Moje przemyślenia

iriver Story HD zgodny z Google eBooks. Mocna konkurencja dla Kindle 3?

JR
Jan Rybczyński
18

Od kiedy powstała technologia umożliwiające czytanie tekstu w formie elektronicznej w sposób przyjazny dla oczu na równi z tradycyjnym papierem, oraz pozwalająca przeczytać kilkanaście tysięcy stron na jednym ładowaniu baterii, stało się jasne, że nowy sposób na czytanie książek się spopularyzuje. R...

Od kiedy powstała technologia umożliwiające czytanie tekstu w formie elektronicznej w sposób przyjazny dla oczu na równi z tradycyjnym papierem, oraz pozwalająca przeczytać kilkanaście tysięcy stron na jednym ładowaniu baterii, stało się jasne, że nowy sposób na czytanie książek się spopularyzuje. Rynek eBooków się rozpędza i jest tylko kwestią czasu, kiedy stanie się naprawdę popularny również u nas, może czasu trochę dłuższego, ale jednak. Dwa argumenty powinny przekonać niemal każdego miłośnika czytania: waga urządzenia mniejsza od najcieńszej książki i możliwość noszenia całej swojej biblioteki zawsze przy sobie.

Tekst zapisany w formie elektronicznej ma tą miłą właściwość, że zajmuje naprawdę niewiele miejsca. W dobie filmów FullHD i zdjęć wielkości dziesiątek megapikseli, wręcz symboliczną ilość. Gdyby skasować jeden film FullHD i zapełnić wolną przestrzeń czystym tekstem, zmieścilibyśmy tam więcej książek, niż jesteśmy w stanie przeczytać przez całe swoje życie.

Google docenił możliwości jakie niosą ze sobą książki elektroniczne i otworzył Google eBooks - księgarnię zapewniającą możliwość zakupu setek tysięcy elektronicznych książek, oraz udostępniającą 3 miliony książek za darmo. To co odróżnia Google eBooks, od zwykłych internetowych księgarni, to swobodny dostęp do zakupionych książek za pomocą internetu. Zakupione tytuły można czytać na każdym urządzeniu posiadającym współczesną przeglądarkę internetową i przełączać się z jednego urządzenia na drugie, kontynuując czytanie tam, gdzie ostatnio skończyliśmy.

Rozwiązanie wygodne, jednak ten, kto próbował czytać książki na ekranie komputera wie, że na dłuższą metę jest to w zasadzie niewykonalne, a już na pewno nie należy do przyjemności. W przypadku czytania dużej ilości tekstu kwestią absolutnie najważniejszą jest na jakim urządzeniu czytamy tekst. Do tej pory nie było na rynku czytników zintegrowanych z  Google eBooks, pozwalających zakupić i pobrać książkę bezpośrednio z poziomu czytnika. Wczoraj zapowiedziano pierwsze z nich, iriver Story HD.

Iriver Story HD jest pierwszym 6 calowym czytnikiem na rynku, który oferuje rozdzielczość XGA, czyli 1024x768 (standardowo rozdzielczość dla tej wielkości czytników to 800x600). Czytnik posiada również klawiaturę QWERTY oraz umożliwia czytanie książek zakupionych w  Google eBooks bezpośrednio przez WiFi, w podobny sposób do przeglądania stron WWW. Jak widać Google utrzymuje spójną politykę, która polega na usługach niezależnych od hardware-u, ponieważ wszystko przechowywane jest w chmurze i dostępne z każdego urządzenia, nawet zakupione książki. Jest to szczególnie wygodne, kiedy korzystamy z wielu sprzętów z dostępem do internetu jednocześnie, lub w razie utraty urządzenia w przypadku uszkodzenia czy kradzieży.

Informacja na blogu Google mówi o dystrybucji tabletu za pomocą sieci sklepów Target, w których czytnik będzie dostępny od 17 lipca. Co prawda w Polsce wspomniane sklepy nie występują, jednak sam czytnik będzie dostępny, zarówno w sieci Empik, jak również w innych sklepach, w cenie 699zł. Nie udało mi się znaleźć informacji, czy wersja czytnika dostępna w Polsce będzie w przyszłości posiadać dostęp do  Google eBooks. Myślę jednak, że skoro urządzenie jest to samo, bardzo możliwe, że będzie dostępna aktualizacja firmware, która poszerzy możliwości czytnika o integrację z księgarnią Google. W takim wypadku każdy sam będzie mógł wykonać update.

Czy waszym zdaniem nowy czytnik jest konkurencją dla Amazon Kindle 3? Jest droższy, ale oferuje znacznie wyższą rozdzielczość. Co ważne, jest łatwiej dostępny w Polsce, nie trzeba kupować wysyłkowo. Czekam na opinie w komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu