Apple

Apple ułatwi podłączenie iPada jako zewnętrznego ekranu dla komputera Mac

Piotr Kurek
Apple ułatwi podłączenie iPada jako zewnętrznego ekranu dla komputera Mac
8

iPad to nie tylko tablet. Urządzenie może służyć jako zewnętrzny monitor dla komputera Mac. Apple chyba tak spodobał się ten pomysł, że w nowym macOS zaprezentuje natywne wsparcie dla tej funkcji.

Duet Display to aplikacja, która z ekranu iPada może zrobić drugi monitor dla komputera z systemem macOS i Windows. Takie rozwiązanie przez długi czas nie było idealne — głównie za sprawą słabej optymalizacji i prędkości działania. Dopiero MacOS w wersji 10.14.2 sprawił, że korzystanie z tego typu rozwiązań stało się dużo wygodniejsze — dzięki odblokowaniu dodatkowych funkcji przyspieszenia sprzętowego dla zewnętrznych urządzeń podłączanych do komputera Mac. Z podobnego rozwiązania korzystała wcześniej przystawka Luna Display, która wpinana do Maca poprzez port Thunderbolt 3 „oszukiwała” system i pozwala na wykorzystanie przyspieszenia sprzętowego do wyświetlania ekranu na iPadzie lub iPhonie, jako zewnętrznym monitorze.

Więcej o aktualizacji Duet korzystającej z przyspieszenia sprzętowego poczytacie na AntyApps, we wpisie Kamila Duet Display z nowością, której się szczerze nie spodziewałem: tak dobrze jeszcze nie było!

Za kilka miesięcy Apple zaprezentuje światu nowy system na komputery Mac. MacOS w wersji 10.15 ma oferować wiele nowych rozwiązań, które wpłyną na wygodę użytkowania, w tym lepsze zarządzanie oknami aplikacji. Według ostatnich plotek, firma pracuje nad nowymi mechanizmami odpowiedzialnymi za działanie przycisku „tryby pełnoekranowego”, który po najechaniu na niego kursorem wywoła nowe menu pozwalające między innymi na szybsze przeniesienie wyświetlanego okna na ekran zewnętrzny (do tej pory wymagane jest przeciągnięcie okna na drugi ekran). I nie chodzi tu wyłącznie o podłączony monitor, ale także o iPada.

Jak podaje serwis 9to5Mac, Apple pracuje nad projektem o nazwie kodowej „Sidecar”, który oprócz przenoszenia okien aplikacji na zewnętrze monitory, pozwoli na wygodniejsze zarządzanie tym, co widzimy na danym wyświetlaczu. MacOS 10.15 ma da możliwość szybkiego rozmieszczania otwartych okien na ekranie — coś z czego można korzystać już teraz, jednak wymaga zewnętrznych aplikacji typu BetterSnapTool, Magnet, czy Spectacle.

Źródło: 9to5Mac

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu