Felietony

Nightly to polska aplikacja do zwalczania koszmarów sennych

Marcin Hołowacz
Nightly to polska aplikacja do zwalczania koszmarów sennych
12

Nightly to ciekawy pomysł na aplikację, chociaż osobiście nie jestem do tego jakoś bardzo przekonany.

Chyba są już aplikacje telefoniczne do wszystkiego, o czym można by pomyśleć, prawda? To coś jak z tabletkami… mamy tabletki na ból głowy, na bezsenność, na lepsze trawienie, na bycie kobietą po czterdziestce, na bycie kobietą po pięćdziesiątce i tak dalej. Sporo by wymieniać. Z aplikacjami na smartfony jest trochę podobnie.

Aplikacje to świat, a świat to aplikacje

Możemy na przykład ścigać się w rozwijaniu wirtualnego papieru toaletowego w „Paper Racing”. Możemy lizać ekran telefonu w… wielu różnych aplikacjach, które zostały temu poświęcone. Mamy też pomysł na zamianę smartfona w łyżkę:

The Spoon App pozwala ci na korzystanie ze smartfona jak z łyżki. Działa najlepiej na telefonach, które mieszczą się w buzi.

Aplikacja Nightly

No dobrze… przyznaję, że zabrnąłem trochę za daleko w żarty i absurdy. Wiele aplikacji jest naprawdę przydatnych i wydaje się, że do tego grona można zaliczyć na przykład Nightly. Jest to efekt pracy polskiego interdyscyplinarnego zespołu złożonego z: naukowców, artystów i przedsiębiorców.

Z tego co możemy wyczytać, twórcom zależało na stworzeniu aplikacji opartej o naukową ekspertyzę. Dlatego zdecydowano się na potwierdzenie tego, że Nightly może być bezpiecznie wykorzystywane do celów, w jakich zostało stworzone – badania zostały przeprowadzone w laboratorium Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Okazało się, że aplikacja nie tylko nie zaburza architektury snu użytkownika, ale także dostosowuje się do niej aktywnie reagując w newralgicznych momentach. Źródło.

Katarzyna Bosak z Nightly twierdzi, że około 8% społeczeństwa doświadcza problemu jakim są uporczywe koszmary senne. Jest to stan rzeczy, który obniża jakość naszego snu, a więc i jakość życia. Jak mówi pani Bosak, „może to prowadzić do depresji lub zaburzeń lękowych, a także do lęku przed ponownym pójściem spać. Niedawno wspominałem o tym, iż naukowcy sugerują, że brak snu odbiera nam radość z życia.

No dobrze, mamy więc sytuację, w której koszmary są dla nas poważnym problemem. Jak może pomóc aplikacja Nightly? Zwalczając koszmary, ułatwiając zasypianie oraz zmniejszając ilość wybudzeń. Kluczem do tego będzie możliwość dokonania wyboru w zakresie motywu jaki chcemy oglądać przez 2 minuty, w specjalnie przygotowanym nagraniu wideo. Następnie będziemy mogli posłuchać kojących dźwięków, ale to już dłuższa inwestycja czasu w postaci 10 minut. Zostało to stworzone z udziałem psychologów i neuroestetyków.

Relaks przed snem

Krótko mówiąc, możemy się dzięki temu zrelaksować tuż przed pójściem spać. Ma to zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania koszmarów sennych. Ciekawa aplikacja, jednak nie wiem na ile skuteczna. Wiem natomiast, że filmiki z ładnymi krajobrazami oraz relaksacyjne dźwięki można sobie puścić i bez takiej aplikacji. Gdybym miał coś polecić, to ostatnio natknąłem się na bardzo przyjemną muzykę, która nie jest relaksacyjna z zamysłu, ale… mnie np. relaksuje. Polecam z czystym sumieniem Year of the Funky - można bezpłatnie posłuchać.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu