iOS

Moje życie nie wygląda już tak samo. Zmieniłem domyślną przeglądarkę w iOS

Konrad Kozłowski
Moje życie nie wygląda już tak samo. Zmieniłem domyślną przeglądarkę w iOS
42

W iOS14 i iPadOS 14 nareszcie można zmienić domyślną aplikację: przeglądarkę oraz klienta poczty e-mail. Dlaczego Apple tak długo zwlekało z tą nowością? Już wkrótce każdy z Was będzie mógł to zrobić.

* nie traktujcie zbyt poważnie tego tytułu, bo sam nie wierzę, że Apple dopiero teraz wprowadziło tę zmianę w iOS

Zmiana domyślnej aplikacji w iOS 14 i iPadOS

O wprowadzeniu możliwości zmiany domyślnych aplikacji w iOS 1oraz iPadOS mówiło się od dłuższego czasu, ale Apple wcale się z tym nie spieszyło. Pierwsze kroki ku odmianie iPadOS, w celu uczynienia go platformą bardziej uniwersalną i rozbudowaną, sugerowały, że nastąpi to lada moment, ale czekaliśmy jeszcze kilka ładnych lat. Dopiero iOS 14 pojawia się taka opcja, ale nie może być zbyt kolorowo - Apple musiało zrobić to po swojemu.

iOS 14 z lubianą opcją prosto z… iPoda!

Z bety iOS 14 korzystam od kilku tygodni i choć zmiany w oprogramowaniu były dostępne od początku, to do działania nowej funkcji zmiany domyślnych aplikacji potrzebne są też działania ze strony deweloperów aplikacji firm trzecich. By aplikacja mogła być brana pod uwagę przez system jako alternatywa, na przykład dla systemowej przeglądarki, musi zostać odpowiednio przygotowana i spełniać dość restrykcyjne wymogi, zanim aktualizacja pojawi się w App Store. Podobnie jak w latach poprzednich, na reakcję deweloperów innych firm należało trochę poczeka. Ale w odróżnieniu od dotychczasowych praktyk, Google postanowiło udostępnić nową wersję Chrome'a, wspierającego funkcję w nadchodzącym iOS, jeszcze przed publiczną premierą finalnej wersji systemu.

iOS 14 – oficjalna lista nowości. Trochę fajne, trochę śmieszne

Domyślne aplikacje iOS vs Android

Dzięki temu pojawiła się szansa na skorzystanie z niej i jej przetestowanie zanim iOS 14 oficjalnie zadebiutuje na iPhone'ach wszystkich użytkowników. Nie da się ukryć, że jest to dość ważna zmiana i z pewnością może początkowo wprowadzić odrobinę zamieszania. Nie wygląda bowiem na to, by Apple - podobnie jak Google - pozwalało innym aplikacjom na szybkie przejmowanie ról aplikacji systemowych. Po aktualizacji iOS-a oraz Google Chrome, a następnie po uruchomieniu aplikacji nie zauważyłem żadnego komunikatu czy okienka wyboru, w którym mógłbym zastąpić Safari Chrome'em.

Do tego przyzwyczaił mnie Android i nie będę ukrywał, że liczyłem na coś podobnego w iOS. Być może po premierze iOS 14 sytuacja ulegnie zmianie i pojawi się swego rodzaju systemowy samouczek lub komunikat, ale nie byłbym zdziwiony, gdyby takowy nie został dodany. Po pierwsze Apple może unikać jakiegokolwiek sposobu na zwiększanie szansy na zmianę domyślnej aplikacji w iOS, a po drugie firma będzie bronić zasad niskiego stopnia skomplikowania swojego systemu, co odróżniało go do tej pory od Androida.

Jak zmienić domyślną aplikację w iOS 14 i iPadOS 14

Obecnie zmiana domyślnej aplikacji w iOS 14 odbywa się tylko w ustawieniach. Co więcej, należy przejść do sekcji konkretnej aplikacji, by uczynić ją domyślną. Oto jak to zrobić krok po kroku:

  • Otwieramy ustawienia.
  • Odnajdujemy żądaną aplikację, która zastąpi domyślny program - na przykład Chrome
  • Naciskamy na "Domyślna przeglądarka"
  • Wybieramy Chrome (lub Safari, jeśli chcemy przywrócić przeglądarkę Apple do roli domyślnej)

Od tej pory wszystkie linki, które otwierane były w Safari, będą otwierane przez Chrome. Warto jednak zauważyć, że jeśli inna aplikacja korzysta z uproszczonego widoku Safari, to będzie to nadal działało w ten sam sposób. Dopiero po dotknięciu ikony Safari zostanie otwarta domyślna przeglądarka (np. Chrome).

iOS 14 bez śledzenia i blokowania reklam

Oczywiście taka zmiana w iOS 14 i iPadOS 14 sprawi, że korzystanie z urządzeń będzie o wiele wygodniejsze, choć do tej pory też można było sobie jakoś poradzić. Niektóre aplikacje (głównie te od Google, ale nie tylko) przygotowywały specjalne linki, które otwierały strony www w Chrome zamiast Safari, a nie będę ukrywał, że trochę przywykłem do kopiowania i wklejania adresów. Teraz inne aplikacje, z których korzystam na iPhonie (Messenger, Wiadomości, Twitter itd.) również potrafią otworzyć stronę w Chrome i muszę Wam przyznać, że to na początku nawet trochę dziwne...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu