Apple

iOS 16.2 pozwoli zmienić wygląd iPhone'a nie do poznania

Kamil Świtalski
iOS 16.2 pozwoli zmienić wygląd iPhone'a nie do poznania
15

iPhone pod względem dostosowywania ekranów do użytkownika jest niezwykle biedny. Testowana opcja może przewrócić ekrany główne do góry nogami - ale większość raczej się na to nie zdecyduje.

Jednym z elementów którego właściciele iPhone'a od lat zazdroszczą androidowcom są bez wątpienia... opcje związane z wyglądem systemu. Wszystkie ekrany smartfonów od Apple wyglądają z grubsza tak samo — dock, zestawy ikon, foldery. Bez jailbreaka nie ma szans na jakiekolwiek szaleństwa, na Androidzie zaś wystarczy — dosłownie — jedna aplikacja, by zmienić wszystko nie do poznania. Dwa lata temu, po premierze iOS 13, świat oszalał. Za pośrednictwem aplikacji Skróty zmieniali ikony na potęgę, do tego szaleli z widżetami. Nagle okazało się, że właściciele iPhone'ów też chcą konfigurować ekrany według własnego widzimisię. Tim Cook i jego pracownicy twierdzą jednak że wiedzą lepiej, czego potrzebują ich użytkownicy. Ale jak informuje serwis 9to5Mac — w iOS 16.2 można będzie zmienić ekran iPhone'a nie do poznania. A wszystko to dzięki nowym funkcjom związanym z ustawieniami Dostępności.

iOS 16.2 z nowymi opcjami Dostępności. Ekran główny iPhone'a można będzie zmienić nie do poznania

Główny ekran iPhone'a (nazywany Springboardem) od lat wygląda z grubsza tak samo — i przyzwyczailiśmy się już do tego, że nie można tam liczyć na zbyt wiele innowacji. Ale w nowej niepublicznej becie iOS 16.2 twórcy systemu zaczynają testować nowe opcje związane z wyglądem urządzenia. Wszystkie stworzone z myślą o większej dostępności i łatwiejszej obsłudze urządzenia dla ludzi, którzy z najrozmaitszych powodów mają problem by efektywnie i bezproblemowo obsługiwać klasyczny Springboard.

Źródło: 9to5mac

Wewnętrznie nowy tryb o nazwie kodowej "Clarity" (pl. czytelność) opisywany jest jako "możliwość dostosowania i usprawnienia sposobu korzystania z iPhone'a i iPada". I choć ustawienia związane z Dostępnością są już dostępne w obecnej wersji systemu, to nowości które testuje Apple w najświeższej wersji wprowadzają tamtejsze opcje dostosowywania na nowy poziom. Nie będzie ograniczający do jednej aplikacji jak obecnie — a pozwoli dostosować poszczególne elementy interfejsu. Użytkownicy będą mogli zmieniać rozmiar poszczególnych elementów, wskazywać które z aplikacji mogą być dostępne na ekranie głównym, a do tego podawać precyzyjną listę kontaktów które mogą się z nami kontaktować. Potrójne kliknięcie przycisku odblokuj w mig wywołuje zaś menu konfiguracyjne.

źródło: 9to5mac

Wizualnie można także poszaleć — i NAPRAWDĘ powiększyć elementy interfejsu — co widać na grafikach przykładowych udostępnionych przez 9to5Mac, które ma już dostęp do najnowszej wersji systemu. Takie usprawnienia mają trafić zarówno do smartfonów jak i tabletów Apple — ale do tej premiery jeszcze co najmniej kilka tygodni. Większość power-userów z pewnością nie pokusi się o takie zmiany w swoich iPhone'ach — ale kto wie. Może skorzystają z nich nie tylko ci którzy są zmuszeni korzystać z takich rozwiązań ze względów na swój stan zdrowia, ale także okażą się idealną opcją by wręczyć smartfon Apple osobom starszym czy tym, którzy niekoniecznie są z technologiami za pan brat?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu