra. Dzięki temu żadna sytuacja nas nie zaskoczy. Sztuczna inteligencja w kombinezonie przyszłości? Bzdury z bajek… Kieszonkowa drukarka? To dopiero coś! Pozwólcie, że zaprezentuję wam pierwszą mianiaturową, robotyczną drukarkę świata! Bo kto powiedział, że trzeba być biurze, żeby coś wydrokować?

https://www.youtube.com/watch?v=h4ba5ommDa4

Polecam również artykuł, w którym opisane wynalazki mogą się wydawać... bardziej "Iron Manowe":

Człowiek, który chciał zostać Iron Manem… po prostu nim został.

Źródło 1, 2, 3, 4, 5

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu