Apple

iOS 15.1 z SharePlay oraz macOS Monterey dostępne!

Konrad Kozłowski
iOS 15.1 z SharePlay oraz macOS Monterey dostępne!
2

Apple udostępniło dziś aktualizacje do iOS 15.1 i iPadOS 5.1 z nowymi funkcjami, a także duże uaktualnienie macOS Monterey dla komputerów Mac.

iOS 15.1 i iPadOS 15.1

Nowa wersja iOS-a przynosi spóźnioną nowość, którą pokazano podczas WWDC 2021. SharePlay, bo o niej mowa, to funkcja pozwalająca użytkownikom urządzeń Apple na jednoczesne oglądanie filmów na swoich iPhone'ach,  iPadach, Apple czy TV czy MacBookach. Wspólne pauzowanie i wznawianie, a także prowadzenie rozmów audio czy wideo było dostępne na innych platformach, ale w przypadku ekosystemu Apple może to być naprawdę skuteczne i kompleksowe rozwiązanie.

iOS 15.1 to również nowe funkcje w aparacie na iPhone'ach 13 Pro. Dodano przełącznik trybu makro, a także ProRes w jakości 30fps / 1080p na modelach z 128 GB lub 4K z 256 BG pamięci. Dla amerykańskich użytkowników przygotowano możliwość dodawania paszportu COVID-owego do Wallet, a posiadacze HomePodów zyskują opcję przesyłania muzyki w jakości Lossless Audio oraz Dolby Atmos ze wsparciem Spatial Audio (dźwięk przestrzenny). Wspierane są HomePody oraz HomePody mini.

macOS Monterey

Poprzednia aktualizacja macOS Big Sur była największą dla komputerów Mac w porównaniu z kilkoma wcześniejszymi, natomiast udostępniana dzisiaj wersja Monterey to jej przedłużenie. Nie znajdziemy w niej dużych zmian, ani odświeżenia interfejsu. Dokonano sporej liczby szlifów, ulepszono wcześniej wprowadzone nowości i dopracowano niektóre elementy. System powinien po prostu działać lepiej, ale jego obsługa nie zmienia się.

Sprawdź też: iOS 15.5

W macOS Monterey pojawiają się Skróty pozwalające szybciej i automatycznie wykonywać wiele czynności, tryby skupienia pozwalające lepiej zarządzać powiadomieniami oraz rozbudowane wersje aplikacji Notatek i Przypomnień, a także lepsza obsługa okien w Finderze. Nawet na macOS można użyć funkcji "Tekst na żywo". Aktualizacja jest już dostępna do pobrania, a po więcej informacji zapraszam do tekstu Krzyśka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu