Komunikatory

W aplikacji Discord na iPhone nie skorzystacie już z serwerów dla dorosłych

Kamil Świtalski
W aplikacji Discord na iPhone nie skorzystacie już z serwerów dla dorosłych
0

Już wkrótce użytkownicy iPhone'ów nie uświadczą w swoich aplikacjach Discord kanałów oznaczonych jako te z treściami dla dorosłych.

Apple słynie z tego, że jak tylko może trzyma się ustalonych przez siebie reguł. Słusznie czy nie - można dyskutować i się spierać. Może i przesłanki są dobre, ale czasem ostateczny efekt wypada... dość komicznie. Tak sprawy mają się z dostępem do treści NSFW (ang. not safe for work, które słownik miejski.pl definiuje jako coś nie powinno być oglądane w pracy/szkole/miejscu publicznym. Są to najczęściej filmy wideo lub zdjęcia o charakterze erotycznym, wulgarne lub mogące urazić czyjeś uczucia) z poziomu urządzeń z iOS. Tak, jeżeli z takowych korzystacie - to nie zajrzycie tam z poziomu aplikacji Discord na iOS.

Discord na iPhone'a bez kanałów NSFW. Apple wymusiło na platformie zmiany w aplikacji

Za kilka dni Discord wprowadzi zmiany, które wymusiło na nich Apple swoim regulaminem. Treści NSFW będą automatycznie blokowane - a może nie tyle blokowane, co najzwyczajniej w świecie... niedostępne. Nie trzeba było długo czekać na reakcję w temacie. Discord próbuje grać według reguł Apple, użytkownicy są niezadowoleni, obserwatorzy rozbawieni (bo przecież wciąż będzie można z nich korzystać na komputerach, na Androidzie, a nawet na iOS... tyle że w przeglądarkach), ale nie brakuje też punktujących ich obserwatorów. Jednym z nich niewątpliwie jest Matthw Bischoff, który kilka lat temu podobną historię zaliczył pracując nad aplikacją Tumblr. Jak wspomniał na Twitterze - jego weekendową pracą stało się szukanie luk, które pozwolą zachować treści dla dorosłych w aplikacji Tumblr na iOS przed kilkoma laty.

Te zmiany to przede wszystkim ogromny cios w tych tworzących materiały nie nadające się dla młodszych odbiorców. Ich społeczność będzie miała utrudniony dostęp do tamtejszych treści jeżeli korzysta z urządzeń Apple. Rzecz jasna można się spierać czy to faktyczne utrudnienia, ale no raczej nie da się zaprzeczyć, że korzystanie z okna przeglądarki na smartfonie gdy na dane urządzenie jest natywna apka z całym pakietym powiadomień i innych asów w rękawie nie należy do specjalnie wygodnych opcji.

Ponadto użytkownikom iOS (w tym osobom w wieku 18+) będzie zablokowany dostęp do serwerów NSFW. Tylko właściciele i moderatorzy serwerów NSFW będą je mogli przeglądać i zarządzać nimi w systemie iOS. Wszyscy pozostali użytkownicy nadal będą mogli dołączać i uzyskiwać dostęp do serwerów NSFW na komputerowej i internetowej wersji Discord.

Trochę śmiesznie, trochę strasznie. Czekam na podobne kroki wymierzone w kierunku wszystkich platform gdzie treści NSFW są dozwolone. Wyobrażacie sobie znikającego w ten sposób Twittera?

...ja w sumie tak, bez problemu, bo od lat nie mam zainstalowanej aplikacji - akurat Twitter w przeglądarce wygląda i działa doskonale ;-).

Źródło: Discord

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu