Felietony

Google pierwszy raz odsprzedał produkt, który na dodatek przynosił zyski

Jan Rybczyński
Google pierwszy raz odsprzedał produkt, który na dodatek przynosił zyski
11

Google właśnie odsprzedał jeden ze swoich produktów - Sketchup. To raczej nietypowy ruch ze strony Google, który zwykle kupuje, lub zamyka. Przypomnijmy, że Sketchup został stworzony przez @Last Software, pierwsze wersja programu pojawiła się w 2000 roku. To co od poczatku miało odróżniać Sketchup,...

Google właśnie odsprzedał jeden ze swoich produktów - Sketchup. To raczej nietypowy ruch ze strony Google, który zwykle kupuje, lub zamyka. Przypomnijmy, że Sketchup został stworzony przez @Last Software, pierwsze wersja programu pojawiła się w 2000 roku. To co od poczatku miało odróżniać Sketchup, to łatwość użycia, reklamowana jako "3D dla każdego". Program symuluje prace z kartką i ołówkiem i skraca czas konieczny do nauki projektowania 3D. Google zainteresował się projektem w momencie, kiedy powstał plugin do Google Earth, a następnie odkupił program za 45 milionów dolarów 14 marca 2006 roku. Od tego czasu Sketchup był zintegrowany z usługami Google, pozwalając społeczności tworzyć budynki 3D dla Map Google, oraz Google Earth.

Sketchup przynosił Google wymierne zyski. Jako jeden z niewielu produktów posiadał płatna wersję Pro, która kosztowała 495$. Jak podał serwis Tech Crunch, od czasu przejęcie przez Google program został aktywowany 30 milionów razy, jak rozumiem chodzi zarówno o wersje darmową i płatną. Duża liczba aktywacji wcale mnie nie dziwi, Sketchup jest naprawdę intuicyjny i przyjemny w użyciu. Przy pomocy tej właśnie aplikacji zaprojektowałem wnętrze nowego mieszkania, półki i szafę oraz dodałem kilka budynków na mapie Warszawy. Oprócz tego program jest chętnie wykorzystywany tam, gdzie przelanie wizji znajdującej się w głowie na powierzchnię monitora i nieskrępowane tworzenie jest ważniejsze od precyzji i ogromnej ilości funkcji np. we wstępnej fazie projektowania gier. O Sketchupie nie raz pisałem na łamach Antyweb, jeśli chcecie poczytać więcej, kliknijcie w tag "Sketchup" pod artykułem. Tutaj wspomnę tylko artykuł demonstrujący przykładowe pracy wykonane w Sktechup.

Tymczasem Google zaskoczył wszystkich sprzedając swój produkt, który przez ostatnie 6 last zdołał się zadomowić na dobre w usługach Google. Sketchup został kupiony przez Trimble. Dokładna wartość nie jest znana, ale Tech Crunch sugeruje, że Google zarobił sprzedając program do edycji 3D drożej niż kupił.

Wygląda na to, że Google chce skupić się na swoich głównych produktach, w tym przede wszystkim na nowym serwisie społecznościowym i pozbywa się elementów nie pasujących do układanki. Lepiej, że Sketchup został odsprzedany i dalej będzie mógł funkcjonować, niż gdyby przez zaniedbanie rozwoju miał umrzeć śmiercią naturalną. John Bacus we wpisie na blogu Skecthup zapewnia, że przejście do Trimble pozwoli dalej się rozwijać i zadbać o obecnych fanów aplikacji. Czas pokaże czy tak faktycznie będzie. Bardzo bym sobie tego życzył, bo cenie sobie to narzędzie.

Mimo wszystko jestem zdziwiony tym posunięciem Google. Do tej pory myślałem, że aktywna społeczność tworząca budynki do Google Earth jest ważnym elementem, częścią większej całości. Co prawda powstał Kreator budynków, który pozwala tworzyć proste bryły z poziomu przeglądarki, to jednak zupełnie nie to samo. Jego możliwości są bardzo okrojone w stosunku do desktopowego programu, do którego przyzwyczaiło się mnóstwo osób zaangażowanych w udoskonalanie map 3D. Najwyraźniej Google bardzo zależy, żeby skupić się na głównej wizji kim jest Google i czym się zajmuje... rzecz w tym, że w innych dziedzinach i usługach tego aż tak bardzo nie widać, powiedziałbym nawet, że wręcz odwrotnie.

Podsumowując, jest mi trochę szkoda, że Google pozbył się Sketchup. Przyzwyczaiłem się do tego programu, oraz do tego, że jest częścią ekosystemu, w którym spędzam dużo czasu. Będę śledził dalsze losy aplikacji z zainteresowaniem, niepokojem i nadzieją.

Źródło drugiej grafiki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GooglesprzedażSketchup