Apple

tvOS 13. Zmiany, które pojawią się w Apple TV w tym roku

Piotr Kurek
tvOS 13. Zmiany, które pojawią się w Apple TV w tym roku
4

Apple przygotowuje się do uruchomienia usługi Apple TV+. To idealny czas na odświeżenie tvOS — systemu operacyjnego napędzającego przystawkę do telewizora Apple TV. Wraz z aktualizacją, użytkownicy będą mieć możliwość wygodnego i intuicyjnego zarządzania centrum domowej rozrywki.

Tim Cook rozpoczął dzisiejszą konferencję otwierającą WWDC19 informacjami na temat zmian, jakie zmierzają do Apple TV. Nie są one duże, ale znacząco wpłyną na wygodę użytkowania tego urządzenia — w szczególności, gdy korzysta z niego więcej niż jedna osoba. tvOS w wersji 13 wprowadzi długo wyczekiwaną funkcję — możliwość korzystania z urządzenia przez wielu użytkowników, z własnymi profilami. To zapewni przygotowywanie spersonalizowanych treści dla konkretnych osób i dostęp do najczęściej używanych przez nich aplikacji bez zbędnego zaśmiecania i wprowadzania chaosu w to, co używane na jednym Apple TV przez wielu ludzi. Zmiana użytkownika odbywa się z poziomu nowego centrum sterowania.

Inną, ciekawą zmianą, jaka zajdzie w tvOS 13 jest rozszerzenie możliwości Apple Music. Słuchanie ulubionych piosenek może być teraz jeszcze przyjemniejsze — dzięki udostępnieniu funkcji wyświetlania tekstów odtwarzanych utworów, wraz z podświetlaniem ich w trakcie trwania piosenki. Apple przedstawiło także nowe wygaszacze ekranu. Apple TV ma chyba jedne z najlepiej przygotowanych wygaszaczy na rynku, oferując rozdzielczość 4K i HDR. Do tej pory mieliśmy okazję podziwiać Ziemię z lotu ptaka (a konkretniej drona). Tym razem zejdziemy pod powierzchnię wody, gdzie przyjrzymy się życiu podwodnych stworzeń.

Zobacz też: Podsumowanie WWDC 2019 -- wszystko co musisz wiedzieć!

tvOS 13 ze wsparciem najpopularniejszych kontrolerów


Najciekawszą, z punktu widzenia gracza, zmianą w nowym tvOS 13 będzie wprowadzenie wsparcia dla dwóch najpopularniejszych kontrolerów do gier obecnych na rynku. Nie da się ukryć, że Apple do tej pory nie był specjalnie przychylny kontrolerom, które nie mają certyfikacji MFI (Made for iPhone/iPad/iPod). Wraz z premierą tvOS 13, będziemy mogli korzystać z Xbox One Controller i PlayStation Dualshock 4. Te będą wspierane w grach dostępnych na Apple TV oraz w nadchodzącej usłudze — Apple Arcade, która zadebiutuje za kilka miesięcy. Liczę, że wsparcie dla tych kontrolerów zawita także do iOS 13.

Zmian nie jest dużo, ale wprowadzają ważne modyfikacje do systemu, które sprawią, że Apple TV może być świetnym centrum rozrywki oferującym bogatą bibliotekę filmów, seriali, muzyki oraz gier.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu