Apple

Nowy iPad Pro z ekranem miniLED, podobnie jak Macbook, ale dopiero w 2021 roku

Kamil Pieczonka
Nowy iPad Pro z ekranem miniLED, podobnie jak Macbook, ale dopiero w 2021 roku
4

Technologia miniLED, a docelowo microLED ma być dla rynku kolejnym przełomem i realną alternatywą dla wyświetlaczy OLED. Apple pierwsze urządzenia z takimi matrycami ma pokazać już na początku przyszłego roku.

Apple iPad Pro 12,9 z ekranem miniLED

Do tej pory sporo mówiło się o tym, że Apple niedługo zaprezentuje Macbooka Pro z ekranem miniLED, ale wygląda na to, że te plany przesuną się na przyszły rok. Według najnowszych informacji podanych przez DigiTimes, dostawcy technologii miniLED, z którymi współpracuje Apple będą gotowi dopiero za kilka miesięcy na dostarczenie ekranów dla giganta z Cupertino. Co jednak jeszcze ciekawsze, takie wyświetlacze mają trafić nie tylko do nowego Macbooka z serii Pro i z procesorem ARM, ale również do nowej wersji iPada Pro, choć prawdopodobnie tylko do większego modelu z ekranem o przekątnej 12,9 cala.

Jakie zalety ma technologia miniLED? To rozwiązane zbliża nas do tego co mamy w ekranach typu OLED, czyli podświetlenia każdego piksela osobno. Oczywiście w technologii miniLED to nie jest możliwe, bo taka dioda nadal jest znacznie większa niż pojedynczy piksel, ale zmiana w stosunku do standardowego podświetlenia i tak jest diametralna. Przy takim wyświetlaczu jak w iPadzie Pro 12,9, który ma około 5,5 mln pikseli, do podświetlenia można użyć około 10 000 diod miniLED. Jak łatwo policzyć każda dioda będzie zatem podświetlała około 550 pikseli. Pozwoli to nie tylko na bardziej równomierne podświetlenie, ale również na osiągnięcie większego kontrastu i wyższej maksymalnej jasności.

Warto też dodać, że wyświetlacze miniLED będą o 20-30% droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale nadal będzie to tańsze rozwiązanie niż OLED. Kolejnym krokiem będą natomiast diody microLED, jednak tutaj nie mamy dobrych wiadomości. Na pierwsze komercyjna zastosowanie tego rozwiązania poczekamy jeszcze przynajmniej 3 lata. Na pocieszenie mogę też jeszcze dodać, że według Digitimes w połowie przyszłego roku również inni producenci notebooków powinni pokazać swoje modele z wyświetlaczami miniLED, więc nie będziecie skazani na Apple ;-)

źródło: DigiTimes

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu