Chrome

ioSearch - wskocz na wyższy poziom wyszukiwania w Google Chrome

GU
Grzegorz Ułan
12

Na Product Hunt trafiłem dziś na interesujące rozszerzenie do Google Chrome, którym powinni zainteresować się ci z Was, którym zależy na znacznym przyspieszeniu wyszukiwania interesujących Was fraz. Mowa o ioSearch, czyli o szybszym i inteligentniejszym wyszukiwaniu.

Google to chyba najczęściej wykorzystywana przeze mnie strona i myślę, że chyba u większości z Was tak jest. Podczas wyszukiwania interesujących nas rzeczy wykorzystujemy w niej klika dostępnych operatorów, ułatwiających wyszukiwanie czy fraz ograniczających wyniki wyszukiwania.

Dla przykładu, jeśli szukam informacji o jakimś aktorze, firmie, państwie czy miejscowości, wpisuje jej nazwę w Google wraz z doprecyzowaniem ograniczającym wyniki - Wikipedia. ioSearch pozwala na ominięcie tej czynności i bezpośrednie wpisanie tylko tej jednej interesującej nas frazy, w odpowiedniej zakładce.

Co najważniejsze, możliwe to też jest z poziomu menu kontekstowego, z czego często korzystam podczas czytania artykułów, gdy chce się czegoś dowiedzieć więcej, niestety dotychczas otwierało mi się okno Google, a doprecyzowanie trzeba było dopisać ręcznie.

Inne zastosowanie? Szukamy informacji o iPhone X, ale na różnych witrynach - w Google recenzji, szerszych informacji opisowych, specyfikacji, itp., na YouTube filmików o tym modelu, a na Aliexpress ogłoszeń o sprzedaży tego telefonu. Wystarczy wtedy skorzystać w pasku adresu ze skrótu - io+Tab+Enter i później przytrzymując klawisz Shift, klikamy w interesujące nas pozycje na liście, a które otwierają się w nowych oknach.

Jeśli z kolei chcemy, aby poszczególne wyniki otwierały się w tym samym oknie, ale w kolejnych zakładkach, to też nie ma problemu. Wystarczy w tym celu skorzystać z ikony rozszerzenia i podobnie jak wcześniej, po wpisaniu interesującej nas frazy przytrzymujemy klawisz Shift i klikamy w poszczególne strony czy wyszukiwarki, a te otwierają nam się w tle - w nowych zakładkach.

Czy rozszerzenie jest konfigurowalne? Jak najbardziej, możemy dodawać nowe strony czy wyszukiwarki, usuwać, przenosić w górę/w dół wybrane pozycje, niestety nie można dodawać polskich stron. Można z kolei konfigurować podstawowe wyszukiwarki pod polskie wyniki. I tak, dodamy język polski do Wikipedii, eBay, a na przykład niemiecki do wyników wyszukiwania z niemieckiego Amazona.

W ustawieniach skonfigurujemy sobie jeszcze wyświetlanie pogody na kilka dni do przodu w naszej lokalizacji.

Możemy również ustawić sobie codziennie zmieniające się tło wyszukiwarki, a do dyspozycji mamy mnóstwo pozycji z ładnymi widokami.

Całość działa sprawnie i szybko, samo rozszerzenie nie zmienia nam domyślnej wyszukiwarki, a jedynie zastępuje domyślną wyszukiwarkę Google w nowej zakładce multiwyszukiwarką w różnych serwisach. Do tego ładnie i schludnie wyglądającą, bez niepotrzebnych wodotrysków, no może z wyjątkiem pogody, ale ta dyskretnie schowana jest z prawej strony, uaktywnia się dopiero po kliknięciu.

Strona główna ioSearch.
Rozszerzenie do pobrania z Chrome Web Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: