iPad stał się jeszcze bliższy MacBookowi. Poznajcie iPadOS 26, który czyni z iPada tablet wyjątkowo bliski temu, co potrafią komputery z bardziej rozbudowanymi systemami operacyjnymi.

Wzornictwo
W iPadOS 26 pojawiły się analogiczne zmiany we wzornictwie, co w systemie iOS. Mamy znacznie więcej przezroczystych elementów interfejsów. Pojawiła się również nowa, bardziej funkcjonalna aplikacja telefonu.
Wielozadaniowość
W iPadOS 26 pojawi się nowy system zarządzania aplikacjami, oparty na okienkach, co nieco przypomina duże systemy operacyjne jak macOS czy Windows. Okna aplikacji można zmniejszać i zwiększać zupełnie tak, jak na komputerze. Pojawił się również nowy kursor, jeszcze bardziej precyzyjny, a także przyciski zarządzania oknem, dokładnie takie, jak w systemie macOS. Łatwiejsze jest również wyświetlanie dwóch aplikacji jednocześnie. Przy pomocy gestu można przejść do ekranu, w którym możliwe jest szybkie wybranie interesującej nas aplikacji spośród wszystkich otwartych.
W interfejsie systemu iPadOS 26 pojawi się również ukrywany pasek górny, mocno przypominający ten z macOS.
Zgodnie z zapowiedzią, udoskonalona wielozadaniowość pojawi się na wszystkich iPadach, które otrzymają system iPadOS 26.
Pliki
Udoskonalenia doczekała się także aplikacja do zarządzania plikami. Na iPadzie również możemy wybierać kolor ikony folderu. Pojawiło się również rozwijalne menu przypominające to, które znamy z macOS czy Windowsa po kliknięciu prawego przycisku.
Preview
To zupełnie nowa aplikacja do zarządzania zdjęciami, umożliwiająa ich podstawową edycję i zarządzanie.
Audio i wideo
W iPadOS 26 pojawia się możliwość wyboru mikrofonu. Dzięki temu możemy płynnie przełączać się między wbudowanym mikrofonem, a tym w słuchawkach czy innym podłączonym przez Bluetooth urządzeniu. Dzięki temu iPad stał się jeszcze lepszym narzędziem do tworzenia muzyki czy nagrywania podcastów.
Funkcja Local capture pozwala na nagrywanie ekranu i rejestrowanie dźwięku w bardzo wysokiej jakości. To jeszcze bardziej pomaga zwłaszcza w tworzeniu podcastów.
Zadania w tle
Po uruchomieniu długotrwałego procesu, jak renderowanie wideo, aplikacja może działać w tle. Można ją zminimalizować i przejść do innej, co pozwala na ciągłe korzystanie z iPada.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu