Apple

iPadOS: nowy system Apple dla tabletów. Potężny i wygodny - zapewni iPadom potrzebnego kopa!

Kamil Świtalski
iPadOS: nowy system Apple dla tabletów. Potężny i wygodny - zapewni iPadom potrzebnego kopa!
28

Od kilku lat Apple dawało nam jasno do zrozumienia, że chcą uczynić z iPada coś więcej niż tylko "większego iPhone'a". Na tegorocznym WWDC zapowiedziano zupełnie nowy system. Już tej jesieni iPady nie będą napędzane przez iOS — trafi na nie zupełnie nowy system, iPadOS!

iPadOS: nowy system w portfolio Apple. Dedykowany iPadom

iPad od czasu swojej premiery jest królem tabletów. Nikomu nie udało się powtórzyć jego sukcesu, żaden inny model nie cieszył się taką renomą i powodzeniem. W tym roku firma postawiła na zupełnie nowy system dla swoich urządzeń. I pierwszą rzeczą którą ochoczo pochwalili się na konferencji był multitasking. Ustawianie dwóch okien obok siebie, zamiana ich, wywoływanie czy wygodna praca na plikach ma być łatwiejsza niż kiedykolwiek!

Zobacz też: Podsumowanie WWDC 2019 — wszystko co musisz wiedzieć!

Sporo zmian czeka także zarządzanie plikami. Aplikacja Pliki doczeka się zupełnie nowego podejścia na tablecie — bardziej będzie przypominać Finder, niż znaną z mobilnych urządzeń wersję programu. Oprócz zmian wizualnych, pojawiły się także nowe możliwości zarządzania dokumentami — w tym, chociażby, bezpośrednie przeciąganie grafik do Lightrooma!

Do iPadów będzie można też podpinać wygodnie pamięć zewnętrzną, a także bez większych problemów korzystać ze skompresowanych plików.

Safari doczeka się zupełnie nowej wersji. Podobnie jak aplikacja Pliki, w nowej wersji będzie siostrzaną wersją aplikacji z macOS. Twórcy obiecują doświadczenie "komputerowe" — włącznie z menadżerem pobierania plików.

Wszyscy wykorzystujący iPada kreatywnie docenią też możliwość pobierania i instalowania nowych czcionek bezpośrednio z App Store'a.

Sam system doczeka się także całego zestawu nowych gestów. Łatwiejsze zarządzanie i nawigacja zarówno w systemie, jak i poszczególnych aplikacjach — w tym przesunięcie trzema palcami w lewo, by cofnąć ostatni ruch.

Jeżeli myśleliście że już teraz Apple Pencil działa na najwyższych obrotach, to mam dla Was dobrą wiadomość. W iPadOS będzie działał jeszcze lepiej! Latencja została skrócona z 20 ms, do 9 ms! Akcesorium doczeka się także nowego zestawu narzędzi, dzięki którym będzie można z niego korzystać jeszcze efektywniej.

iPadOS - lista urządzeń na których zainstalujemy nowy system Apple

Podczas konferencji można było trafić na sporo obaw związanych ze wsparciem i dostępnością nowego systemu Apple. W praktyce okazało się być... naprawdę dobrze. iPadOS trafi na cały zestaw tabletów firmy — od iPad Air 2 wzwyż! Pełna lista wspieranych urządzeń wygląda następująco:

  • iPad Air 2
  • iPad Air (3. gen.)
  • iPad mini 4
  • iPad mini (5. gen.)
  • iPad (5. gen.)
  • iPad (6. gen.)
  • 9,7" iPad Pro
  • 10,5" iPad Pro
  • 11" iPad Pro
  • 12,9" iPad Pro

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu